Зорица Брунцлик је 2013. године конкурисала за националну пензију која јој је измакла јер је додела поменутог новчаног признања истакнутим уметницима исте године потпуно укинута и то на предлог тадашњег министра културе Ивана Тасовца.
Поново су активиране 2021. на предлог министарке културе Маје Гојковић, али са изменом – Влада Србије донела је акт да признање за врхунски допринос националној култури и култури националних мањина може да добије само 20 уметника годишње.
Колика је Зоричина пензија?
Певачица је почела да прима националну пензију, а када је реч о износу – он би вероватно већини пензионера у нашој земљи и те како значио, али за Зорицу је то износ који она даје на недељном нивоу стилисти или фризеру.
Ипак, за њу он има посебну, вишу вредност, која указује на поштовање њеног лика и дела и захвалност за допринос култури.
Ако је веровати онима који су имали прилике да се оките овим признањем, национална пензија додељује се у висини једне просечне зараде без пореза и доприноса, што је у просеку код уметника 73.114 динара.
Да живи само од пензије, вероватно не би имала ни за хлор у свом луксузном базену у чијем дну стоји “ЗК”, прва слова њеног и супруговог имена.
Цела вила и имање за сваку су похвалу, све је беспрекорно уређено и декорисано, али најпре практично и намењено како одраслима, тако и деци, тачније унуцима певачице и хармоникаша.
Велелепни дом мора се одржавати, стално се улаже. На крају крајева, Зорица и даље има каријеру у коју и те како улаже.
Лепо живим и ја и они око мене
– Пензионисана сам као истакнути уметник. Врло сам привилегована. Бог ме почастио да будем талентована, да се бавим послом који волим, да могу од њега лепо да живим и да око мене сви добро живе. То је заиста привилегија. Ми смо једина професија, поред професије свештеника, која може да се бави својим послом након пензионисања, док те служи грло и ноге – истакла је недавно Зорица Брунцлик, која има иза себе изузетно дуг радни стаж на естради.
О националним пензијама
Национална пензија додељује се на већ постојећу пензију коју је уметник остварио.
Додељује се у висини једне просечне зараде без пореза и доприноса у Србији за месец јул претходне године. Национална пензија додељена 2023. године, према том просеку, износи 73.114 динара.
Националне пензије почеле су да се додељују 2006. године, на предлог тадашњег министра културе Војислава Брајовића. Број кандидата који су тада могли да буду предложени није био ограничен.
Додела је обустављена 2013. године, у време када је на челу Министарства културе био Иван Тасовац и пензије нису додељиване осам година.
Поново су активиране 2021. на предлог министарке културе Маје Гојковић, али са изменом – Влада Србије донела је акт да признање за врхунски допринос националној култури и култури националних мањина може да добије само 20 уметника годишње.
Izvor:Srbija Danas