[ad_1]
Фолк звезда Светлана Цеца Ражнатовић данас са великим поштовањем обележава крсну славу Свети Никола, један од најважнијих православних празника. Као позната верница и неко ко гаји дубоко поштовање према традицији, Цеца овај посебан дан прославља у кругу породице и пријатеља у својој вили на Дедињу. Славска свећа, колач и заједничке молитве део су обичаја које Ражнатовићи сваке године са поносом негују, чувајући дух заједништва и православне традиције.
Свети Никола, познат и као Никола Чудотворац, био је епископ Мире у Ликији у 4. веку, познат по милосрђу, чудима и помоћи потребитима. Његова слава, Свети Никољдан, најчешће је прослављана крсна слава у Србији, симболизујући дух хришћанске љубави, вере и доброте. Овај празник представља дубоко укорењен обичај у православљу, где породице захваљују свом светитељу заштитнику на благословима и молитвама за мир и здравље.
Један од првих гостију који је дошао на славу код Ражнатовића био је владика Стефан Шарић, духовник фамилије.
Оно то је многе обрадовало да је на славу стигла и Цецина ћерка Анастасија Ражнатовић. Цецина наследница Анастасија Ражнатовић појавила се вечерас испред виле у време када су гости увелико почели да пристижу, те је било евидентно да је у журби.
Новинари су је снимали у тренутку када је излазила из кола, па је пожурила како би све стигла и поздравила се са гостима које су већ биле унутра.
Јединствен обичај
Слава, или крсна слава, јединствени је обичај у православном хришћанству, карактеристичан за српски народ. То је дан када породица прославља свог светитеља заштитника, који симболизује духовно наслеђе и везу са прецима. Славска прослава укључује освећење славског колача, паљење свеће и молитве, уз окупљање породице и пријатеља. Слава је много више од празника – то је духовни темељ који се преноси с колена на колено, а верује се да светитељ штити и благосиља дом и његове чланове.
Захвалност свецу заштитнику
Срби славе славу као знак захвалности свом светитељу заштитнику и очувања православне вере. Овај обичај укорењен је у традицији и симболизује припадност православљу, заједништво и љубав према ближњима. Слава није само верски чин већ и друштвени догађај, прилика за окупљање породице, јачање веза и неговање традиције. Кроз славске обичаје Срби изражавају своју веру, чувају идентитет и преносе поруку духовности на будуће генерације.
Izvor:Srbija Danas