Apple ove godine aktivno promoviše Apple Intelligence, lični inteligentni sistem napredne asistencije, kako bi ušao u trku na polju generativne veštačke inteligencije (AI)!

Međutim, neki zaposleni u Apple-u veruju da trenutna AI tehnologija kompanije zaostaje više od dve godine za konkurencijom. Na to je reagovao “Bloomberg”, ukazujući na jednu prednost Apple-a koja će otežati posao konkurentima kao što su Google i Samsung.

shutterstock-google-3.jpg
Shutterstock 

Prema Bloombergu, interna istraživanja Apple-a pokazuju da je ChatGPT, koji je lansirao OpenAI, 25% precizniji u odgovaranju na pitanja od Apple-ove Siri, i može obraditi 30% više tipova pitanja. Neki zaposleni unutar kompanije čak veruju da je trenutna generativna AI tehnologija Apple-a zastarela i više od dve godine iza glavnih konkurenata.

Uprkos činjenici da je startovao sa zakašnjenjem, Apple ne može biti isključen iz AI trke. “Bloomberg” navodi da je Apple u prošlosti više puta uspevao da nadoknadi zaostatak, a prednost Apple-a leži u njegovoj sposobnosti da brzo integriše AI funkcije u razne proizvode, kao što su novi iPad mini i M4 verzija Mac računara koja će uskoro biti objavljena. Očekuje se da će do 2026. godine svi Apple uređaji sa ekranom moći da pokreću Apple Intelligence funkciju.

shutterstock-apple-ipad-2.jpg
Shutterstock 

Dalje se analizira kako najveća Apple prednost i dalje leži u integraciji softvera, hardvera i usluga. Kompanija može brzo da obezbedi AI funkcije na različitim uređajima.

Konkurenti kao što su Google i Samsung teško mogu nadograditi svoje sisteme istom brzinom jer su operativni sistemi njihovih proizvoda decentralizovaniji i manje koherentni u poređenju sa Apple-om. Takođe, dovodi se u pitanje koliko potrošača trenutno upšte brinu o AI funkcijama, što je, kako se tvrdi, razlog zbog koga Apple stavlja fokus na unapređenja kamere i fotografije kod iPhone 16 modela.

Izvor: Benchmark/Kurir/Darko Mulic