Slušaj vest

Rusija je kao glavni razlog za zabranu navela visoke stope potrošnje energije u ovoj industriji. Kripto je posebno energetski zahtevna aktivnost, jer rudarske operacije već čine gotovo 2,5 procenta ukupne potrošnje energije u SAD-u.

kriptovalute sa ruskom zastavom
Foto: Shutterstock

Ova zabrana stupa na snagu 1. januara i traje do 15. marta 2031. godine. Savet ministara zemlje je takođe izjavio da će možda biti potrebne dodatne zabrane u drugim regionima tokom perioda vršne potrošnje energije.

Takođe postoji mogućnost da zabrana bude privremeno ukinuta ili izmenjena u određenim regionima, ako vladina komisija analizira promene u potrošnji energije i utvrdi da je to neophodno.

kriptovalute sa ruskom zastavom
Foto: Shutterstock

Rudarenje kriptovaluta je u Rusiji bilo potpuno legalno tek od 1. novembra, jer je zemlja imala problematičan odnos prema ovoj praksi. Rudari moraju da se registruju pri Ministarstvu za digitalni razvoj, a potrošnja energije se stalno prati.

Zemlja je zabranila korišćenje kriptovaluta kao zakonitog sredstva plaćanja još 2022. godine, ali dozvoljava međunarodne plaćanja. Ovo se uglavnom smatra pokušajem Rusije da izbegne sankcije nakon invazije na Ukrajinu.

kriptovalute sa ruskom zastavom
Foto: Shutterstock

Rusija nije jedina zemlja koja je zabranila rudarenje kriptovaluta zbog ogromnih energetski zahteva industrije. Kosovo je zabranilo ovu praksu još 2022. godine kako bi uštedelo električnu energiju tokom energetske krize.

Angola je to učinila u aprilu 2024. godine. Zakon te zemlje ide i korak dalje, kriminalizujući rudarenje kriptovaluta. Nekoliko evropskih zemalja, kao što su Island i Norveška, počelo je strože da reguliše ovu industriju zbog nestašice energije.