Nedavni satelitski snimci otkrili su jezero usred Sahare
Jezero je nastalo usled velikih kiša koje su pogodile pustinju
Blic
Pustinja Sahara jedno je od najsušnijih područja na planeti, ali su nedavni satelitski snimci u svet poslali drugačiju sliku. Na neverovatnim slikama Nase vidi se jezero koje se formiralo usred pustinje.
Saharska pustinja je ove godine pogođena velikim kišama koje su i klimatologe „iznenadile i šokirale”. Sve to je snimio Nasin satelit za posmatranje Zemlje „Landsat 9”, koji je uvek dežuran i redovno šalje slike naše planete.
Blic preporučuje
Naime, stvorila se akumulacija vode u vidu jezera koje je imalo zelenu boju zbog algi. Pretpostavke stručnjaka su da će jezero „nestati” za nekoliko nedelja. Voda je neupotrebljiva, jer alge ispuštaju toksine koji su štetni za ljude.
Zeleno jezero usred Sahare
Inače, jezera vrlo retko nastaju u pustinjama.
Jezero se nalazi duž planinskog lanca Ugarta i otiče u dolinu Saura, odnosno reku Vadi koja teče sa jugoistoka države.
Pošto globalne temperature na našoj planeti sve više rastu, istraživači iz Nase poručuju da će Sahara sve češće biti poplavljena.
–Šta će se tačno događati u Sahari još nije jasno, ali se nadamo da ćemo tokom vremena uspeti da kroz istraživanja bolje razumemo ono što se događa u ovoj pustinji – rekao je Mose Armon, predavač na Hebrejskom univerzitetu.
Geološki i arheološki dokazi pokazuju da su vegetacija, močvare, pa čak i jezera prekrivali velika područja ove pustinje tokom prošlih vremena.
Saharska prašina iznad Atlantskog okeana
Pustinja Sahara je najveći izvor prašine u vazduhu na Zemlji, a čestice mogu da putuju na hiljade kilometara. Od kasnog proleća do rane jeseni, uobičajeno je da suvi, prašnjavi saharski vazduh nosi čestice na zapad preko Atlantskog okeana visoko u atmosferu.
Ove čestice prašine mogu uticati na padavine i formiranje tropskih ciklona u severnom Atlantiku.
(RTS)
Blic