"Ulazimo u eru opasnosti od nuklearnih sukoba" Svi pogledi usmereni ka Rusiji i Severnoj Koreji, a veća opasnost vreba ovde?! Alarm – upozorenje se tiče i Srbije

Akita je održao predavanje pod nazivom „Opasnost od globalnih simultanih konflikata – uloga i perspektiva Japana“ u Ambasadi Japana u Beogradu.

Prema njegovim rečima, Japan ima izuzetno bitan i komplikovan geopolitički položaj.

Japan u zagrljaju medveda, ježa i mišićave Kine

– Japan je jedna od najopasnijih i najkorisnijih lokacija. Suočava se sa zemljama u okolini kao što je Rusija, za koju ja volim da kažem da je veliki medved u ovom regionu. Onda je tu Kina, koja prosto rečeno postaje sve mišićavija i jako se bogati poslednjih godina. Tu je još i Severna Koreja, za koju volim da kažem da je jež, koja često testira i lansira razne rakete preko teritorije Japana – objasnio je on.

Kako sada bukte oružani sukobi na više strana sveta, Akita smatra da zbog toga raste rizik od Trećeg svetskog rata.

– Postoje građanski ratovi u Africi, rat u Ukrajini, na Bliskom istoku, postoji rizik od konflikta u Aziji. Ako dođe do napada na Tajvan, to bi onda bio rat Sjedinjenih Američkih Država i Kine, koji bi nesumnjivo uvukao i Japan. Ovo na neki način dovodi do stvaranja novih sila Osovine, koje sada čine Kina, Rusija, Severna Koreja i Iran – rekao je Akita.

Saradnja Rusije, Kine, Irana i Severne Koreje

On naglašava da postoje četiri zemlje koje dovode do destabilizacije širom sveta, a njihove međusobne odnose i saradnju Akita je istraživao tokom višedecenijske novinarske karijere. Na početku, tu su Rusija i Kina.

– Rusija i te kako sarađuje sa Kinom u Indo-Pacifiku. Ja sam izbrojao da su vojne vežbe Rusije i Kine održane 11 puta samo od januara do septembra ove godine. Od 2017. godine, bilo ih je više od 50. Rusija sa Kinom sarađuje da bi uplašila Japan i Ameriku. Međutim, Kina ima više koristi od ove saradnje. Kina daje 90 odsto delova i 70 odsto mikroelektronike Rusiji za proizvodnju oružja. Ovo je bukvalno podmazivanje ruske ratne mašine – kaže on.

Vladimir Putin i Si Đinping
Vladimir Putin i Si Đinping / Izvor: Tanjug/Maxim Shemetov, Pool Photo via AP

Srž ove saradnje, prema mišljenju Akite, nije poverenje, već nužda.

– Rusija i Kina ne veruju jedna drugoj, ali je Rusija primorana na bliske odnose zbog vojne saradnje. Svet se sada nalazi u situaciji kao kasnih tridesetih godina prošlog veka, pre nego što je počeo Drugi svetski rat – naglašava novinar.

Onda, postoji saradnja Rusije i Severne Koreje.

– Kada je reč o Severnoj Koreji, Moskva podržava razvoj programa za rakete i satelite Pjongjanga. Sada postoje navodi da Rusija snabdeva Severnu Koreju delovima za nuklearnu podmornicu. Time Moskva daje neku vrstu bezbednosnog kišobrana Pjongjangu. Prema podacima koje sam prikupljao, u 2024. godini bilo je 65 provokacija Severne Koreje koje su upućene regionu, a uglavnom je u pitanju lansiranje raketa. Poređenja radi, 2023. godine bilo ih je 29. Ovo ne bi bilo moguće bez zaštite Rusije. To je razlog da Pjongjang samo nastavi sa provokacijama. Svim ovim postupcima, Rusija radi na destabilizaciji Azije – istakao je Akita.

Međutim, ova saradnja ne bi funkcionisala da i Moskva ne dobija nešto.

-Severna Koreja šalje municiju Rusiji, a sada postoje izveštaji i da šalje vojsku u Rusiju. To potpuno menja prirodu rata u Ukrajini. Ukoliko je istina, taj potez Severne Koreje znači proglašenje rata Ukrajini. Severna Koreja je pametna zemlja, ne verujem da bi za džabe slali trupe da se bore u Ukrajini. Na osnovu sporazuma koji su nedavno potpisali Kim Džong Un i Vladimir Putin, ko napadne jednu zemlju, napao je i drugu. Tom logikom, ako je Kim sada ispoštovao sporazum i poslao vojnike da se bore za Rusiju, sasvim je logično da će očekivati podršku Rusije. Ako, recimo, Severna Koreja uđe u rat sa Južnom Korejom, Kim će očekivati pomoć Rusije – kaže novinar.

Kim Džong Un, Vladimir Putin
Kim Džong Un, Vladimir Putin / Izvor: Reuters

Kada je reč o Iranu, poznato je da je Teheran poslao Rusiji dronove tipa “Šahed”. Prema podacima do kojih je došao Akita, Iran je Rusiji poslao bar 4.000 dronova do maja 2024. Postoji sumnja da šalju i balističke rakete, a Rusija zauzvrat pomaže svemirski program Irana.

Odbrambena strategija Japana

Zbog svih izazova i opasnosti koje prete svetu, Japan je poslednjih godina počeo da razvija neki vid odbrambene strategije.

– Japan želi da oslobodi i otvori Indo-Pacifik. Tu postoje dve bitne stvari – ekonomski i bezbednosni front. Japan mora da pojača svoju, ali i odbranu okolnih, savezničkih država. Bitna je saradnja sa Amerikom, ali i Australijom, Južnom Korejom, Velikom Britanijom i Francuskom, ali i bezbednosna pomoć drugim zemljama Azije – objašnjava Akita.

Era opasnosti od nuklearnih sukoba

Iako se praktično svi pribojavaju zbog nuklearnih pretnji Rusije i Severne Koreje, Akita kaže da najveću opasnost predstavlja potencijalni sukob Kine i Amerike.

– Ulazimo u eru opasnosti od nuklearnih sukoba, a najviše od sukoba Kine i Amerike. Kada bismo celu situaciju i zemlje poredili sa klimatskim fenomenima, Severna Koreja bi bila ciklon. Rusija, sa druge strane, uragan, a Kina predstavlja klimatske promene u celini. Oni menjaju ekosistem svetske politike – smatra Akita.

Kada je o Srbiji reč, on kaže da je naša zemlja u specifičnoj poziciji.

– U regionu postoji vakuum moći, bitno je šta će Srbija uraditi. To je vrlo daleko od Azije, daleko je od Rusije, a dovoljno je daleko i od Evrope, tako da je važno doneti odluku o strateškom položaju. U slučaju da dođe do bilo kakvog velikog rata, i Japan i Srbija bi bili u problemu – zaključio je on.

Srbija Danas/Blic

Izvor: Srbija Danas

Check Also

ALEKSANDRA MLADENOVIĆ DOBILA IZNENAĐENJE KOJE RASPAMEĆUJE! Pevačica se odmah oglasila, evo šta je rekla

Aleksandra Mladenović iznenadila je svoje pratioce kada je podelila objavu na društvenim mrežama jer joj se …