Ruski predsednik Vladimir Putin izrazio je spremnost za razgovore o prekidu vatre u Ukrajini sa novoizabranim američkim predsednikom Donaldom Trampom, ali odbacuje mogućnost značajnijih teritorijalnih ustupaka i insistira da Kijev odustane od ambicija za ulazak u NATO, otkrilo je pet izvora bliskih Kremlju za agenciju Rojters.
Prema izveštaju Rojtersa, Putin bi mogao pristati na zamrzavanje sukoba duž postojećih linija fronta, ali uz pregovore o detaljnim granicama u četiri istočne ukrajinske oblasti. Međutim, sudbina Krima, koji je Rusija anektirala 2014. godine, nije predmet pregovora, tvrde ruski zvaničnici.
Moskva postavlja stroge uslove za prekid vatre
– Bez neutralnosti Ukrajine teško je zamisliti bilo kakve dobrosusedske odnose između naših zemalja – izjavio je Putin na forumu Valdaj 7. novembra, dodajući da je Kijev trenutno alat Zapada protiv ruskih interesa.
Putinovi zahtevi uključuju:
-
Odustajanje Ukrajine od ulaska u NATO,
-
Povlačenje ukrajinskih trupa iz Donbasa i oblasti koje Rusija kontroliše,
-
Ukidanje zapadnih sankcija protiv Rusije,
-
Prihvatanje neutralnog i nenuklearnog statusa Ukrajine.
Komplikacije sa ATACMS raketama i Trampova uloga
Dva izvora iz Kremlja navela su da odluka odlazećeg predsednika SAD-a Džoa Bajdena da Ukrajini dozvoli upotrebu ATACMS raketa za napade duboko u Rusiju komplikuje situaciju i učvršćuje tvrdu liniju Moskve. Kijev je ove rakete prvi put koristio prošle sedmice, što je Moskva označila kao značajnu eskalaciju sukoba.
Tramp, koji je izjavio da je “jedini lider” sposoban da okonča rat, planira direktne razgovore sa Putinom, ali nije pružio detalje kako namerava da uskladi duboko suprotstavljene pozicije. Njegov komunikacioni direktor rekao je da je Trampova strategija vođena njegovim iskustvom u sklapanju velikih dogovora, referišući se na knjigu „The Art of the Deal.“
Ukrajinske ambicije i realnost na terenu
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski ostaje nepokolebljiv u nameri da oslobodi sve teritorije na osnovu granica iz 1991. godine, ali visoki američki generali upozoravaju da je to izuzetno ambiciozan cilj.
S druge strane, Putin bi domaćoj javnosti mogao predstaviti bilo kakav dogovor koji zadržava kontrolu nad Donjeckom, Luganskom, Zaporožjem i Hersonom kao pobedu, tvrde izvori.
Šira diplomatska rešenja teško ostvariva
Iako bi dogovor o prekidu vatre mogao biti postignut relativno brzo, širi sporazum koji bi uključivao dugoročne bezbednosne garancije za obe strane biće znatno teže ostvariti, upozoravaju analitičari. Dimitri Sajms, ekspert za odnose Rusije i SAD-a, navodi da su pozicije Moskve i Kijeva previše udaljene za postizanje “velikog sporazuma.”
Sukob, koji je odneo stotine hiljada života i raselio milione, ulazi u ključnu fazu u kojoj su pregovori mogući, ali još uvek podložni velikim izazovima.
Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook,
Instagram,
Youtube,
Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti na: