Vodeći svetski klimatolozi upozoravaju na rizike od slabljenja cirkulacije morskih struja u Atlantiku
Predviđaju da bi posledice mogle biti daleko ozbiljnije od trenutnih klimatskih promena
21:03
Četrdeset četiri vodeća svetska klimatologa upozoravaju na rizike od slabljenja cirkulacije morskih struja u Atlantiku i pozivaju čelnike nordijskih zemalja da se hitno pozabave tim problemom. Oni ističu da bi, ako se ne preduzmu mere, posledice mogle biti daleko ozbiljnije od trenutnih klimatskih promena.
Klimatski modeli, koji koriste prikupljene podatke iz atmosfere i sa polova, omogućavaju predikciju budućih scenarija. Iako se često govori o nešto boljim scenarijima, postoje i izrazito apokaliptične mogućnosti koje ne smemo ignorisati. Klimatski kolaps nam je pred vratima!
Doktor teorijske fizike Slobodan Bubnjević sa Instituta za fiziku ističe da mi trenutno živimo klimatske promene i da ako nešto ne uradimo do kraja ovog veka da suzbijemo emitovanje ugljen-dioksida u atmosferu, očekuju nas užasni scenariji.
– Neke predikcije su malo bolje, dok su druge veoma apokaliptične. Ono što je činjenica je da smo mi povećali koncentraciju ugljen-dioksida u atmosferi svojim neodgovornim ponašanjem. Situacija je takva da se energija, koja dolazi sa Sunca sada više zadržava u atmosferi, ima više energije i to objašnjava ove superćelijske oluje, poplavne talase i učestale i intenzivne toplotne talasa, koji su mnogo strašniji nego što su bili u prošlosti – kaže Bubnjević.
Ako bismo ostali na nivou jedan do dva stepena porasta srednje globalne temperature do kraja veka mogu se desiti neke neprijatne stvari, a jedna od njih je podizanje nivoa mora, ističe Bubnjević.
– Ako živite neposredno uz obalu, dakle, a veliki broj vrlo naseljenih gradova na planeti Zemlji je uz obalu mora, možete da očekujete neizvesne probleme, naročito onim siromašnim delovima sveta. Iako mi nismo uz obalu mora, ovakav scenario neće biti blagonaklon po nas. Kod nas će se pojačati sve što ne valja. Imaćemo više toplih dana, više vetra, intenzivnih poplava. Sa poplavama još i možemo da se izborimo, ali sa sušom i ne tako lako! Imaćemo istovremeno mnogo više sušnih dana u toku godine, a kada dođe kiša, onda će to biti, kao što smo videli, pravi potop – kaže Bubnjević.
Otopljavanje leda dovešće do smanjenja saliniteta voda
Jedan od užasa koji će nas zadesiti sa podizanjem nivoa mora jeste i smanjenje saliniteta.
– Zbog otopljavanja deo večnog leda će završiti u okeanima. Dakle, voda će postati manje slana, zbog toga što će biti više slatke vode. I salinitet severnog dela Atlantika će se promeniti, pa će njegova vrednost pasti. More će na severu biti manje slano nego što jeste. Sila, dakle, razlog zašto morska struja teče od ekvatora ka severu, između ostalog, je povezana sa gradijentom, sa razlikom saliniteta. Kada bude opao salinitet, usporiće morske struje. A morske struje nam zapravo čine da klima u Evropi bude ovakva kako jeste sada. Dakle, onog trenutka kada one opadnu i nestanu sasvim, klima na severu Evrope će biti mnogo, mnogo hladnija nego što je sada. Zbog klimatskih promena, dok se na nekim mestima podiže temperatura, u onim delovima sveta, gde je sada vrlo pristojno za život, a to je Skandinavija i ostalo, postati gotovo nepodnošljivo – objašnjava Bubnjević.
Stručnjaci objašnjavaju da je seča prašume u Amazoniji, koja su pluća planete, kao i izmeštanjem reka iz korita doprinelo porastu oslobađanja ugljen-dioksida.
Šta će biti sa nama
Ako do sredine veka dođemo do nule, kada je u pitanju emitovanje ugljen-dioksida, provući ćemo se do kraja veka sa zagrevanjem od 1,5 stepeni Celzijusovih. Ako ne, desiće nam se strašne stvari i otvoreni su razni scenariji, upozorava Bubnjević.
Foto: Blic TV / screenshot
– Ako dođe do otopljavanja, može da se desi da se oslobode duboka metanska skladišta koja se nalaze na severu Evroazije. Metan je mnogo gori u odnosu na ugljen-dioksid za klimatske promene i preti nam takva opasnost… Čeka nas raj ili pakao, a mi smo na oštrici noža i mi odlučujemo kojim ćemo putem ići – upozoravaju Slobodan Bubnjević i Goran Marjanović u “Jutro na Blic”.
Foto: Blic televizija / Ringier
Blic