Najavljeno je jače otopljenje ali i surov povratak zime.
Kiša, a možda i sneg, očekuju se utorak, a onda sledi postepeni porast temperature, najavio je danas Ivan Ristić.
– Sledeće nedelje počeće anticiklon da slabi, inače nad nama je sada ta toplotna kupola, ali taj topao vazduh je po visini, tako da to mi ne osećamo, kod nas je još hladnije. Sledeće nedelje, kako budu dani odmicali, biće polako sve toplije. U utorak najverovatnije neke padavine, kiša, ponegde možda čak i neki sneg. A onda u četvrtak je taj prelazni dan, kada dolazi do osetnijeg otopljenja. I četvrtak, petak, subota najverovatnije je maksimalna temperatura između 10 i 15 stepeni. To su martovske temperature. Dakle, ponovo ide jedno malo jače otopljenje. Ne bi trebalo da bude kao ono za Božić, kad su temperature bile aprilske od 15 do 20 – rekao je Ristić u Jutarnjem programu Prva TV.
Panonska nizija će biti jedna od najhladnijih u Evropi
– Sad do kraja nedelje je baš hladno, pogotovo u nizinama. Panonska nizija će biti jedna od najhladnijih regiona u Evropi u narednih dana. Tu će biti i ledenih dana. A u sledeće nedelje ide postepeno otopljenje, ali baš postepeno, znači ono dan po dan, što bi se reklo. A od četvrtka ide pojačano otopljenje i temperature idu između 10 i 15 stepeni, maksimalno – najavio je Ristić.
Objasnio je da će temperatura postepeno rasti, prvo na 5 do 10 stepeni, a posle će, od četvrtka da usledi baš jače otopljenje koje će trajati nekoliko dana.
– 10 do 15 stepeni biće možda tri do četiri dana, zatim se posle opet polako vraćamo prema zimi. Prema našoj dugoročnoj prognozi koja je još aktuelna, u februaru očekujem povratak zime, još jedan hladniji period i mislim da će ovaj put biti i snega ovde. Ovaj put je sneg otišao, nekako južnije do Makedonije, gde je 50 centimetara snega palo. U Grčkoj, gde nije padalo 20 godina, bilo je puno snega, ovde kod nas je izostalo, a mislim da će u februaru ipak biti više snega. Tako da, eto, u februaru bi trebalo se vratiti taj još jedan hladni talas, to je sad trenutna prognoza.
– Na Kopaoniku će ostati sneg. On ne zavisi toliko od ove jugovine, što bi se reklo, koja kreće u četvrtka. Zlatibor, ja mislim da će ostati bez snega. Na Kopaoniku će biti temperatura oko nula, znači, preko dana možda dva-tri stepena. Tu ima pola metra snega, ali tamo će ostati sneg, a na Zlatiboru će nestati najverovatnije.
Sneg početkom februara
– Prema našim prognozama u februaru, početkom februara možeom da očekujemo nove snežne padavine, s tim što može doći neko iznenađenje pa da bude i poslednji dan januara. Prva polovina februara bi trebalo da ponovno donese te snežne padavine, ja mislim i u nižim predelima.
RHMZ: Upaljen žuti meteoalarm
Prema najnovijoj prognozi Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srbije, u većem delu naše zemlje se danas očekuje umereno oblačno vreme, dok se više sunčanih intervala očekuje u planinskim predelima, a na snazi je žuti meteo alarm.
– Ujutru oblačno uz slab i umeren mraz, mestimično i maglu, a samo će u Timočkoj krajini biti vedro. Vetar slab na istoku umeren, severni i severozapadni. Najviša temperatura od -1 do 3 stepena Celzijusa, u Timočkoj krajini do 8 stepeni – piše RHMZ.
Za vikend će, kako dalje stoji u prognozi, u nižim predelima jutra biti hladna i mestimično maglovita, a magla i niska oblačnost u nizijama i po kotlinama mogu se zadržavati i duže u toku dana, navodi se u RHMZ-u.
– U većem delu zemlje umereno oblačno i suvo, a pretežno sunčano se očekuje u brdsko-planinskim oblastima. Sledeće sedmice manji porast temperature, a u utorak (21.1) prolazno naoblačenje, ponegde sa slabim, kratkotrajnim padavinama – kišomi snegom – piše na kraju RHMZ prognoze.
“Ne preduzimajte nepotrebne rizike”
Na sajtu RHMZ-a vidi se i kako je u čitavoj našoj zemlji danas na snazi žuti meteo alarm, a usled magle i ekstremno niske temperature. Kako je na sajtu objašnjeno, ovo upozorenje podrazumeva da vreme može biti potencijalno opasno.
– Vremenske pojave koje su prognozirane nisu neuobičajene, ali je potreban oprez ako planirate aktivnosti koje su izložene meteorološkom riziku. Treba nastaviti sa informisanjem o očekivanim meteorološkim uslovima. Ne preduzimajte nepotrebne rizike – stoji na sajtu RHMZ-a.
Izvor: Srbijadanas.rs