Tajna predaje Milorada Ulemeka Legije – Pojavio se pred žandarmima i izgovorio samo jednu rečenicu! Usledili razgovori iza zatvorenih vrata koji će zauvek ostati misterija

Pre nešto više od 20 godina, Milorad Ulemek Legija, bivši komandant JSO, iznenadio je sve kada se predao policiji nakon 14 meseci bekstva. U trenutku kada su ga žandarmi prvi put ugledali, bili su zatečeni njegovom pojavom – bradat, sa kosom do pola leđa i pripit, on je mirno prišao i izjavio da želi da se preda.

Predstavio se i rekao da hoće da se preda, a oni su ga šokirano posmatrali i nisu verovali da je to on. “Šta ste se us*ali kao pi*ke?!”, viknuo im je.

Iako su ga isprva sumnjičavo gledali, ubrzo je zatražio da kontaktiraju komandanta Žandarmerije, Gorana Radosavljevića.

Čuo sam se sa žandarmima na licu mesta. Jedan od njih mi je rekao da je tu Legija i da hoće da se preda. Tražio sam da ga čujem telefonom, da proverim da li je to istina. Prepoznao sam mu glas. Tada sam naredio komandantu odreda da ode po njega. Naredio sam komandantu Beogradskog odreda da ode po njega, pozvao ministra Dragana Jočića i načelnika Resora javne bezebednosti Miroslava Miloševića. Dogovor je bio da ga dovedemo u MUP Srbije – ispričao je svojevremeno nekadašnji komandant žandarmerije Goran Radosavljević.

Zašto se Legija, uprkos tome što je bio jedan od najtraženijih begunaca, odlučio na predaju, ostalo je misterija. Prema njegovim tvrdnjama, razlog je bio zaštita njegove porodice, kojoj je želio da olakša život i spasi ih od opasnosti koju je nosilo njegovo skrivanje. Osim toga, tokom tih 14 meseci, tvrdio je da je boravio u tajnoj prostoriji u kući, do koje je ulazio kroz plakar.

U trenutku kada je odlučio da se preda, njegova supruga Aleksandra bila je odsutna i posetila je rođake u Vukovaru. Kada je čula za njegovu odluku, požurila je da se vrati, ali nije uspela da ga ubedi da izbegne predaju.

Misterozni razgovori iza zatvorenih vrata

Nakon što je Legija stigao u MUP, u zgradu je došao i tadašnji šef BIA, Rade Bulatović, sa ministrom policije Draganom Jočićem, kako bi razgovarali sa njim. Sadržaj njihovog razgovora ostao je tajna, ali mnogi su spekulisali o mogućim političkim dogovorima koji su prethodili njegovoj predaji.

Milorad Ulemek Legija
Milorad Ulemek Legija / Izvor: Profimedia

Jedan od teorija bila je da je Legija predaju dogovorio sa vlastima, posebno sa tadašnjim DSS-om, ali te spekulacije nikada nisu potvrđene. Ulemek je kasnije osuđen na maksimalnih 40 godina zatvora, a mnogi koji su ga poznavali veruju da je, pre svega, predao kako bi spasio svoje ljude iz JSO, koji su već bili osuđeni.

“Očekivali neku kapitalnu priču od Legije, nisu je dobili”

Šta se sve događalo 2. maja 2004. godine, tokom noći kada je Milorad Ulemek Legija, nekadašnji komandant “crvenih beretki”, odlučio da se preda policiji? Svoja saznanja o ovoj večeri, koja je i dan-danas obavijena velom misterije, u ekskluzivnoj ispovesti otkrio je nekadašnji šef Odseka za krvne delikte Žarko Popović Pop.

– Legija se predao 14 meseci nakon ubistva Đinđića. Verujem da nije hteo da se preda, da bismo ga teško pronašli. Mislim da se tu negde krio – vraća film Popović na sve ono što se desilo pre više od 17 godina.

Ovaj iskusni policajac otkriva i sva saznanja koja je imao o tome gde je Ulemek bio na sam dan ubistva premijera Srbije 12. marta 2003. godine.

– Kruže razne priče. Sve to je rekla-kazala, te priče da li je u kolima sedeo na jednom ili drugom mestu. Uveren sam da je čekao ili da mu je neko dao mig, ali to ne mogu da tvrdim. Činjenica je da je izašao iz svoje kuće, a Žandarmerija ga je odvela u gradski MUP i papirološki ga razdužila. Sa njim više niko nije imao pravo da priča jer je predat tužilaštvu – zastaje nakratko Popović.

Žarko Popović
Žarko Popović / Izvor: Youtube/Printscreen/Goli Zivot TV Happy

Ali, neko je ipak pričao sa Legijom.

Na putu od 29. novembra ka Centralnom zatvoru on je svratio u MUP Srbije u Kneza Miloša. Tamo su ga dočekali tadašnji ministar policije Dragan Jočić, Rade Bulatović, u tom trenutku direktor BIA, pa Miroslav Milošević, u tom momentu načelnik Resora javne bezbednosti, Zoran Stojković, koji je bio ministar pravde, i neobavešteni Vojislav Koštunica, tadašnji predsednik Vlade Srbije – otkriva Popović.

Sastanak Legije sa njima trajao je neuobičajeno dugo.

Šta su oni sa njim tu razgovarali šest sati – to niko ne zna! To je ostao tajni razgovor. U istrazi oko ubistva Zorana Đinđića morali su da se saslušaju i političari kako bismo dobili odgovor zbog čega su prekršili zakon. Nije poznato ni šta je tadašnji generalni direktor Radio-televizije Srbije Aleksandar Tijanić radio na tom sastanku. Mi kao pripadnici službe nismo imali pravo da razgovaramo sa Legijom. Mogu samo da iznesem pretpostavku da su svi oni možda očekivali neku kapitalnu priču od Legije, nisu je dobili, pa ih je bilo sramota posle da pričaju – spekuliše Popović.

Legija je tokom bekstva bio viđen na različitim mestima, uključujući Bosnu, Švajcarsku i Tajland, dok su mediji spekulisali o njegovim lokacijama, dok je poternica za njim bila aktivna. 

Pored presude za atentat na Zorana Đinđića, Ulemek je osuđen i za brojna druga ubistva, uključujući četvorostruko ubistvo na Ibarskoj magistrali i ubistvo Ivana Stambolića.

Izvor: Srbija Danas

Check Also

"NIJE HTEO DA NAM KAŽE ZA BOLEST" Paunović za Kurir televiziju o iznenadnoj smrti Dragana Markovića Palme: Zvao me je rođenom sestrom

Slušaj vest O Draganu Markoviću Palmi s poštovanjem su govorili i oni koji su ga …