Večeras, u noći između subote i nedelje počinje zimsko računanje vremena, tako da u 3 sati iza ponoći kazaljke treba vratiti za jedan sat unazad.
Na zimsko računanje vremena prelazi se svakog poslednjeg vikenda u oktobru. U narodu, ovo pomeranje sata je jako popularno i kaže se da ćemo “spavati jedan sat duže”, ali ipak, na ovakvu promenu je potrebna određena adaptacija.
Razlika između zimskog i letnjeg pomeranja sata jeste u tome što se tokom zime dvevno svetlo iz “popodnevnog termina” premešta u jutarnji, kako bi se dan bolje iskoristio. Zbog konfuzije koja među ljudima nastaje u dva termina godišnje, često se raspravlja o promeni sata, naročito u Evropskoj uniji.
Naime, 2018. godine Evropska komisija predložila ukidanje ovog “sistema pomeranja vremena”, nakon istraživanja sprovedenog među građanima, koji su se složili oko ukidanja istog. Promene nikada nisu stupile na snagu.
Na prelazak iz letnjeg u zimsko računanje vremena, najteže se adaptiraju hronični bolesnici i građani stariji od 60 godina.
Ekipe Hitne pomoći su prethodnih godina imale pune ruke posla. Pacijenti su se javljali zbog bolova u grudima, povišenog krvnog pritiska, respiratornih tegoba, otežanog disanja i slično.