[ad_1]
Slučaj brutalnog fizičkog napada na doktorku bratunačkog Doma zdravlja Snežanu Stojanović šokirao je javnost Srpske i šire.
Stojanovićevu je sinoć pretukao pacijent na radnom mestu, a nesrećna žena je, zbog povreda, hospitalizovana u zvorničkoj bolnici, piše Srpskainfo.
Osude na ovaj vandalski čin stižu sa svih strana, uz jedinstvenu poruku da ne sme da bude ni minimuma tolerancije, kad je reč o nasilju.
Nažalost, nije redak slučaj da lekari i medicinske sestre izvuku deblji kraj iz rasprava sa nezadovoljnim pacijentima ili članovima njihovih porodica.
Iako su fizički napadi na medicinske radnike daleko ređi od verbalnih, dešavalo se da u okršaju s pratnjom pacijenta lekar završi nokautiran “bokserom”!? Šokantan slučaj fizičkog ataka na “beli mantil” zabeležen je svojevremeno u Kozarcu kod Prijedora, kada je otac pacijenta, nasilno ulazeći u ambulantu, doktorku šutnuo u glavu, nakon čega je nesretna žena izgubila svest.
U Bijeljini je čak zabeležen slučaj da je pratnja bolesnika udarila doktora „bokserom”, o čemu je Srpskainfo pisala.
I u drugim bolnicama su se dešavali fizički napadi na lekare, ali su, ipak, daleko češće scene u kojima pacijenti medicinare „časte“ psovkama i pretnjama.
Neretko se dešava i da, nakon što doktorima i sestrama očitaju lekciju i propisno ih izvređaju, pacijenti i njihova pratnja pređu na kršenje bolničke imovine?! A posebna pretnja su, svakako, oni koji dolaze u alkoholisanom stanju ili pod dejstvom određenih droga.
Zato ne čudi što policajci nisu baš retki gosti u bolnicama i domovima zdravlja, koje iz ovih zdravstvenih ustanova pozivaju zbog agresivnog ponašanja pacijenata ili njihove pratnje.
I iz Udruženja doktora urgentne medicine Srpske nedavno su upozorili da se često dešava da pacijenti prete i napadaju i medicinarima u službama hitne pomoći.
– Psuju nas, a dešavaju se i fizički napadi na osoblje, kada interveniše policija – poručili su iz ovog udruženja.
Iz Strukovnog sindikata doktora medicine Srpske odavno upozoravaju da napad na lekare i medicinske sestre mora da bude tretiran kao napad na službena lica, inače će se zdravstveni radnici osećati nesigurno, što je jedan vid pritiska na njihov posao i razlog zbog kojeg odlaze odavde.
Podsetili su na slučaj kada je nezadovoljni pacijent sačekao doktorku i išamarao je kad je izašla sa posla.
– Nasilnik je dobio samo prijavu za narušavanje javnog reda i mira, odnosno kaznu od 200 KM (oko 100 evra). U roku od sedam dana je platio 100 KM (oko 50 evra), i to je to – razočarano su rekli u ovom sindikatu.
Pravnik iz Banjaluke Milko Grmuša danas je na protokol Narodne skupštine Srpske predao inicijativu za donošenje Zakona o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika.
Cilj inicijative je, kako je naveo, da vaspitno-obrazovni radnici od vrtića do fakulteta, kao i novinari i radnici u zdravstvu, budu zakonski prepoznati kao lica koja obavljaju poslove od javnog značaja i koja, kao takva, imaju pojačanu krivično-pravnu zaštitu.
Kako saznajemo u zdravstvenim ustanovama u Srpskoj, najčešći razlozi napada na lekare su nezadovoljstvo lečenjem i pruženim medicinskim uslugama, kao i preduge liste čekanja na određeni pregled.
(Srpskainfo)
Blic