Šta je HOBP od čega boluje Bora Čorba? Na četvrtom je mestu po uzroku smrti, može da preživi uz samo ovu stvar

HOBP se manifestuje specifičnim simptomima kao što su nedostatak vazduha, kašalj i iskašljavanje, kao i sviranje u grudima.

Na zvaničnoj stranici grupe na Fejsbuku je objavljeno saopštenje u kom se navodi da se Bora Čorba bori protiv upale pluća, ali i protiv hronične opstruktivne bolesti pluća (HOBP).

Šta je HOBP?

Hronična opstruktivna bolest pluća (HOBP) jeste bolest pluća u čijoj se osnovi nalazi suženje disajnih puteva – opstrukcija bronhija.

HOBP se manifestuje specifičnim simptomima kao što su nedostatak vazduha, kašalj i iskašljavanje, kao i sviranje u grudima. Ukoliko pacijent kašlje i iskašljava tri meseca godišnje u toku poslednje dve godine, postoji sumnja da boluje od ove bolesti. Navedene tegobe najčešće prati osećaj nedostatka vazduha, koji s vremenom može da se pogorša do tog stepena da pacijent ne može da obavlja ni osnovne životne aktivnosti.

Na četvrtom je mestu po uzroku smrti u SAD, te se smatra bolešću koju konstantno treba pratiti kako ne bi došlo do komplikacija. Godišnje od ove bolesti i njenih komplikacija umre 2,75 miliona ljudi, a u svetu boluje oko sto miliona ljudi, ali se i dalje kasno dijagnostikuje. Većina bolesnika nije ni svesna bolesti sve dok ona ne počne da se manifestuje kroz ozbiljne komplikacije.

Faktori rizika

Faktori rizika za razvoj hronične opstruktivne bolesti pluća su pušenje i aero-zagađenje, koje se naročito pojačava u zimskim mesecima zbog upotrebe raznih vrsta goriva. Može da postoji i genetska predispozicija za razvoj ove bolesti.

Simptomi HOBP

Osnovni simptom je kašalj s iskašljavanjem i osećaj nedostatka vazduha. Kašalj je hroničan, s iskašljavanjem gustog šlajma. Ispljuvak je obično bele boje, mada može biti i obojen i penušav. Kašalj je često praćen dispnejom – osećajem nedostatka vazduha, koji se pogoršava pri naporu ili u toku respiratorne infekcije. Takođe, simptomi mogu da budu i specifičan noćni kašalj, kao i pomodrelost lica, usana i prstiju.

Ukoliko dođe do komplikacija u vidu otkazivanja funkcije pluća i gomilanja u krvi ugljen-dioksida mogu nastati nemir, drhtanje, crvenilo očiju, pospanost, otoci na nogama, nabrekle vene vrata. Takođe, moguće je da postoji i poseban izgled noktiju, koji podsećaju na sahatno staklo, prenose Nezavisne novine.

Dodatni simptomi mogu biti i iskašljavanje krvi, mršavljenje i depresivnost. Ponekad pacijenti ne obraćaju pažnju na simptome bolesti, pogotovo ako se oni postepeno razvijaju. Pacijenti obično misle da se radi o posledici pušenja, starenja ili pada kondicije. Lekaru se zato jave kasno, kada je bolest odmakla.

Lečenje obično zavisi od toga šta je uopšte izazvalo upalu pluća, a tretmani mogu da budu sledeći:

Antibiotici: „Ako je neko relativno zdrav i dobije bakterijsku upalu pluća, obično je lečenje ambulantno i to antibioticima. U težim slučajevima, potrebno je intravenozno davanje antibiotika u bolnici.

Odmor: Zdravstveni radnici obično preporučuju odmor i što više tečnosti ako je virusna upala pluća. U slučaju virusne obostrane upale pluća, možda neće biti potrebni nikakvi lekovi

Antivirusni lekovi: U teškim situacijama, može da pomogne antivirusni lek kao što je remdesivir

Antifungici: Antifungalni lek može da pomogne u lečenju gljivične upale pluća. I, kao i antibiotici, u slučaju težeg oblika dvostruke pneumonije, biće potrebno intravenozno davanje leka

Pomoć za disanje: Veća je verovatnoća da će pacijentima sa upalom pluća u oba plućna krila biti potreban dodatni kiseonik ili eventualna podrška mehaničkog ventilatora.

Foto: Antonio Ahel/ATAImages
Izvor: Srpskainfo.com/Espreso.co.rs

Check Also

Ovo je moćnik koji je osvojio Jelenino srce – Karleušu dočekalo hiljade ruža u sobi, evo gde ga je upoznala

Diva se nakon 16 godina braka danas sporazumno razvela od fudbalskog menadžera, Duška Tošića. Jelena …