Jednodnevna ekskurzija za đake trećeg razreda od Beograda do Novog Sada košta 6.950 dinara. Sedam dana rekreativne nastave za četvrtake na Zlatiboru iznosi čak 45.000 dinara! Ekskurzije, izleti i rekreativne nastave su postale luksuz jer poskupljuju dva puta godišnje što među roditeljima izaziva revolt jer mnogi zbog toga ne mogu decu da pošalju na đačko putovanje.
Redakciji Kurira javili su se roditelji đaka trećeg razreda jedne osnovne škole na Karaburmi koji su dobili ponudu za putovanje od prestonice do Novog Sada koje košta ni manje ni više nego 6.950 dinara.
– Iako je u ponudi navedeno šta je obuhvata ova cena, zaista mi je nerealno da jedan dan do Novog Sada sa obilaskom Sremskih Karlovaca košta toliko – rekao je besan otac.
U programu putovanja koji je dostavio reakciji stoji da je putovanje planirano za 16. oktobar gde će đaci ići u razgledanje Krušedola, Petrovaradina, Muzeja Grada Novog Sada, a onda će obilaziti i znamenitosti Sremskih Karlovaca.
– Aranžman obuhvata: prevoz visokopodnim turističkim autobusima, osiguranje, ulaznice po programu putovanja Muzej Grada Novog Sada, kompleks u Sremskim Karlovcima (Bogoslovija, gimnazija i Patrijaršijski dvor) – navodi se u programu i dodaje da će đaci imati organizovan ručak gde će im biti poslužena supa ili čorba, pileća bečka, prilog, hleb, sezonska salata, kolač.
Roditelji takođe plaćaju usluge licenciranog vodiča po autobusu, a dobijaju jednog gratis učenika na 15 plativih po odeljenju kao i četiri gratisa za nastavnike.
– Nadoknada za nastavnika po danu po učeniku u neto iznosu je od 1.200 dinara, bruto iznos 1.852 po odluci Saveta roditelja… Aranžman je rađen na bazi autobuskog prevoza sa minimum 40 plativih učenika. Ukupna cena aranžmana 6.950 dinara u četiri mesečne rate.
Kako Kurir saznaje cena ulaznica za Muzej Grada Novog Sada iznosi 300 dinara za pojedinca, međutim, za grupne poste je 200 dinara jeftinija. Iako je u programu putovanja navedena i cena ulaznica za Karlovačku Bogosloviju, prema našim saznanjima, ulaz je besplatan.
Druga žalba roditelja na cenu đačkih putovanja pojavila se na društvenoj mreži X gde je otac napisao da zbog iznosa rekreativne nastave nijedno dete se nije prijavilo.
– Deca četvrti razred. Zlatibor šest noćenja, nastava u prirodi, 45.000. Nema prijavljenih. Jednodnevni izlet za Topolu i Oplenac 7.000. I to im slabo ide – napisao je otac i pokrenuo lavinu komentara:
– Ludilo mozga. Mi smo noćenje u hotelu u Pragu sa doručkom plaćali 79 evra, za nas troje! 45.000din plate pet dana smeštaja na moru realno – piše u prvom komentaru, dok u drugom stoji:
– U Šestoj gimnaziji šest noćenja u Grčkoj, 42.000. 55.000 dinara cela porodica bila na Zlatiboru.
Aleksandar Seničić, direktor Jute, rekao je nedavno za Kurir da ekskurzije poskupljuju dva puta godišnje – na proleće i na jesen.
– Kod izleta najveći trošak predstavljaju cene autobusa, dok se i cene goriva menjaju na nedeljnom nivou. Po pravilniku agencije iznajmljuju autobuse do pet godina starosti što košta oko 1,5 evra po kilometru. Ukoliko deca imaju i ručak treba dodati i to da se računa obrok i za vozača i za nastavnike. Takođe i parking. Cene u restoranima su podignute u odnosu na prošlu godinu i dečiji obrok ne možete da nađete ispod 1.000 dinara. U cenu ulazi veliki broj gratis karata, nadoknade za vodiče, profesore. Generalno na cene ne možemo da utičemo. Roditelji su u zabludi ako misle da agencije najviše zarađuju. Zarada na ovim putovanjima nije više od deset odsto. Roditelji nisu u obavezi da prihvate ponudu – kazao je tada Seničić.
Srbija Danas/Kurir