Mali broj zemalja ima otvorene ambasade na Kosovu u odnosu na broj država koje ga priznaju
Najveće sile imaju diplomatska predstavništva širom sveta, dok se manje sile odlučuju prema različitim kriterijumima
Blic
Na Kosovu znatno manji broj zemalja ima otvorene ambasade u odnosu na broj država koje ga priznaju, a bivša ambasadorka Srbije u Velikoj Britaniji i direktorka Centra za spoljnu politiku Aleksandra Joksimović kaže da postojanje ambasada pre svega govori o intenzitetu odnosa. Ona navodi da su sa svojim predstavništvima u Prištini prisutne uglavnom zemlje koje su najveći promoteri kosovske nezavisnosti, a zatim i priznavači iz regiona.
– Tu su i nepriznavači, ne samo iz Evropske unije, imamo i Rusiju koja ima svoju Kancelariju u Prištini. S druge strane, postoji veliki broj zemalja iz EU koje nemaju u Prištini svoje predstavništvo. To može biti iz ekonomskih razloga. Baltičke zemlje iz finansijskih razloga ne otvaraju svuda u svetu diplomatska predstavništva. Dakle, postoji finansijski razlog, a zatim i tema razvijenosti odnosa pre svega u oblasti ekonomije. Ekonomska komponenta doprinosi odluci da li će se negde predstavništvo otvoriti ili ne – navodi Joksimović.
Blic preporučuje
U tom kontekstu ona daje primer Irske koja dosad nije imala ambasadu u regionu.
– Irska je pokrivala ceo region iz nekoliko evropskih zemalja, ali je sada je donela odluku da otvori ambasadu u Beogradu. To će biti prva ambasada u regionu, upravo iz želje i potrebe da se ekonomija pojačano razvija. To su neke od tema koje odlučuju, a naravno i da je politika jedan od bitnih momenta – ukazuje bivša ambasadorka u Londonu.
Može doći do zatvaranja određenih kancelarija
Utiče, dodaje, i snaga zemalja, pa tako najveće sile imaju diplomatska predstavništva na svim mestima u svetu, a onda se ide “na dole”, pa različite zemlje odlučuju po različitim kriterijumima da li će negde da otvore predstavništvo ili ne.
Ona navodi da u diplomatiji postoji obrazloženje da zbog reorganizacije diplomatske službe koja zahteva finansijska sredstva može doći do zatvaranja određenih kancelarija, predstavništava ili konzulata, ali da je to najčešće obrazloženje, čak i kada je u pitanju politička odluka.
Slovačka stavlja tačku na to da je sledeći priznavač Kosova?
Što se tiče najave Slovačke da će do kraja godine zatvoriti Kancelariju za vezu na Kosovu, što je upravo obrazloženo reorganizacijom diplomatske mreže, naša sagovornica smatra da to može biti gest kojim Slovačka želi da zaustavi glasine i stavi tačku na temu da li je ona sledeći potencijalni priznavač Kosova.
– S obzirom na to da se za zemlje nepriznavače u EU uvek postavlja pitanje da li će neka od njih ‘pokleknuti’ pa priznati i da se Slovačka često spominje kao jedna od ‘sumnjivih’ koja bi mogla da promeni odluku, meni se čini da je ovo gest kojim Slovačka želi da zaustavi te sumnje zbog pozitivnih koraka u bilateralnim odnosima između Srbije i Slovačke – navodi Joksimović.
(Kosovo online)
Blic