Satelitski snimci pokazuju avione spremne za utovar tereta i znakove povlačenja ruskih snaga iz baze Hmejmim
Nije jasno što se događa u Tartusu, gde su brodovi ruske mornarice napustili luku, ali se zadržavaju na moru
Dok vlasti u Rusiji nastavljaju da insistiraju na tome da nisu donete konačne odluke o njihovoj prisutnosti u Hmejmimu ili pomorskoj bazi u Tartus u budućnosti, postoje jasni znakovi da se ruske snage, uključujući i raketni sistem S-400, povlače iz baze Hmejmim u Siriji. I Hmejmim i Tartus strateški su vrlo važne i nezamenjive baze koje Kremlj koristi za pokazivanje svoje vojne moći daleko izvan Sirije.
Kako prenosi “TWZ”, najnoviji satelitski snimci Hmejmima pružaju najnovije dokaze da je u toku povlačenje barem dela ruskih snaga iz te baze. Dva vrlo velika An-124 aviona vidljiva su na snimcima, a čini se kao da su spremni za utovar tereta. Tu su i tri teretna aviona Il-76 Candid, a najmanje jedan od njih je avion Syrian Airlinesa. Avion Yakovlev Yak-40, koji je u sirijskom vlasništvu, takođe je parkiran pored njega. Tu su i manji transporteri, kao i lovac Su-35 Flanker E, a moguće je da ih je još nekoliko raspoređeno ispod niza skloništa na severoistočnom kraju baze.
Blic preporučuje
Na snimcima se vidi i nešto nalik helikopteru Ka-52, a i to će prevozno sredstvo najverovatnije koristiti za transport.
Rusi se povlače iz baze u Siriji?
Video snimci Hmejmina snimljeni su pomoću drona, koji je Syria TV, sa sedištem u Turskoj, ranije objavila i sada kruži internetom. Ruski Il-76, Syrian Airlines, An-72 takođe su vidljivi na tom snimku, zajedno s četiri Su-34 Fullbacka, sedam Su-24 Fencera i četiri borbena aviona serije Flanker. Kontingent borbenih aviona MiG-31 Foxhound koji je takođe bio u bazi navodno je otišao pre nekoliko dana, prenosi TWZ.
Snimak drona takođe je prikazao da Rusi spakovali svoj radar 91N6E te da je i on spreman za utovar u avion An-124.
Drugi video snimci koji su se takođe pojavili na internetu pokazuju da se ruske snage iz drugih delova Sirije takođe okupljaju u Hmejmimu, verovatno zbog daljeg povlačenja iz te zemlje.
Ipak, manje je jasno šta se događa u Tartusu. Brodovi ruske mornarice napustili su luku pre nekoliko dana, ali su se zadržavali na moru umesto da su u potpunosti napustili tu regiju. Noviji satelitski snimci pokazali su brodove koji su ostali u tom području, ali su se još više raširili.
Iako dodatni snimci Maxara iz Tartusa prikazuju odsutnost ruskih ratnih brodova, oni takođe pokazuju da su neka sredstva protivvazdušne odbrane i dalje tamo. Deo ruskih snaga ostao je na obali Tartusa, a čini se da će tamo krenuti i dodatne ruske jedinice, verovatno zbog povlačenja iz zemlje.
Hoće li ruska vojska potpuno napustiti Hmejmim i Tartus ostaje nejasno. Kao što je The War Zone ranije izvestio, pomeranje brodova iz Tartusa je bila logična mera s obzirom na trenutnu promenjivu situaciju u Siriji. Čak i da su velike pobunjeničke grupe dale Kremlju određenu bezbednost, brodovi bi i dalje bili velike i relativno bespomoćne mete koje bi samo stajale u pristaništu, piše TWZ.
Veliki udarac za Putina
Čak i da Rusija na kraju zadrži svoje baze u Siriji, još uvek je moguće da bi se mogao promeniti ukupni položaj snaga u toj zemlji. Gubitak Hmejmima i Tartusa bio bi veliki udarac za Rusiju. Bašar al Asad je poklonio te objekte ruskoj vladi kroz 49-godišnji ugovor o ‘zakupu’ 2017, a Kremlj je od tada uložio značajna sredstva za njihovo proširenje.
“Blumberg” je izvestio da rusko Ministarstvo spoljnih poslova “veruje da ima neformalni dogovor” s novom prelaznom vladom u Damasku, a koju predvodi pobunjenička grupa Hajat Tahrir al-Šam (HTS), o zadržavanju Hmejmima i Tartusa.
Blic