Plovilo će biti dugačko 360 metara, što je duplo duže u odnosu na podmornice klase “Tajfun” koje su trenutno najveće na svetu. Pokretaće ga tri nuklearna reaktora, biće široko 70, a visoko 30 metara
Kremlj gradi podmornicu nestvarnih dimenzija. Toliko je velika da će najveće podmornice na svetu, čak i one iz džinovske klase “Tajfun” duge 180 metara za nju biti obični patuljci, a služiće za transport tečnog prirodnog gasa (LNG) severnim morskim putem. Projekat je poveren Institutu za razvoj nuklearne energije “Kurčatov”, a finansiraće ga ruski gasni gigant “Gasprom”!
Radovi počeli
Predsednik instituta “Kurčatov” Mihail Kovalčuk kaže da su radovi na podmornici već počeli. On je to otkrio na forumu “OMR 2024” posvećenom razvoju pomorske i visokotehnološke opreme za Arktik, koji se ove nedelje održava u Sankt Peterburgu.
Ideja o prevazilaženju teških ledenih uslova plovidbom pod ledom nije nova. Institut “Kurčatov” i kompanija “Malahit Design Bureau” i ranije su razmatrali izgradnju podmornice na nuklearni pogon za transport ugljovodonika iz arktičke zone. Međutim, ovo je prvi put da je napravljen sporazum sa “Gaspromom”, energetskom korporacijom u većinskom vlasništvu Kremlja. Direktor “Gasproma” Aleksej Miler i Mihail Kovalčuk održali su 11. oktobra radni sastanak na kom su razradili detalje projekta, preneo je energetski portal “Neftegaz”, a prenosi “Barents Observer”.
Mihail Kovalčuk tvrdi da će podmornica povećati bezbednost u odnosu na površinske brodove i gasovode. Nekoliko takvih podmornica, tvrdi on, biće dovoljno za transport iste količine gasa koju može da transportuje podmorski cevovod.
Nestvarne dimenzije
Preliminarne studije projekta pokazuju da bi LNG podmornica trebalo da bude dugačka 360 metara, što je duplo duže od uobičajeno ogromnih ruskih strateških podmornica klase “Tajfun” iz hladnog rata.
Nove podmornice pokretaće tri nuklearna reaktora, biće široke 70, visoke 30 metara i gaza od 12 do 13 metara. Imaće brzinu od 17 čvorova. Sa kapacitetom od 170.000 do 180.000 tona, podmornice bi nosile otprilike istu količinu gasa kao najveći tankeri.
Prednost ove podmornice je to što je plovidba pod ledom moguća bez obzira na klimatske i vremenske uslove. Za razliku od površinskih LNG brodova, koji moraju da plove iza ledolomca dok razbija led, podmornica može da plovi mnogo brže na istok od terminala u Obskom zalivu.
To je fantazija
Aleksandar Nikitin, nuklearni stručnjak koji je do 2022. godine predsedavao Centrom za zaštitu životne sredine “Belona” sa sedištem u Sankt Peterburgu, smatra planove fantazijom koja nema korene u stvarnosti. On veruje da se ovaj projekat nikada neće ostvariti.
– Nedostaju im proračuni o tehnologiji, ekonomiji i industrijskoj primeni. Rusija nema ni osnovne kapacitete za brodogradnju, a Moskvi nedostaje sposobnost da pravi obične tankere i brodove za rasute terete – rekao je Nikitin za “Barents Observer”.
Najveće podmornice na svetu
Ajkula Rusija 180 metara
Borej Rusija 170 metara
Ohajo SAD 170 metara
Delta Rusija 167 metara
Oskar Rusija 154 metra
Vangradr Britanija 150 metara
Jasen Rusija 140 metara
Triomphant Francuska 138 metara
Siera Rusija 112 metara