Oprema uključuje lasere za navođenje i prenosive senzore, a u nastojanju da se suprotstavi pretnji malih bespilotnih letelica, koje su transformisale bojna polja.
Rat u Ukrajini i događaji na Bliskom istoku pokazuju da je pretnja od dronova akutna, a holandske trupe trenutno nemaju odgovarajuću opremu za efikasnu zaštitu, naveo je državni sekretar za odbranu Gijs Tuinman u pismu parlamentu.
S obzirom na hitnost situacije, Ministarstvo odbrane planira da kupi opremu za zaštitu od dronova u prvom kvartalu 2025.
Ruske i ukrajinske trupe bore se pod stalnim zujanjem dronova koji posmatraju svaki pokret, dok dronovi sa kamerama targetiraju vojnike u pokretu, u zaklonima ili kroz kupole oklopnih vozila. Dok zapadni vojnici nisu navikli na ovakve uslove borbe, oni žure da se prilagode.
– Vojnici će se sve više suočavati sa napadima ili neželjenim izviđanjima korišćenjem malih bespilotnih sistema, uključujući dronove, napisao je Tuinman u svom pismu i dodao:
– Sposobnost eliminisanja bespilotnih vazduhoplova od esencijalne je važnosti za bezbednost naših vojnih snaga i misije i zadatke koje obavljaju.
Dok Holandija koristi sisteme za složenu PVO protiv većih dronova, borba protiv malih i jeftinih dronova pomoću takvih sistema nije ni efikasna ni efektivna, smatra Tuinman. Umesto toga, vojnici uglavnom koriste lično naoružanje ili standardne sisteme oružja, uz “ograničenu” verovatnoću pogotka zbog male veličine dronova, njihove velike brzine i sposobnosti lebdenja.
Holandski odbrambeni sektor planira da potroši između 50 miliona i 250 miliona evra na kupovinu lične opreme za zaštitu od dronova. Planirane tehnologije uključuju elektro-optičke uređaje za navođenje ličnih oružja, poput lasera za navođenje, koji bi značajno povećali preciznost navođenja protiv malih dronova na udaljenost od 200 metara.
Druga oprema uključuje prenosive blokatore signala za ometanje signala dronova i prenosive radio-frekvencijske senzore koji omogućavaju ranije otkrivanje potencijalnih pretnji od dronova. Eksperimenti sa sistemima za eliminaciju dronova pokazuju da ne postoji jedan jedinstven sistem koji će efikasno rešiti pretnju malih dronova.
Veća preciznost korišćenjem uređaja za navođenje “značajno” će smanjiti upotrebu municije za borbu protiv pretnji od dronova, dok prenosivi blokatori signala omogućavaju suprotstavljanje pretnjama alternativnim metodama.
Holandija planira da kupi gotovu opremu, a nekoliko odgovarajućih sistema već postoji na tržištu. Ministarstvo odbrane će razmotriti koje opcije su dostupne za nabavku ove sposobnosti što je pre moguće, sa ciljem da se ugovori o kupovini opreme potpišu u februaru ili martu, a prve isporuke uslede u narednim mesecima, sa planiranim nastavkom isporuka do 2028.
Holandija će se u početku fokusirati na opremanje svojih jedinica koje se nalaze na frontu, uključujući istočne granice NATO. Ruski dronovi su više puta prekršili vazdušni prostor NATO saveznika u poslednje vreme, a vojnici će se možda suočiti sa dronovima koji izvode napade ili prikupljaju obaveštajne podatke tokom misija ili vežbi.
Holandija je u septembru organizovala NATO vežbu protiv bespilotnih letelica, u kojoj je 19 saveznika i tri partnerske nacije, uključujući Ukrajinu, testiralo više od 60 sistema i tehnologija za otkrivanje i neutralizaciju dronova, uključujući blokatore signala i senzore.
Srbija Danas/DefenseNews