Rafovi u prodavnicama na KiM i dalje prazni: Građani razočarani, nema srpke robe – kamioni čekaju po dva dana da bi ušli na Kosovo (VIDEO)

Na rafovima prodavnica u srpskim sredinama na Kosovu i dalje je prisutna nestašica srpske robe, iako je prošlo skoro mesec dana otkako je kosovska vlada ukinula zabranu na uvoz. 

U skladu sa odlukom donetom 7. novembra, uvoz je dozvoljen uz pojačanu kontrolu samo na prelazu Merdare, ali kamioni sa robom čekaju i po dva dana da bi ušli na Kosovo.

Građani su razočarani situacijom, posebno u mestima gde srpski proizvodi uopšte nisu stigli. U trgovinama i dalje nema suhomesnatih i mlečnih proizvoda, a jedini artikli koji su se pojavili su čokolade i drugi slatkiši. Kostadinka Milenković iz Sevca izjavila je:  

– Nema robe, to je laž, ništa nam ne daju. Mi ovde na Kosovu patimo – istakla je ona.

Milorad Stanojević iz Štrpca smatra da će ulazak robe na druge prelaze biti teško ostvariti, naglašavajući da sve zavisi od kosovskog premijera Aljbina Kurtija. Prodavačica Olivera Maksimović iz Gračanice kaže da je stiglo vrlo malo srpskih proizvoda, ali se nadaju većim isporukama.

Kosovski premijer Aljbin Kurti pokušava da opravda kašnjenja na Merdaru time da carinski službenici obavljaju “ručnu proveru robe”, dok otvaranje ostalih prelaza zavisi od dolaska skenera za kontrolu. Ova situacija dodatno se komplikuje, jer je pre uvođenja zabrane na Merdaru dnevno prolazilo oko 250 kamiona, dok ih sada prolazi samo 30 do 40.

Rukovodilac Centra za regionalnu saradnju Privredne komore Srbije, Aleksandar Radovanović, naglašava da trenutne procedure demotivišu prevoznike i da su uslovi za protok robe teški i za jednu i za drugu stranu. Takođe, sirovine koje su pre bile slobodne sada su takođe usmerene na Merdare, što dodatno pogoršava situaciju.

Predsednik Asocijacije srpskih privrednika iz Gračanice, Saša Sekulić, ističe da je neophodno omogućiti uvoz na svim prelazima, dok Zoran Savić iz NVO Aktiv ukazuje na paradoksalnu situaciju u kojoj je Kosovo nagrađeno za odluku o zabrani, uprkos njenoj suprotnosti sa pravilima CEFTA-e.

S obzirom na trenutne probleme, građani i privrednici se nadaju bržem rešenju kako bi se obezbedio neometan protok robe i zadovoljenje potreba tržišta.

Izvor: Srbija Danas/Kosovo online

Izvor: Srbija Danas

Check Also

(VIDEO) LJUDI TRLJAJU OČI I NE VERUJU Leu Kiš iz 1988. godine niko nije prepoznao: A njen prepoznatljivi glas NE POSTOJI

Lea Kiš prepoznatljiva je i po svom specifičnom glasu, međutim, nekada uopšte nije tako zvučala. …