Rusija je napravila radio-detektor Kalinka kako bi se suprotstavila Starlinku čije informacije vojska režima Volodimira Zelenskog maksimalno koristi.
Kompleks Kalinka je, tvrdi Moskva, sposoban da detektuje i pronalazi signale iz sistema kao što je Starlink i onesposobi ih. Trenutno se Kalinka ispituje u borbenim uslovima u zoni Specijalne vojne operacije.
Pukovnik u penziji i vojni ekspert Mihail Mihajlovič Hodarenok ističe da je od ključne važnosti za Moskvu borba protiv sistema poput Starlinka i koji je razvila kompanija američkog biznismena Ilona Maska.
Rusija, navodi on, trenutno radi na poboljšanju Kalinke, što će omogućiti otkrivanje teških bespilotnih letelica (kao što je Baba Iaga) koje koriste Starlink terminale za rešavanje problema navigacije.
Pored toga, korišćenjem Kalinke moguće je izračunati lokaciju fiksnih Starlink komunikacionih čvorova i onesposobiti ih. Prednost Kalinke je i to što se može montirati na širok spektar vozila, uključujući i džet skije.
Starlink je, podsetimo, globalni sistem satelita koji je stvorio SpejsEks Ilona Maska da bi obezbedio pristup brzom širokopojasnom satelitskom internetu na mestima gde je bio nepouzdan, skup ili potpuno nepristupačan (u budućnosti će pristup mreži biti moguć sa bilo koje tačke na površini globusa).
U okviru raspoređivanja Starlinka planirano je lansiranje do 42 hiljade satelita. Trenutno se u orbiti nalazi više od šest hiljada svemirskih letelica. Sama letelica Starlink je relativno mala i teži samo 260 kg. Visina leta Starlink satelita kreće se od 328 do 1150 km.
Oružane snage Ukrajine od 2022. godine aktivno koriste sistem Starlink za komunikaciju i prenos informacija između jedinica i za navođenje bespilotnih letelica, kao i prilagođavanje artiljerijske vatre.
Kako izgleda Starlink terminal
Tokom 2024. Ukrajina je dobila i pristup bezbednom podsistemu Starshield mreže. Korisnički terminal Starlink je dimenzija oko 50 puta 60 cemtimetara i opremljen je faznom antenom, koja omogućava generisanje visoko usmerenih signala. Tokom godina u je Ukrajinu isporučen kolosalan broj Starlink terminala.
Pukovnik Hodarenok ističe da, ako postoji satelitski komunikacioni sistem koji neprijatelj aktivno koristi, onda se on mora onesposobiti. On podseća da su ranije postojale ideje da se gađaju sateliti Starlinka. Međutim, nema jasnog odgovora da li je takav sistem raspoređen na teritoriji Ruske Federacije, i da li može da gađa svemirske letelice na visinama većim od 300 km.
Sistemi za elektronsko ratovanje nemoćni
Između ostalog, takva ideja je problematična od samog početka, pošto je neophodno pogoditi nekoliko hiljada svemirskih letelica raketama koje su u momentu lansiranja teške i više desetina tona. Nijedna privreda na svetu ne može da izdrži takvo “pucanje”. Između ostalog, tu su i pravna pitanja – lansiranje raketa presretača na grupu letelica Starlink može se smatrati aktom agresije na Sjedinjene Države (sistem je ipak američki).
Teoretski, elektronski rat bi se mogao da se koristi za borbu protiv Starlinka. Međutim, ruski sistemi za elektronsko ratovanje su neefikasni protiv satelitskih terminala ovog sistema iz više razloga. Ometanje Starlink-a trenutno je tehnički veoma težak i praktično nerealan zadatak.
Sa sistemom Kalinka, međutim, sasvim je moguće rešavanje ovog problema. Ipak, trenutno je vrlo teško izvući bilo kakve jasne zaključke o učinkovitosti Kalinke jer je premalo podataka o njenom dejstvu u realnim uslovima. Najbolji test za bilo koju vrstu oružja i vojne opreme je borbena upotreba. Koliko će Kalinka biti efikasna, pokazaće vreme.
Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook,
Instagram,
Youtube,
Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti na: