[ad_1]
Jedna izjava ruskog predsednika Vladimira Putina tokom godišnje konferencije za novinare prošla je ispod radara, što i nije toliko čudno jer je govorio puna četiri sata. Međutim, to ne znači da nije interesantno jer sugeriše, po svemu sudeći, značajnu promenu strategije ruske vojske u Ukrajini.
Naime, ruska vojska se do sada fokusirala na zauzimanje većih gradova, a sada su ruski vojni komandanti, čini se, dobili naređenje od Putina da zaobiđu veće gradove i fokusiraju se na osvajanje što veće teritorije, navodi američki think tank Institute for Var objavljene danas studije.
Blic preporučuje
Rusi više ne osvajaju veće gradove, već “kvadratne kilometre”
Naime, Putin se tokom maratonske godišnje konferencije za novinare hvalio napredovanjem ruskih snaga za koje je rekao da su napredovale “kvadratnim kilometrima” duž linije fronta.
Ovakav opis ruskog napredovanja u Ukrajini, koji u poslednjih nekoliko meseci i ruski i ukrajinski analitičari opisuju kao najbrži u trenutnom toku rata, u direktnoj je suprotnosti sa ranijim naglaskom na zauzimanju većih gradova, ukazuje ISV. out.
Podsetimo se i kako su veći gradovi kao što su Mariupolj, Bahmut i Avdijevka vodili računa o onome što Rusi nazivaju „oslobođenjem“. Ruske snage su ih sravnile sa zemljom artiljerijom i vazdušnim napadima pre nego što su ukrajinski branioci bili primorani da se povuku.
Američki analitičari tako navode da je Putin, po svemu sudeći, naredio svojim vojnim komandantima da odlože zauzimanje strateški važnog grada Pokrovska na istoku Ukrajine i da se umesto toga usredsrede na napredovanje kroz otvorena područja i kroz manje gradove.
Ruske snage, treba naglasiti, sada se nalaze na oko 10 kilometara od administrativne granice Donjecke i Dnjepropetrovske oblasti.
Osvajanje Donjecka je Putinov ključni cilj
Zauzimanje celog regiona Donjecka ostaje jedan od ključnih ciljeva Kremlja. Osvajanje značajnog područja ukrajinske teritorije u Donjecku će Putin gotovo sigurno iskoristiti kao propagandni element za demonstraciju uspeha ruske vojske na unutrašnjem i međunarodnom nivou.
Analitičari dodaju da bi organizovana operacija protiv dobro utvrđenih gradova mogla da uspori tempo napredovanja, što je ključno za pokušaje Kremlja da demonstrira rusku nadmoć na svetskoj sceni.
Promena strategije je deo šire slike
Kao što smo već preneli, nije teško pretpostaviti zašto Putin želi da obezbedi maksimalne teritorijalne dobitke u narednih mesec dana, kao što je želeo prethodnih meseci. Naime, 20. januara biće održana inauguracija Donalda Trampa, koji je više puta najavljivao da planira da okonča rat u Ukrajini pritiskom na Ukrajinu, ali i na Rusiju.
S obzirom da je Putinov osnovni uslov za početak pregovora o okončanju rata priznanje teritorijalnih dobitaka njegove vojske u Ukrajini, jasno je da maksimiziranjem napretka na istoku Ukrajine želi da bude u najboljem moguća pregovaračka pozicija kada Tramp zvanično postane predsednik SAD.
S druge strane, takođe je jasno da on ne želi da produžava rat u nedogled. Kao što smo već pisali, nekoliko njegovih ključnih izjava sa maratonske konferencije za novinare sugeriše da mu je dosta rata sa Ukrajinom i da bi želeo da ga privede kraju. Iako je Putin autokrata, nije tajna da ne želi da se zameri ni ruskoj javnosti, ni kremaljskim elitama u meri koja bi potencijalno ugrozila njegovu poziciju.
Nedavno pominje kompromis
Verovatno najznačajnija reč koju je izgovorio na konferenciji za novinare govoreći o ratu protiv Ukrajine je „kompromis“. To je reč koju ranije nije spomenuo.
I Putin i njegov portparol Dmitrij Peskov neumorno ponavljaju da je Rusija spremna za mirovne pregovore, ali samo ako se prihvate ključni uslovi koje je postavio – pristanak Ukrajine i Zapada na proglašenu aneksiju četiri (delimično) okupirana ukrajinska regiona (Donjeck, Lugansk, Zaporožje i Herson) i trajno povlačenje Ukrajine iz NATO-a.
Putin je pomenuo kompromis u odgovoru na pitanje o potencijalnim razgovorima sa budućim američkim predsednikom Trampom. “Ako se sastanem sa Trampom, imaćemo o čemu da razgovaramo. Rusija je otvorena za kompromis. Politika je umetnost kompromisa”, rekao je Putin i dodao da bi pregovori morali da se zasnivaju na “situaciji na terenu”, sugerišući ne bi odstupio od pripajanja teritorije koju je njegova vojska osvojila u Ukrajini.
Imidž za rusku javnost je važan
Veliki broj pitanja na maratonskoj konferenciji za novinare odnosio se na moguće pregovore o okončanju rata. S obzirom na to da je reč o visoko koreografisanom događaju, ova činjenica, kao i nedavna istraživanja javnog mnjenja u Rusiji, govore da su posle skoro tri godine i strašnih gubitaka Rusi zaista siti rata.
Putinova izjava na istoj konferenciji za novinare, prema kojoj su ruske snage „blizu ostvarivanja svojih ciljeva u Ukrajini“, pokazuje da je i on svestan zamora ruske javnosti.
Sve ovo ukazuje na to da je Putin svestan da rat u Ukrajini traje predugo i pokušava da dođe u situaciju pred Trampovu inauguraciju u kojoj bi bio u dobroj poziciji za pregovore s jedne strane, a sa druge strane. mogao je reći umornoj ruskoj javnosti da se njegova avantura u Ukrajini, koju su Rusi platili desetinama, a možda i stotinama hiljada mrtvih, ipak isplatila.
(Indeks)
Blic