[ad_1]
JP Putevi Srbije apeluje na vozače da budu pažljivi tokom proslave svetog Nikole
Povećan broj saobraćajnih nezgoda tokom praznika, a alkohol je najčešći faktor nastanka saobraćajnih nezgoda
JP “Putevi Srbije” apelovalo je na sve vozače i učesnike u saobraćaju da, usled pojačanog intenziteta saobraćaja koji se očekuje sutra zbog proslave svetog Nikole posebno obrate pažnju tokom vožnje.
Oni su napomenuli i da bi vozači trebalo da drže bezbedno odstojanje, poštuju ograničenje brzine i vožnju prilagode uslovima na putu, kao i da ne voze pod dejstvom alkohola, kako ne bi ugrozili svoju i bezbednost svih ostalih učesnika u saobraćaju.
– JP “Putevi Srbije” svim pravoslavnim vernicima želi srećnu slavu svetog Nikolu – naveli su u saopštenju.
Podsetimo da i MUP ranije saopštio da će se sve do 22. decembra sprovoditi međunarodna akcija pojačane kontrole saobraćaja. Major policije Aleksandar Radenković kaže da je cilj da se razotkrije svako ko vozi pod dejstvom alkohola i psihoaktivnih supstanci.
Na linku koji sledi pročitajte sve o iznosima kazni za vožnju pod dejstvom alkohola i droge.
Apel uputili i iz Agencije za bezbednost saobraćaja
I Agencija za bezbednost saobraćaja apelovala je danas na sve učesnike u saobraćaju da budu posebno oprezni i strpljivi u vožnji u predstojećem periodu, kada se zbog velikog broja slava, korporativnih proslava, kao i predstojećih novogodišnjih i božićnih praznika, očekuje i povećan broj vozila na putevima.
Istraživanja pokazuju da kada je povećan broj vozila na putevima, događa se i veći broj saobraćajnih nezgoda.
U vreme praznika je povećan uticaj alkohola na nastanak saobraćajnih nezgoda, navedeno je u saopštenju.
Alkohol je, pored neprilagođene brzine, najčešći faktor nastanka saobraćajnih nezgoda sa stradalim licima.
Alkohol uticajan faktor svake 9. nesreće sa smrtnim ishodom
Agencija napominje da je samo od početka godine alkohol prepoznat kao uticajan faktor nastanka svake devete saobraćajne nezgode sa stradalim licima.
Takođe, ove godine sankcionisano je više od 50.000 vozača koji su upravljali vozilom pod dejstvom alkohola, pri čemu je više od 9.000 vozača zadržano na trežnjenju jer su imali preko 1,2 promila alkohola u krvi, navodi Agencija za bezbednost saobraćaja.
Zakonom o bezbednosti saobraćaja na putevima kaznenim odredbama propisane su sankcije za vozače koji upravljaju pod dejstvom alkohola sa više od 1,2 promila alkohola: zadržavanje na trežnjenju do 12 časova, isključenje iz saobraćaja na 24 časa, zabrana upravljanja vozilom najmanje osam meseci, zatim novčana kazna u iznosu od 100.000 do 140.000 dinara ili kazna zatvora i minimum devet kaznenih poena.
Izvesnost da će vozači koji upravljaju vozilom pod dejstvom alkohola biti sankcionisani je izuzetno velika, zbog čega Agencija savetuje vozačima da poštuju saobraćajne propise i ne upravljaju vozilom pod dejstvom alkohola.
Takođe, apeluje na vozače da prilagode brzinu kretanja vozila uslovima saobraćaja i stanju puta, da budu strpljivi i poseduju adekvatnu i propisanu zimsku opremu, navodi se u saopštenju Agencije za bezbednost saobraćaja.
(Blic/Tanjug)
Blic