Erdoganova vlada podnela je prijavu asocijaciji država uoči 16. samita BRIKS-a (zaštita državnih osnivača Brazila, Rusije, Indije, Kine i Južne Afrike). Ali na željno iščekivanoj konferenciji za novinare drugog dana samita o ovoj temi se nije govorilo.
Nije bilo čak ni glasanja, kaže insajder Sinan Ulgen, stručnjak za tursku spoljnu politiku u američkom istraživačkom centru „Carnegie Endovment for International Peace“.
Indija razbija Erdoganov san
Bivši turski diplomata kaže za BILD da je Indija sprečila Tursku da se pridruži BRIKS-u. Razlog du dobri odnosi Ankare sa neprijateljem Pakistanom! Ali pošto je za pridruživanje BRIKS-u potrebna jednoglasnost, ulazak Turske ne bi imao nikakve šanse.
Nedavno su se bloku BRIKS-a pridružili Iran, Egipat, Etiopija, Ujedinjeni Arapski Emirati i Saudijska Arabija. Turska, Azerbejdžan i Malezija su zvanično podnele zahtev za članstvo.
Erdogan želi da sedne za sto NATO-a i BRIKS-a
Prema Ulgenu, postoji nekoliko razloga za to. Pre svega, reč je o jačanju „strateške autonomije“ uz pomoć ove platforme. Pored toga, iza primene BRIKS-a stoji „izraz frustracije“. Ne samo da je ulazak u EU kočio, već i željena modernizacija carinske unije EU.
„Politički prestiž” je još jedan od Erdoganovih motiva. Predsednik želi da pokaže „da može da sedi za stolom NATO-a i BRIKS-a u isto vreme”.
Podsetimo, Kritičari kažu da je Erdogan takvim manevrima oterao Tursku u spoljnopolitičku izolaciju. On sebe vidi kao „posrednika“ na međunarodnoj sceni, piše nemački BILD.
Srbija Danas/Informer