Stranka slobode i pravde (SSP) više nije najjača opoziciona grupa u parlamentu
Novi DSS Miloša Jovanovića je trenutno najjača grupa sa 13 poslanika
Opozicioni poslanički klubovi Skupštine Srbije iz dana u dan se osipaju, zbog čega se menja i raspored snaga stranaka. Stranka slobode i pravde (SSP) prvo je bila najbrojnija, a samim tim i najjača grupa, ali je sada “spala” na treće mesto nakon što su iz nje otišla čak četiri poslanika. Time je Miroslav Aleksić sa Narodnim pokretom Srbije izbio na prvo mesto, ali je ovaj raspored potrajao tek nekoliko sati jer je i Aleksića juče napustila poslanica. Sada je na prvo mesto lidera opozicije izbio Miloš Jovanović iz Novog DSS, sa 13 poslanika. Ili, ipak ne?
Dejan Bursać, politikolog sa Instituta za filozofiju i društvenu teoriju, kaže za “Blic” da je takav stav logičan, ali da se u praksi mere još neke stvari koji takođe utiču na pozicioniranje lidera.
Blic preporučuje
– U nekom pravom parlamentarnom sistemu to bi bilo logično. Ali, sa druge strane, mi znamo da kod nas ima dosta neformalnog uticaja, dosta neformalnih odnosa među liderima, dosta uticaja ima to koji lider ima materijalnu moć, koji ima uticaj na medije. Tako da, ako imamo sve to u vidu, onda i ne mora da znači – ističe Bursać.
Sad Jovanović vodi
Ovu temu pokrenula je juče Ana Brnabić, predsednica Skupštine Srbije, koja je ukazala da izlaskom četiri poslanika iz poslaničkog kluba SSP, ta stranka nije više najjača opoziciona grupa u parlamentu. Rekla je i da Dragan Đilas više nije lider opozicije jer su, kako je rekla, na prvo mesto izbili Narodni pokret Srbije, odnosno Miroslav Aleksić.
– Napuštanje ta četiri poslanika dovelo je do tektonskih promena u opoziciji. Ja bih to tako definisala s obzirom na proteklih 10 godina – rekla je Brnabić.
Kako je naglasila, “Aleksić je sa svojih 13 poslanika negde praktično izjednačen sa Novim DSS Miloša Jovanovića, a onda tek na trećem mestu je Đilasova poslanička grupa SSP”. Brnabić je navela da je Đilas došao “na sigurno i bezbedno treće mesto“.
Ali samo jutro kasnije, situacija se promenila. Aleksića je napustila poslanica Slavica Radovanović, čime je Novi DSS postao najjača grupa.
Posle svih tumbanja, evo koliko koja grupa ima poslanik au Skupštini Srbije:
- Novi DSS – POKS – 13 poslanika
- Narodni pokret Srbije – Novo lice Srbije – 12 poslanika
- Stranka slobode i pravde – 12 poslanika
Pročitajte još
Bursać, međutim, kaže da je to signal još jednog problema unutar opozicije.
– Meni to govori o slaboj političkoj koheziji sa jedne strane i slabom organizacionom radu unutar opozicionih stranaka sa druge strane. Ovo je ko zna koji put da se dešavaju odmetanja poslanika, međusobne svađe i interni sporovi koji se rešavaju cepanjem stranaka. To zaista govori o tome i da se slabo radi na unutrašnjem jedinstvu. Ujedno, naš izborni sistem nudi podsticaje da se fragmentiraju, cenzus je nizak, bira se proporcionalno i poruka svakom poznatijem akteru da može uđe u parlament – napominje Bursać.
SSP spao na 14 pa na 12 poslanika
Sve je počelo kada su poslanici SSP Željko Veselinović i Đorđo Đorić napustili poslanički klub SSP, uz objašnjenje da su to učinili jer više za njih nije bilo poštovanja i dodali da će započeti sa formiranjem ozbiljne radničke partije.
Foto: Snežana Krstić, RTS / Ringier
Time je SSP sa 16 spao na 14 poslanika, a napravljen teren za nove odlaske: iz SSP su istupile i Pernat i Živković uz optužbe na račun svoje dojučerašnje partije da su bile marginalizovane jer su želele da iskažu svoje mišljenje, tvrdeći da vrh njihove dojučerašnje partije ne želi da se bavi problemima običnih ljudi, već da vode “tabloidnu politiku”.
Njih četvoro su ujedno najavili formiranje poslaničkog kluba.
Foto: screenshot
Pre svih njih nogu je, što se tiče odlaska iz SSP, povukao Pokret slobodnih građana Pavla Grbovića koji se uoči izbora u junu protivio bojkotu i bili za razgovore o poboljšanju izbornih uslova.
Na kraju su se svi iz tadašnje koalicije “Srbija protiv nasilja” pojavili na tim razgovorima, ali su disonantni tonovi ekspresno izopšteni: Stranka slobode i pravde uputila je Brnabić obaveštenje da formira svoju poslaničku grupu koja će imati 16 poslanika.
Tri poslanika PSG prvo su “beskućnici”, ali su onda formirali klub sa Strankom demokratske akcije Sandžaka i Partijom za demokratsko delovanje.
Blic