Ponuda je za mnoge primamljiva
Dobra zarada, nekoliko meseci na moru, sa plaćenim smeštajem i hranom.
Uglavnom se radi o ugostiteljskim poslovima na crnogorskom i hrvatskom primorju, a plate idu i do 2.500 evra.
Destinacija na koju je ove godine lakše otići na sezonski rad, zahvaljujući uvedenim olakšicama, je mnogima omiljena destinacija – Grčka. Tamo se takođe traže ugostiteljski radnici, a najplaćeniji su kuvari.
Šankeri, konobari, kuvari, kao i pica majstori, sobari i prodavci – sve su to zanimanja kojima Srbi mogu da se bave u Crnoj Gori, tokom letnje sezone.
Crna Gora i ležaljke
U Crnoj Gori, u zavisnosti od radnog mesta, ali i pređašnjeg iskustva, može da se zaradi i do 800 evra mesečno.
Plata za konobare, u restoranima, ali i na plaži, idu od 600 do 800 evra mesečno.
Traženi su i kuvari, kao i pomoćni radnici u kuhinji koji, sudeći prema oglasima, mogu da zarade od 600 do 800 evra mesečno. Oko 800 evra kreće se i prosečna plata za šankere.
Radnici u crnogorskim marketima za mesec dana mogu da zarade i po 550 evra.
Pored ovih poslova, potrebni su radnici za naplatu ležaljki na plažama, a uglavnom se za ovu poziciju traže muškarci. Njihova zarada kreće se od 600 do 800 evra.
S druge strane, žene se traže za rad u noćnim klubovima, koje treba da proveravaju karte na ulazu i “sprovode” goste do stolova, a one za smenu od šest sati mogu da zarade 50 evra.
Ono što je zajedničko svim ovim oglasima je to što radnici imaju obezbeđen smeštaj, kao i dva obroka dnevno, ali i potrebne dozvole.
Radno vreme je uglavnom osam sati, a radnici imaju jedan slobodan dan nedeljno.
Evo šta treba za Grčku
Grčka je jedno od omiljenih mesta za letovanje većini građana Srbije, a kako je ova država uvela olakšice za radnu snagu van država Evropske unije za vreme turističke sezoni, Srbima je sada olakšano da tamo provedu nekoliko meseci i zarade novac.
Naime, poslodavac u Grčkoj treba da podnese onlajn zahtev Ministarstvu za imigraciju i azil, u kojem navodi broj radnih mesta, nacionalnost državljanina zemalja van EU, sektor u kojem će radnik raditi i period zaposlenja. Akt o odobrenju zapošljavanja se potom šalje poslodavcu, u elektronskom formatu, zajedno sa ugovorom o radu, a ista dokumentacija šalje se i nadležnom konzulatu, odnosno, u slučaju radnika iz Srbije, konzulatu u Beogradu.
Oni Srbi koji su zainteresovani za sezonski rad u Grčkoj moraju lično da odu u konzulat kako bi potpisali odgovarajući ugovor o radu i dobili nacionalnu ulaznu radnu vizu.
Tokom prošle letnje sezone, najtraženije su bile čistačice, konobari, recepcioneri, šankeri i ostali ugostiteljski radnici.
Izvor: alo.rs