Gori Bejrut pod izraelskim bombama, a jedan avion se probija kroz svod, dim i haos. Fotografi agencije Rojters zabeležili su ovaj trenutak za večnost. Mnogi su komentarisali hrabrost pilota koji su se usudili da sa 88 putnika, među kojima su bile čak tri bebe, podignu avion u takvim uslovima i prebace ih na sigurno u Srbiju.
Taj avion je nosio oznaku “Er Srbija”. Piloti koji su zaslužni za ovaj, nije preterano reći, herojski podvig, su Nemanja Janjatović, kapetan “Erbusa” i Goran Nižić, “Erbus” ispitivač.
– Naš osnovni motiv jeste briga i bezbednost o avionu, posadi i putnicima. U tome, naravno, učestvuje čitav tim “Er Srbije” u ovom slučaju, koji je bio specifičan, gde su učestvovali dodatni timovi Vlade Republike Srbije do Spoljne kancelarije za inostrane poslove, gde smo dobili dodatne informacije da bi taj let mogli da organizujemo potpuno sigurno, bezbedno i na najbolji mogući način u najkraćem mogućem vremenskom periodu – rekao je Janjatović.
Na pitanje da li se plašio za život, rekao je da ne.
– Strah zaista ne postoji. Bilo bi suludo pričati o bilo kakvoj vrsti straha. To nije strah. Može postojati profesionalna trema, ali ta trema je u stvari nešto što vas gura napred. Da budete tačni, precizni, profesionalni, da pokrijete što više segmenata, kako bi samu bezbednost leta podigli na što veći nivo – rekao je Janjatović.
Goran Nižić rekao je da je da je let protekao uobičajeno.
– Samo poletanje i samo sletanje nisu bili toliko izazovni, da kažem, bili su uobičajeni. Let je protekao uobičajeno, a mislim da je u stvari najveća zasluga toga dobra priprema za taj let. Uzete su u obzir sve moguće opcije tokom leta, mogući alternativni aerodrom i vreme trajanja leta. Let je najavljen pravovremeno, svi su upoznati sa našim dolaskom, tako da je let, samo poletanje i samo sletanje proteklo u najbolje mogućem redu – rekao je Nižić.
On je objasnio i kako je tekla priprema za let.
– Ta priprema za ovakve letove je brzinska, koja traje dan, dva. Uključene su mnoge službe, kompanije, uključujući letačku operativu, kabinu, tehniku, zemaljsko opsluživanje, operativni centar, koji svi zajedno timski, sinhronizovano, brzinski u toku jednog dana, dva, zajedno sa direktoratom civilnog vazduhoplovstva, sa našom Vladom, taj let najave, a mi smo oni krajnji i oni koji stupamo na kraju za samo izvršenje toga leta – pojasnio je Nižić.
Nemanja Janjatović rekao je da se u ovakvim situacijama nikad se ne zna kako stvari mogu da se odvijaju.
– Bilo bi neskromno reći da je let baš običan i da je rutinski, mislim s obzirom na to da smo svi upoznati sa dešavanjima i što u ovakvim situacijama vi nikad ne znate kako stvari mogu da se razvijaju, kako u toku samog leta, tako i na zemlji. Ali baš da je sada podvig, eto, tako ne mogu da kažem, a smatram da su i ostale kolege u “Er Srbiji”, da je to ono na čemu mi insistiramo, obučenost, tako da u ovakvim situacijama možemo u nekom mirnom načinu rada da dokažemo našu obučenost i da izvršimo ovakve letove na najbolji mogući način – rekao je Janjatović i dodao:
– Za nas je podvig uvek kada sletimo i kad vidimo zadovoljna lica putnika i njihov osmeh na izlasku iz aviona, kad kažu: “Srećno, doviđenja, jedva čekamo da letimo sa vama”. To je onako realno, da kažem, podvig i najveća nagrada za svakoga pilota.
Goran Nižić objasnio je šta znači biti “Erbus” ispitivač.
– Ja, između ostalog, radim na poslovima instruktora, to znači da radim na obukama pilota, proverama pilota i to je, tako da kažem, neki naziv ispitivač koji je onako preveden na naš jezik. A osim toga, osim redovnog letenja na redovnim linijama, pošto se kompanija naročito u zadnje vreme jako puno širi, veliki je priliv ljudi u kompaniju, tako da ima dosta obuka, što početnika, što prelazaka sa tipa na tip aviona, tako da je to, da kažem, jedna dodatna obaveza u odnosu na redovne aktivnosti koje obavljam – rekao je Nižić.
Izvor: Srbija Danas/Blic