Prvi scenario predviđa njegovo hapšenje, iako ga Roskić smatra najmanje verovatnim. Drugi, verovatniji ishod je sukob sa policijom, dok treća opcija uključuje mogućnost da Balijagić, suočen s nemogućnošću bekstva, izvrši samoubistvo.
Već deset dana traje intenzivna potraga za dvostrukim ubicom Alijom Balijagićem, koji uspešno izmiče policijskim snagama u Srbiji i Crnoj Gori i izaziva strah među stanovnicima pograničnih sela. Balijagić se stanovnicima sela predstavljao kao zalutali lovac, pa čak i koristio gostoprimstvo lokalnih meštana. Ove zajednice, većinom naseljene starijim stanovništvom, osećaju se zarobljenim i ugroženim dok se sigurnosne snage trude da uhvate begunca.
Ljuban Karan, potpukovnik Kontraobaveštajne službe u penziji, i Radiša Roskić, advokat i bivši načelnik u BIA, bili su gosti jutarnjeg programa Kurir televizije gde su detaljno opisali specifične izazove sa kojima se suočavaju policijske snage na terenu, kao i moguće scenarije završetka ove opasne potrage.
Potpukovnik Karan je objasnio da su begunci poput Balijagića, koji su navikli na život u prirodi, veoma vešti u korišćenju nepristupačnih terena za skrivanje.
– Čini se da su kriminalci iz ruralnih područja, koji su navikli na prirodu i život u šumama, skloniji da se skrivaju u nepristupačnim prirodnim predelima. Nasuprot njima, kriminalci iz velikih gradova obično beže u urbane sredine, gde se kriju u štek stanovima jer nisu naviknuti na prirodu. Otežavajući faktor u ovom slučaju je što osumnjičeni očigledno dobro poznaje područje, dugo je boravio u prirodi i zna kako da se snađe. Veoma je važna i uloga ljudi u civilu koji istražuju njegove kontakte. Kada neko krene u beg, obično mu pomažu prijatelji, rođaci ili poznanici koji ga neće izdati. Takve veze su često ključne, pa istražitelji prate te kontakte da bi locirali područja u kojima bi mogao da se krije – rekao je Karan i dodao:
– Za pretragu nepristupačnog terena koriste se dronovi, termovizijske kamere i psi tragači. Psi su naročito pouzdani u ovakvim prirodnim sredinama. Međutim, bez pasa, policija može proći pored skrovišta i ne otkriti ga, jer je teren izuzetno težak i pun skrivenih mesta poput pećina i uvala.
Advokat Radiša Roskić je izneo tri moguća scenarija završetka potrage za Balijagićem, ističući ozbiljnost situacije i opasnost koju begunac predstavlja.
– Znate, samo pametan čovek ume da se plaši, a opreznost na koju je pozvao ministar unutrašnjih poslova svakako ne sme prerasti u paniku. Prisutne su specijalne i redovne policijske snage koje temeljno pokrivaju teren. Kako je gospodin Karan objasnio, čovek se može sakriti u vrtači ili nekom nepristupačnom delu terena, gde bi policijske snage mogle proći pored njega, a da ga ne uoče. Ipak, svaka potraga može se završiti na tri načina – zaključio je Roskić i dodao:
– Prva mogućnost, po mom mišljenju najmanje verovatna, jeste da će biti uhvaćen živ. Verujem tako jer, prema informacijama iz medija, begunac je ranije izjavio da živ neće pasti u ruke crnogorske policije i vojske, i da će pružiti otpor. Druga mogućnost je da će doći do vatrenog obračuna sa policijskim snagama, s obzirom na to da je naoružan i suočen s teškim krivičnim delom, za koje je zaprećena najstroža kazna. Ova opcija je najverovatnija, stradanje u vatrenom obračunu sa snagama bezbednosti. Treća mogućnost, iako manje verovatna od druge, jeste da će počiniti samoubistvo kada shvati da ne može izbeći hapšenje. U psihologiji begunca važan je nagon za samoodržanjem, zbog čega će verovatnije pokušati da pruži otpor nego da digne ruku na sebe.
Srbija Danas/Kurir