Raketa ‘Storm Shadow’ prvi put korišćena za napad na teritoriju Rusije
Putin upozorio da bi upotreba ovih projektila bila ravna ulasku NATO-a u direktan sukob sa Rusijom
“Storm Shadow” rakete prvi put su korišćene za napad na teritoriju Rusije, objavili su brojni britanski mediji, pozivajući se na izvore iz vojske. U pitanju su moćni projektili britansko-francuski projektili, koje Ukrajina već duže vreme želi da iskoristi za napade na Rusiju.
Ukrajina je ispalila rakete “Storm Shadow” proizvedene u Velikoj Britaniji na teritoriju Rusije prvi put od početka rata, saznaje “Gardijan” iz više izvora.
Blic preporučuje
Odluka o odobrenju napada doneta je kao odgovor na raspoređivanje više od 10.000 severnokorejskih vojnika na granici Rusije sa Ukrajinom, što je, kako su britanski i američki zvaničnici upozorili, velika eskalacija sukoba koji traje skoro tri godine.
“Storm Shadow” raketa korišćena za napad na Rusiju
Fotografije koje su objavljene na Telegram kanalima pokazuju fragmente ovih projektila u Kursku.
Udar je usledio dan nakon što je Ukrajina upotrebila američke ATACMS rakete za napad na ciljeve u regionu Brjanska.
Ruski predsednik Vladimir Putin je upozorio da bi upotreba projektila američke i britanske proizvodnje unutar granica Rusije bila ravna ulasku NATO-a u direktan sukob sa Moskvom.
Šta je “Storm Shadow” raketa: Domet oko 250 km, teška 1.300 kg
“Storm Shadow” je francusko – britanska krstareća raketa dugog dometa. “Storm Šedou” je britanski naziv oružja, a u Francuskoj se zove SCALP-EG.
Od 2023. godine, tokom ruske invazije na Ukrajinu, rakete “Storm Shadow” su isporučene Ukrajini u velikim količinama, ali uz dozvolu da se koriste samo na teritoriji Ukrajine.
Raketa je teška oko 1.300 kilograma, sa konvencionalnom bojevom glavom od 450 kilograma. Ima maksimalni prečnik tela od 48 centimetara i raspon krila od tri metra. Pokreće je turbomlazni motor i ima domet od približno 250 km.
Oružje se može lansirati iz više različitih aviona.
Bojeva glava “Storm Shadow” rakete ima punjenje za čišćenje tla ili ulazak u bunker, zatim fitilj sa promenljivim odlaganjem za kontrolu detonacije glavne bojeve glave. Predviđene mete su:
- Komandni, kontrolni i komunikacioni centri
- Aerodromi, luke i elektrane
- Objekti za upravljanje i skladištenje municije
- Brodovi i podmornice u luci
- Mostovi i drugi strateški ciljevi visoke vrednosti
Jednom lansiran, projektil se ne može kontrolisati, a informacije o cilju ne mogu se menjati.
Blic