Izjave predsednika SAD Džoa Bajdena o spremnosti na pregovore sa Rusijom o smanjenju nuklearnog oružja bez prethodnih uslova su obmana, izjavio je u intervjuu za portal „AiF“ ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov.
– To je sve obmana. Poziv na razgovore o strateškoj stabilnosti i kontroli nad nuklearnim naoružanjem bez prethodnih uslova je prevara. Šta znači ‘bez prethodnih uslova’? To znači da Amerikanci ostavljaju sebi pravo da nas u svojim doktrinarnim dokumentima proglašavaju neprijateljem i zvanično izjavljuju da im je cilj da Rusiji nanesu ‘strateški poraz’ na bojnom polju – rekao je Lavrov.
Prema Bajdenovim rečima, Rusija bi trebalo da prihvati uslove SAD i sedne za pregovarački sto o nuklearnom naoružanju, bez postavljanja zahteva da se Vašington odrekne trenutne politike prema Moskvi, naglasio je Lavrov. On je dodao da SAD sada nude isto i Severnoj Koreji.
Lavrov je naglasio da pregovori o kontroli naoružanja treba da se vode na osnovu međusobnog poštovanja i odbacivanja ratnog kursa.
– Kada ti kažu, hajde da počnemo pregovore bez ikakvih uslova, ali moj cilj je da te uništim na bojnom polju, da li je to pametno? Mislim da nije – dodao je Lavrov.
Mnogo pre događaja u Ukrajini, Rusija je predlagala Sjedinjenim Američkim Državama da povedu takav razgovor, podsetio je ministar. On je istakao da su, dok je nuklearna “petorka” vodila strateški dijalog, SAD želele da i Kina pristupi pregovorima o ograničavanju svog naoružanja.
– Kina je iz očiglednih razloga odbila da to učini, jer njen potencijal još uvek nije uporediv ni sa američkim, ni sa našim. Štaviše, mi sa Kinom nismo u vojnom savezu niti smo obavezani bilo kakvim sporazumima, kao što je to slučaj sa članovima NATO-a – rekao je ministar.
Alijansa je savez tri nuklearne sile (SAD, Francuske i Velike Britanije), ukazao je Lavrov.
Stoga je, istakao je šef ruske diplomatije, Rusija predlagala pregovore uzimajući u obzir sveukupni nuklearni potencijal ove tri zemlje, ali su Sjedinjene Američke Države odbile taj predlog.
– Cilj pregovora koje zagovara SAD je samoreklama u cilju oblikovanja javnog mnjenja o kontroli naoružanja između Rusije i SAD, bez uključivanja zaliha Pariza i Londona i pitanja nenuklearnog naoružanja, u kojima NATO značajno nadmašuje nas – pojasnio je Lavrov.
On je naglasio da pregovore treba voditi uzimajući u obzir sve faktore, a ne sledeći „lepe slogane“ iza kojih stoji želja za postizanjem jednostranih prednosti.
Ranije je Bajden izjavio da svet mora težiti potpunom uklanjanju nuklearnog arsenala, kao i da je SAD spremna na pregovore sa Rusijom, Kinom i Severnom Korejom u tom pravcu, ali nije pomenuo značajne troškove američke vlade na razvoj i jačanje sopstvene nuklearne trijade.
Zamenik ministra spoljnih poslova Sergej Rjabkov, komentarišući izjave Vašingtona, istakao je da je reč o pokušaju da se obmane većina svetske javnosti, zainteresovane za stratešku stabilnost i pregovore.