Postoji tvrdnja da Putin veruje samo “ekipi iz Drezdena” – kolegama iz obaveštajnog odeljenja u Drezdenu, gde je radio od 1985. do 1990. godine.
Jedan od tih “prijatelja za čitav život” je i Lazar Matvejev, bivši šef Vladimira Putina i čovek od velikog poverenja.
Ruski predsednik Vladimir Putin poznat je i po tome što ne zaboravlja svoje kolege sa kojima je nekada radio.
Pre par godina, tačnije 2017. uoči Dana pobede Putin je posetio svog bivšeg šefa rezidenture KGB u Istočnoj Nemačkoj Lazara Lazareviča Matvejeva. Sa Putinom su u goste svom nekadašnjem šefu došli i njegovi bivši kolege Sergej Čemezov i Nikolaj Tokarjev.
Oni su tada čestitali Matvejevu 90 rođendan.
Matvejev je bio predstavnik KGB pri Ministarstvu bezbednosti Istočne Nemačke. Da podsetimo, Putin je u drugoj polovini osamdesetih godina prošlog veka radio kao major KGB u Drezdenu.
Po završetku pravnog fakulteta u Lenjingradu Putin je počeo da radi u KGB i zatim je završio višu školu KGB u Moskvi. Posle toga je 1985 otišao da radi u Drezden gde je bio do 1990.
Putin je tom prilikom poklonio svom bivšem šefu sat kao i primerak lista “Pravda” koji je objavljen na dan njegovog rođenja 1927. godine.
Matvejev je kao obaveštajac proveo u inostranstvu oko dvadeset godina. Od 1982. do 1989. bio je šef grupi od osmorice obaveštajaca KGB koji su radili u Drezdenu. Matvejev priča da je obratio pažnju na Putina pre svega zbog njegovog obrazovanja jer je završio pravni fakultet.
Pre dolaska u Drezden Putina je pripremio oficir KGB iz Lenjingrada koji je već tamo radio. Posle dve godine rada u Drezdenu Putin je napredovao pa je dobio čin potpukovnika. Potčinjeni tvrde za Matvejeva da je bio pravedan i da se prema svima odnosio korektno. Po povratku iz Nemačke radio u je centralnom aparatu ruske spoljne obaveštajne službe.
Interesantno je da je Matvejev nagovorio Putina da se po povratku iz Nemačke vrati u Sankt Peterburg “gde su ga ljudi dobro znali i cenili”, a ne u Moskvu. Posle raspada SSSR-a KGB je doživljavao teške dane i povratak Putina u rodni grad bio je presudan za nastavak njegove karijere.
Kasnije kada je on postao šef države formirajući svoju ekipu, forsirao je i svoje bivše kolege sa kojima je radio kao oficir KGB. U raznim ruskim strukturama je mnogo bivših oficira i generala koji rano odlaze u penziju pa zatim nastavljaju da rade kao civili.