U sredu 25. decembra u 12 sati u Malom pozorištu “Duško Radović”, biće održana audicija za mlade glumce i studente glume do 24 godine starosti, za ulogu mladog Tesle u novoj produkciji “Tesla”. Početak rada na projektu je 15. januar, a premijera je planirana za 4. april.
Svi zainteresovani kandidati mogu se prijaviti za učešće na audiciji slanjem svoje biografije sa fotografijom i kontakt podacima na [email protected].
Za učešće na audiciji potrebno je pripremiti jedan monolog po sopstvenom izboru iz savremene literature.
Autorski projekat reditelja Ivana Baletića i dramaturškinje Mine Milošević, namenjen deci predadolescentskog uzrasta kao i starijim tinejdžerima od 10 do 15 godina starosti.
Ova predstava baviće se likom i delom Nikole Tesle, jednog od najvećih simbola srpske nauke i velikih postignuća, ali i jednog od najvećih simbola srpskog obrazovanja.
O projektu
Autorski projekat reditelja Ivana Baletića i dramatičarke Mine Milošević, namenjen deci predadolescentskog uzrasta kao i starijim tinejdžerima 10-15 godina starosti. Ova predstava baviće se likom i delom Nikole Tesle, jednog od najvećih simbola srpske nauke i velikih postignuća, ali i jednog od najvećih simbola srpskog obrazovanja.
Polazna tema tiče se autentičnosti njegove ličnosti, koja se pokazuje i kao osnova za originalnost njegovih naučnih dela – Tesline čudne navike, dečji nestašluci, odricanja, avanture, rana bolna iskustva, putovanja, kopnena, prekomorska i moralna, odnos prema porodici, životu, hrani, ljubavi, prijateljstvu…
Poznata je činjenica da je Tesla u toku dana kratko spavao, ali manje je poznato o čemu je sanjao. Ova predstava namerava da posebno osvetli njegov unutrašnji život, njegova maštanja, snove, vizije i priviđenja. Predstavljen kao čovek, kakav je i bio, sa svojim vrlinama, manama, strahovima, istraživačkim i dečjim duhom, postaće nešto više od mistifikovanog, nedostižnog uzora iz udžbenika za fiziku i istoriju – postaće nam blizak.
Ova predstava kao svoju strukturu uzima jedan od najvećih izuma Nikole Tesle – trofaznu struju, sistem triju naizmeničnih, sinusoidno promenljivih električnih struja koje su vremenski jedna prema drugoj fazno pomaknute. U ovoj predstavi prenosimo metaforu trofazne struje na razumevanje Teslinog života. Tako se ova drama sastoji od tri faze Teslinog života.
Prvu fazu donosi Tesla Dete – dečak i tinejdžer koji znatiželjno proučava svet oko sebe, pravi greške, eksperimente, školuje se i odlazi putevima nauke i Atlantskog okeana. Druga faza oličena je u Tesli Odraslom – starijem čiki sa brkovima i savetima za život i nauku koji su proizišli iz njegovog učenja u svojim dečačkim avanturama i greškama. Treća Teslina faza upravo je ona koja povezuje njegove druge dve, a to je Tesla Sanjar – on je bezvremen, on ne stari, on je neuhvatljiv, on je zrelost i pronicljivost u detetu i razigranost i otvorenost duha u odraslome – on je Tesla kada sanja, kada misli, kada mašta, kada kreira. On je Teslin duh.
O autorima
Ivan Baletić, profesionalan razvoj usmerio je na rad sa decom i mladima, kao i postavci pozorišnih predstava u kojima se prevashodno koristi sredstva savremene tehnologije. Režirao predstave u pozorištima u Beogradu (Malo pozorište „Duško Radović“, Beogradsko dramsko pozorište, Pozorište Boško Buha, Pan teatar, nezavisne produkcije na otvorenom i u Domu omladine Beograda) i Nemačkoj (Hildeshajm). Bavi se 2d i 3d animacijom, videom i multimedijalnim instalacijama koje su bile izložene u okviru manifestacija „Noć muzeja“ i „Salon arhitekture“. Autor je radionica za mlade u okviru višegodišnjih međunarodnih projekata (IETM mreža, projekat Shadow Pandemic). Autor dokumentarne predstave „Utopija“ koja okuplja 15 mladih starosti od 12 do 16 godina.
Reditelj predstave, Ivan Baletić, doktorand Višemedijske umetnosti na Univerzitetu umetnosti i u svojim delima, među kojima je i zajednički projekat sa Minom Milošević – „Ibzenove aveti“ (Beogradsko dramsko pozorište, avgust 2023) usavršio je izražavanje pozorišta kroz kombinaciju izvođačkih umetnosti i digitalnih medija. Ova predstava takođe je predstavljala proces istraživanja lika i dela jednog velikog stvaraoca – Henrika Ibzena, kroz kritičku prizmu, ali i kroz poetiku njegovog rada. Istraživanje Tesle prirodan je nastavak ovog rediteljsko-dramaturškog tandema na temu mistifikacije i demistifikacije stvaralaca koji su kroz istoriju dobili status genija.
Mina Milošević (1998, Požarevac) je dramaturškinja, dramska spisateljica i teoretičarka dramskih umetnosti. Diplomirala je dramaturgiju, a masterirala teoriju dramskih umetnosti i medija na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu, gde je trenutno i na doktorskim studijama.
Dramaturškinja je predstava Dr Auslander (Made for Germany) (BITEF festival, Jugoslovensko dramsko pozorište), Obraćanje naciji (Atelje 212), Orlando (Narodno pozorište u Beogradu), Ibzenove aveti (Beogradsko dramsko pozorište), Negotiating Peace (Qendra Multimedia, Oda Theatre), Fedrina ljubav (Fakult dramskih umetnosti).
Autorka je drama: Lizistrata (BITEF polifonija), Ibzenove aveti (Beogradsko dramsko pozorište), Sati (Fakultet umetnosti, Kosovska Mitrovica/Zvečan).
Autorka je scenarija za grafičku novelu Feministička utopija (Centar za ženske studije), scenarija za dugometražni dokumentarni film Kako se kuvala studentska borba (DKSG), i za kratki film Džimi plovi daleko (r. Tamara Broćić).
Piše pozorišne kritike za časopis Si Stejdž (See Stage) i teorijske tekstove o pozorištu za časopise Scena i Teatron. Dobitnica je nagrade Profesor Boško Milin za svoj master rad o motivu ženskog prijateljstva u savremenoj srpskoj drami.
Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook,
Instagram,
Youtube,
Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti na: