Visoki predstavnik EU za spoljne poslove i bezbednosnu politiku Žozep Borelj saopštio je danas da dodela Nobelove nagrade za mir japanskoj organizaciji Nihon Hidankjo, koja okuplja preživele iz Hirošime i Nagasakija na koje su bačene atomske bombe, služi kao podsetnik na veoma teške posledice povezane sa upotrebom nuklearnog oružja.
Borelj je u saopštenju na sajtu EEAS rekao i da je to podsetnik na odgovornost koju dele sve države da spreče takva dešavanja, kao i da se nuklearni rat nikada ne sme voditi.
“Kao što su lideri pet država sa nuklearnim oružjem podsetili u januaru 2022. godine, nuklearni rat se ne može dobiti i nikada se ne sme voditi”, rekao je Borelj.
On je dodao da Evropska unija dosledno naglašava potrebu za sprovođenjem svih obaveza u vezi sa Ugovorom o neširenju nuklearnog oružja (NPT), koji uključuje potrebu za konkretnim napretkom ka punoj primeni njegovog člana VI, sa krajnjim ciljem da se nuklearno oružje potpuno eliminiše.
“Promovišemo univerzalizaciju i stupanje na snagu Ugovora o sveobuhvatnoj zabrani nuklearnih proba. Ulažemo intenzivne diplomatske napore da sprečimo širenje nuklearnog oružja”, kazao je Borelj.
Istakao je da Evropska unija radi sa partnerima širom sveta na globalnom očuvanju i jačanju ugovora o nuklearnom razoružanju i neširenju, kao suštinskom doprinosu međunarodnom miru i bezbednosti.
Nobelov komitet saopštio je danas da je Nobelovu nagradu za mir ove godine dobila japanska organizacija Nihon Hidankio zbog njenih napora da postigne svet bez nuklearnog oružja i zalaganja da nuklearno oružje nikada više ne sme da se upotrebi.
Pokret je nastao kao odgovor na atomske napade u avgustu 1945. godine, a njegovi članovi neumorno su radili na podizanju svesti o katastrofalnim humanitarnim posledicama korišćenja nuklearnog oružja.