Nuklearno oružje u fokusu: Sastanak nuklearne petorke u Njujorku odlučuje sudbinu sveta

Zaharova je naglasila važnost ovog sastanka, posebno u svetlu povećanih rizika u vezi sa nuklearnim oružjem i bezbednošću na globalnom nivou.

Rusija prenosi važne poruke o nuklearnom oružju

“Nameravamo da nastavimo da koristimo ovu platformu za prenošenje principijelnih ruskih pristupa i važnih signala o aktuelnim pitanjima međunarodne bezbednosti i u vezi sa strateškim rizicima koje stvaraju zapadne zemlje, koje povećavaju nivo nuklearne opasnosti,” izjavila je Zaharova, prenosi RIA Novosti.

Ko su članovi nuklearne petorke?

Nuklearna petorka je neformalno udruženje država koje poseduju nuklearno oružje. 

Članovi ove grupe su Rusija, Kina, Velika Britanija, Sjedinjene Američke Države (SAD) i Francuska.

Ove zemlje, kao stalne članice Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, imaju značajnu ulogu u globalnim razgovorima o kontroli nuklearnog naoružanja.

Zvanični i nezvanični podaci o broju nuklearnih bojevih glava

Prema zvaničnim i nezvaničnim podacima, članice nuklearne petorke raspolažu sledećim brojem nuklearnih bojevih glava:

  • Rusija: Zvanično, Rusija poseduje oko 6.375 nuklearnih bojevih glava, što je najveći arsenal na svetu. Nezvanične procene ukazuju na mogućnost da ovaj broj varira.
  • SAD: Sjedinjene Američke Države imaju oko 5.550 nuklearnih bojevih glava. Takođe, postoje spekulacije o modernizaciji i razvoju novih sistema naoružanja.
  • Francuska: Francuska zvanično ima oko 290 nuklearnih bojevih glava, što je relativno manji broj u poređenju sa Rusijom i SAD-om, ali i dalje dovoljno za globalni uticaj.
  • Velika Britanija: Velika Britanija poseduje oko 225 nuklearnih bojevih glava, a planira da poveća ovaj broj u budućnosti, prema zvaničnim najavama.
  • Kina: Kina zvanično ima oko 350 nuklearnih bojevih glava, ali se veruje da ovaj broj može rasti s obzirom na ubrzani razvoj vojnog potencijala.

Rusija kao koordinator

U periodu 2023-2024, Rusija je igrala ulogu koordinatora unutar ovog formata.

Zaharova je podsetila da su nakon ovog perioda koordinatorske funkcije prenete na Kinu, što podvlači kontinuitet rada ove grupe u cilju smanjenja nuklearnih rizika.

Važnost nuklearnih razgovora

Ovi sastanci su od ključnog značaja za globalnu stabilnost, posebno u trenutku kada tenzije između velikih sila rastu, a nuklearno oružje postaje sve važnija tema na međunarodnoj sceni.

Sastanak u Njujorku predstavlja nastavak dugotrajnih napora da se obezbedi odgovorna upotreba i kontrola nuklearnog arsenala.

Izvor: Srbija Danas

Check Also

Sad nastupa strašna osveta! Istekao ultimatum Čečena: Ukrajincima neka je Bog u pomoći, ništa drugo ih više ne može spasiti!

Komandant izviđačke grupe specijalnih snaga „Ahmat“, s pozivnim znakom „Had“, nedavno je ponudio pripadnicima Oružanih …