Pet osoba je ubijeno, a 200 je povređeno kada je pedesetogodišnji Saudijac Talib A. automobilom uleteo u gomilu na božićnom vašaru. Koji dan kasnije – u centru Londona, na Božić, automobil uleteo na grupu pešaka. Četiri osobe su povređena, jedna teško. Napadi nisi kvalifikovani kao terorizam, ali su otvorili pitanje bezbednosti putovanja oko novogodišnjih I božićnih praznika.
S tim u vezi, Slovenija je uvela granične kontrole sa Hrvatskom i Mađarskom 21. oktobra prošle godine zbog pogoršane bezbednosne situacije na Bliskom istoku i pojačane pretnje od terorizma. Pre nedelju dana produžila je privremenu kontrolu internih granica do 21. juna iduće godine.
–Ne mora to da bude znak da se nešto, ajde da kažem, toliko ozbiljno dešava, već više možda kao jedna vrsta prevencije koja svakako treba da bude ključ uvek kada reč o terorizmu. jer kada se teroristički akt dogodi, tada je kasno, s obzirom na dramatičnost, intenzivnost, potencijalni veliki broj žrtava, tako da svakako verujem da u tom smislu i razmišljaju nadležni organi država koje su to učinile – rekla je Aleksandra Ilić, profesorka na fakultetu bezbednosti.
Rizik od terorizma uvek postoji
Kada je reč o svim srpskim državljanima koji planiraju praznike da provedu u inostranstvu, obavezno istražiti da li u tim mestima postoji konzulat ili ambasada naše zemlje i pripremiti kontakt telefone za slučaj da dođe do nepredviđenih situacija, savetuju u Juti.
–Ako već putujemo i boravimo na tim destinacijama, onda treba izbegavati neka velika javna okupljanja ako preti, a uvek može biti neki teroristički akt kao što se desi u Nemačkoj, ili bar onako ozbiljno povesti računa o tome gde se krećemo, na koji način, da budemo bezbedni, da ne ostanemo bez dokumenata. Znamo da u tim velikim gužvama ima i mnogo krađa, pa možemo da ostanemo bez ličnih dokumenata što onda pravi ozbiljan problem za povratak u Srbiju”, izjavio jeAleksandar Seničić iz Nacionalne asocijacije turističkih agencija.
Pitanje bezbednosti kompleksna je stvar i teško je dati odgovor na pitanje da li je bezbedno putovati. Oko jednog su bezbednjaci sigurni – rizici od terorizma uvek postoje, naročito uoči novogodišnjih praznika i velikih javnih skupova.
-To je sve taktika. Teroristička organizacija ima i svoju taktiku o kojoj se odnosi na komunikaciju u medijskom i u javnom prostoru. Slanje poruka, izazivanje straha, širenje straha i to je nešto što je teško uhvatiti, ali kažem, nadležni organi, verujem, svih država vode računa o tome i preduzimaju odgovarajuće aktivnosti – kaže Aleksandra Ilić.
Pored Slovenije i Italije, kontrole na unutrašnjim granicama unutar Šengen zone vrše, između ostalih, i Austrija, Nemačka, Danska, Francuska, Norveška i Švedska.
Izvor: Srbija Danas/Blic