[ad_1]
Hana Kacir, preživeli izraelski talac koji je oslobođen prošle godine nakon 49 dana zatočeništva u Gazi, je preminula.
Kako su u saopštenju naveli zvaničnici kibuca Nir Oz, 78-godišnja Kacir se “više meseci” borila sa “složenim medicinskim stanjem” nakon što je puštena iz zatočeništva, preneo je “ABC njuz”. Žena je oteta iz svoje kuće tokom iznenadnog napada militantne grupe Hamas na Izrael 7. oktobra 2023, koji je pokrenuo rat u Gazi. Njen suprug Rami je ubijen u njihovoj sigurnoj sobi u kibucu Nir Oz, kako su rekli iz štaba Foruma za porodice talaca i nestalih osoba.
Blic preporučuje
Hanin i Ramijev sin Elad je otet i kasnije ubijen u zatočeništvu, naveo je Forum. Njegovo telo je od tada vraćeno Izraelu.
“Njeno srce nije moglo da izdrži patnju”
Hana Kacir je provela 49 dana u zatočeništvu u Gazi pre nego što je oslobođena.
– Moja mama je bila žena, supruga i posvećena majka puna ljubavi. Njeno srce nije moglo da izdrži strašnu patnju od 7. oktobra – rekla je u saopštenju njena ćerka Karmit Palti Kacir.
Sahrana Hane Kacir bila je zakazana za utorak u kibucu Nir Oz.
Oko 100 izraelskih talaca i dalje u Gazi
Palestinska militantna grupa Hamas, koja je upravljala Gazom, izvela je prekogranični napad na jug Izraela 7. oktobra 2023, kada je, prema izraelskim podacima, oko 1.200 ljudi ubijeno, a 251 osoba oteta. Od tada je više od 100 talaca oslobođeno kroz pregovore, ili izraelske vojne spasilačke operacije. Od 96 talaca koji se još drže u Gazi, Izrael pretpostavlja da su 62 još uvek živa.
– Svaki dan u zatočeništvu ugrožava živote naših voljenih. Sveobuhvatni sporazum za povratak naših 100 braće i sestara mora da se sprovede – rekla je Karmit.
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu izjavio je u ponedeljak da je postignut napredak u pregovorima o taocima sa Hamasom u Gazi, ali da ne zna koliko će još biti potrebno vremena da se vide rezultati.
Pregovori se bliže kraju
Pregovori o prekidu vatre u Gazi i sporazumu o oslobađanju talaca između Izraela i Hamasa završeni su 90 odsto, ali ostaju ključna pitanja koja treba premostiti, rekao je u nedelju BBC-u visoki palestinski zvaničnik uključen u pregovore.
Zvaničnik, koji je želeo da ostane anoniman, naveo je da je jedna od glavnih tačaka oko koje se još pregovara kontinuirano izraelsko vojno prisustvo u Filadelfijskom koridoru, strateški važnom pojasu zemlje u južnoj Gazi duž granice sa Egiptom.
Foto: Abdel Kareem Hana, File / Tanjug/AP
Palestinski zvaničnik je, govoreći o detaljima pregovora koji se vode u Dohi i koji uključuju potencijalno stvaranje tampon zone široke nekoliko kilometara duž granice Izraela sa Gazom, rekao da će Izrael zadržati vojno prisustvo u toj oblasti.
3 faze primirja između Izraela i Hamasa
Pošto su ova pitanja rešena, prekid vatre u tri faze mogao bi biti dogovoren u roku od nekoliko dana, dodao je on.
Naveo je da bi dogovor uključivao razmenu 20 palestinskih zatvorenika za svaku ženu vojnika oslobođenu u prvoj od tri faze prekida vatre.
Imena zatvorenika koje će Izrael osloboditi tek treba da budu dogovorena, ali će biti izabrana između oko 400 imena Palestinaca koji služe zatvorske kazne od 25 ili više godina.
Foto: Ariel Schalit, File / Tanjug/AP
Oslobađanje talaca
Prema sporazumu, izraelski taoci bi bili puštani u fazama, jer se veruje da Hamas još treba da locira neke od nestalih talaca.
Civili iz Gaze bi mogli da se vrate na sever enklave, pod nadzorom Egipta i Katara, a bilo bi dopušteno da oko 500 kamiona sa pomoći dnevno ulazi u enklavu, rekao je zvaničnik.
Prema njegovim rečima, u završnoj, trećoj fazi plana kojim bi se okončao 14-mesečni rat, Gazu bi nadgledao komitet tehnokrata iz enklave, koji ne bi imali prethodnih političkih opredeljenja, ali bi trebali da imaju podršku svih palestinskih frakcija.
Blic