Slušaj vest

Demencija, koja sve češće pogađa stariju populaciju, ozbiljan je zdravstveni problem koji utiče na pamćenje, razmišljanje i svakodnevne aktivnosti. Istraživanja pokazuju da se rizik od razvoja demencije može značajno smanjiti redovnom fizičkom aktivnošću, koja pruža brojne fizičke i mentalne koristi.

Nova studija objavljena u British Journal of Sports Medicine donosi zanimljive uvide o tome kako vežbanje, čak i ako je koncentrisano u samo nekoliko dana nedeljno, može pomoći u smanjenju rizika od demencije, navodi Vogue. Istraživanje, koje je obuhvatilo više od 10.000 učesnika, otkrilo je da osobe koje vežbaju samo jednom ili dvaput nedeljno – poznate kao “vikend ratnici” – imaju manju verovatnoću razvoja blage demencije u poređenju sa onima koji su potpuno neaktivni. Štaviše, rizik kod osoba koje vežbaju jednom ili dvaput nedeljno bio je sličan onom kod osoba koje svakodnevno vežbaju, pri čemu su obe grupe imale znatno bolji ishod od neaktivnih učesnika.

vezbanje-fizicka-aktivnost-trening-fitnes.jpg
Foto: Shutterstock

Ovi rezultati su svakako “dobra vest za zaposlene ljude širom sveta”, kaže dr. Geri O’Donovan, glavni autor istraživanja, koji je sproveo i druga istraživanja o životnom stilu “vikend ratnika”. “Sve je jasnije da su koristi od vežbanja jednom ili dvaput nedeljno gotovo iste kao i kod češćeg vežbanja”, dodaje.

Dodatna potvrda dolazi iz Harvardove studije iz 2023. godine, koja je analizirala podatke o kondiciji i zdravlju gotovo 90.000 ljudi. Rezultati su pokazali da vikend ratnici, koji sve nedeljne aktivnosti odrade u jednom ili dva dana, imaju niži rizik od srčanog udara i moždanog udara – bolesti koje su često povezane s kognitivnim padom i demencijom. Ova studija potvrđuje da je redovno vežbanje, čak i ako nije raspoređeno na celu nedelju, ključno za dugoročno zdravlje mozga.

Osim sprečavanja demencije, vizička akrivnost ima širi pozitivan učinak na zdravlje. Prema različitim istraživanjima, redovno kretanje može smanjiti rizik od kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa tipa 2, depresije i raka, a takođe povećava očekivano trajanje života. Redovna fizička aktivnost poboljšava cirkulaciju, što omogućava mozgu bolje snabdevanje kiseonikom i hranjivim materijama, ključnima za očuvanje kognitivnih funkcija.

stockphotoromanticcouplewalkinginbeautifulcountryside218142943.jpg
Foto: Shutterstock

Za postizanje ovih koristi nije nužno svakodnevno trenirati. Kao što pokazuju spomenute studije, dovoljno je odabrati dva dana nedeljno za aktivnosti poput trčanja, plivanja, vožnje bicikla ili vežbanja u teretani. Ključno je vežbanje prilagoditi svom rasporedu i sposobnostima, što nam omogućava da izgradimo naviku koja će nam dugoročno doneti zdravlje i vitalnost.

Zaključno, redovna fizička aktivnost, bez obzira na to je li raspoređena kroz celu nedelju ili koncentrisana u nekoliko dana, predstavlja moćno oružje u borbi protiv demencije. Uvođenjem vežbanja u svoju nedeljnu rutinu činimo važan korak prema očuvanju zdravlja mozga i poboljšanju kvaliteta života.

(Kurir.rs/Žena.hr/I.M.)

Ocenjivanje jela u novoj epizodi “Komšiluka”:

01:33
Ocenjivanje jela u novoj epizodi “Komšiluka” Izvor: Kurir televizija