Bitkoin beleži veliki rast i uskoro bi mogao dostići vrednost od 100.000 dolara. Ukupno tržište kriptovaluta poraslo je za 90% u 2024. godini, prema podacima CoinGeck-a. Ko je najbogatiji vlasnik kriptovaluta? Prema Forbes proceni, to je osnivač Bajnensa, Čengpeng Žao, koji je nedavno pušten iz zatvora i čije bogatstvo iznosi 61,6 milijardi dolara. To ga svrstava na 24. mesto među najbogatijima na svetu.
Međutim, šta je sa misterioznim kreatorom bitkoina, Satošijem Nakamotom?
Sa trenutnom cenom bitkoina od 96.352 dolara, koja je porasla sa samo 300 dolara pre deceniju, njegovo bogatstvo moglo bi vredeti čak 106 milijardi dolara. Iako se njegovo bogatstvo ne rangira na Forbes listi jer nije potvrđeno da on zaista postoji, procenjena vrednost bitkoina koji se smatraju njegovim stavila bi ga ispred Bila Gejtsa, čije se bogatstvo procenjuje na 104,9 milijardi dolara.
Prvi rudar bitkoina
Tačno određivanje broja bitkoina u njegovom vlasništvu gotovo je nemoguće zbog pseudonimne prirode bitkoin mreže. Ali, procene se kreću između 600.000 i 1,1 miliona tokena, što čini 15–28% ukupno stvorenog bitkoina u tim ranim godinama.
Satoši je počeo da sakuplja bitkoine kada je mreža lansirana u januaru 2009. godine, verovatno kao njen prvi rudar. Zapravo, to je bio jedini način na koji je mogao da stekne bitkoine.
Novi bitkoini se stvaraju na svakih 10 minuta kada superkompjuteri dodaju blok u mrežu rešavajući složen matematički problem. Brzina kreiranja novih bitkoina smanjuje se za 50% na svake četiri godine (trenutno svaki novi blok donosi 3,125 bitkoina) sve dok ne bude stvoren 21-milioniti bitkoin, što se očekuje 2140. godine.
Na početku, svaki blok je donosio 50 tokena. Tokom tih prvih godina bilo je veoma malo rudara, pa je Satoši imao malu konkurenciju u osvajanju nagrada sve dok nije prestao da rudari u maju 2010.
Čak ni kao osnivač nije sebi unapred dodelio tokene. A nije bilo ni platformi poput Koinbejsa ili Bajnensa gde bi mogao da ih kupi dok su bili izuzetno jeftini.
Misterija ko je Satoši
Iako su identiteti na blokčejnu bitkoina skriveni, istoričar bitkoina i bivši urednik CoinDeska Pit Rico ističe da postoje jasni obrasci u strukturi podataka blokova, koji ukazuju na to da ih je kreirala ista osoba ili tim.
Takođe, Rico navodi da je Satoši postepeno smanjivao svoje rudarenje, ponašajući se altruistično kako ne bi monopolizovao rudarenje. Ovo ponašanje se poklapa sa Satošijevim povlačenjem iz javnosti u decembru 2010. manje od dve godine nakon lansiranja mreže.
Veliko pitanje ostaje da li će Satoši ikada otkriti svoj identitet. Gotovo svi ključni akteri iz ranih dana bitkoina, poput Hala Finija, Adama Beka, Nika Saboa i Lena Sasmena, bili su pominjani kao potencijalni Satoši Nakamoto. Sasmen je preminuo 2011. godine, dok je Finij umro 2014.
Ostali su negirali da su Satoši. Australijski kompjuterski naučnik Kreg Rajt pokušao je da preuzme identitet Satošija, ali je njegova tvrdnja opovrgnuta na britanskom sudu. Najnovije tvrdnje u HBO dokumentarcu optužuju kanadskog programera Pitera Toda da je Satoši. Tod je to negirao, a kripto zajednica u velikoj meri odbacila je te tvrdnje.
Izvor: Forbes/Kurir/Darko Mulic