U vrlo gledanom televizijskom programu na našim prostorima Jelena Tomašević nastupila je za pamćenje, podijelivši svoje nefiltrirane misli i emocije. U jednom dirljivom trenutku, suze su joj navrle na oči dok je govorila o bolesti svog supruga.
Lupus, prevladavajuće autoimuno stanje, nastaje kao rezultat kombinacije vanjskih utjecaja i nezdravog načina života. Nekontrolirano uzimanje alkohola, pušenje, izloženost zagađenju i podnošenje povišenih razina stresa doprinose nastanku teških zdravstvenih komplikacija, gdje se tijelo u biti okreće protiv samoga sebe. Neophodno je priznati da brojne bolesti u suvremenom društvu proizlaze iz ovih štetnih navika i vanjskih stresora.
Jelena, supruga proslavljenog košarkaša Dejana Tomaševića, tokom gostovanja u emisiji “Ordinacija” RTS-a ispričala je svoj lični susret sa teškom bolešću. Budući da je majka četvero djece, Jelena je početne naznake te bolesti otkrila još prije desetak godina, iako su one bile suptilne i lako se previdjele. Bez njezinog znanja, ubrzo nakon rođenja svog četvrtog djeteta, doživjela je oteklinu na jednom prstu, koja se naknadno proširila na drugi prst sljedeći dan.
Zabrinuti pojedinci zatražili su stručno mišljenje medicinskih stručnjaka kako bi procijenili stanje jelena, što je dovelo do niza opsežnih pregleda. Tim je procjenama zaključeno da je jelen doista bolovao od lupusa, čime je Jelena po prvi put upoznala ovu bolest. Jelena se jasno sjeća ovog otkrića koje se dogodilo tijekom njihovog boravka u Španjolskoj. Nakon toga, Dejan je osigurao ugovor u Grčkoj, što je potaknulo njihovo preseljenje u Atenu. U nadi da će pronaći utjehu, Jelena je potražila još jedan liječnički pregled u Ateni. Nažalost, dijagnoza je ponovno potvrđena.
U pokušaju da zanemari istinu o ne baš idealnom zdravlju svog supruga, otišla je jako daleko. Po dolasku u Beograd liječnik je detaljno opisao moje trenutno fizičko stanje. Unatoč mojoj mladoj dobi od 36 godina, moje je tijelo bilo jednako onom 75-godišnjaka. Nažalost, dijagnoza nije tu zaključena; osim lupusa, također mi je dijagnosticirana srodna bolest koja se zove reumatoidni artritis.
Nakon što sam primio objavu, odmah sam potražio liječničku pomoć, čime sam započeo svoj put ozdravljenja. Osvrćući se na to vrijeme i Jeleninu nepredviđenu dijagnozu, poznata sportašica priznaje ogromnu borbu koju je proživjela. Razdoblje preseljenja i dolaska Matijinog djeteta pokazalo se kao nedvojbeno izazovno razdoblje. Ipak, svakoj je prepreci pristupila s nepokolebljivom snagom i odlučnošću.
U razgovoru Tomašević spominje Jelenu, osobu koja, unatoč zdravstvenim problemima, nikada nije izrazila nikakve pritužbe. Stalno je privlačila svačiju pozornost. No, Tomašević je doživio novi izazov kada je bio onesposobljen dugotrajnom temperaturom koja je trajala šest mjeseci, zbog čega nije mogao ispunjavati svoje obveze. Unatoč tome, Jelenina izvanredna osobina nalazi se u njezinoj sposobnosti da nas zaštiti od vlastitih nevolja.
U teškim vremenima, imala je tendenciju povući se i pronaći utjehu u samoći, povjeravajući se svojim sestrama dok je svoje obiteljske probleme skrivala od nas ostalih. Koji su znakovi ove bolesti koji onemogućuju obavljanje svakodnevnih obaveza? Kako je objasnila Jelena, početni simptom bio je porast tjelesne temperature, a potom je uslijedila upala. Kako je oteklina napredovala, ruka joj je postala osjetno napetija, crvena i potpuno nepokretna.
Nakon 5-7 dana, oteklina se postepeno smanjivala i koža se vratila u prvobitno stanje. Ipak, tijekom tog razdoblja osnovni svakodnevni zadaci poput kupanja, oblačenja, pa čak i sudjelovanja u nježnim interakcijama i igri s dojenčetom postali su nepraktični. Dok je fizička nelagoda s vremenom nestala, emocionalna i psihička muka pojavila se kao najmučniji aspekt ovog iskustva. Dejan otvoreno priznaje da nije do kraja prihvatio svoje obveze, posebice prema Matiji.
Usred silnih poteškoća, uspjela je osigurati hranu i odjeću za bebu, išla je tako daleko da je dojila. Ova hrabra osoba ističe važnost stalne ljubavi i podrške svog supruga, koji su joj pomogli da se nosi sa životnim izazovima i zaliječi svoju ranjenu dušu. Unutar područja duboke povezanosti, Dejan i ja smo stvorili vezu bez premca, onu koja nadmašuje sve druge. Imati takvog partnera pored sebe osvjetljava putovanje koje je pred vama, kao da vam se sudbina razotkriva pred očima. S ovom jasnoćom zamislili smo proširenje naše obitelji, pozdravljajući dolazak više djece u naše živote.
Ideja o ograničavanju naše obitelji na samo jedno dijete nikada nije bila središnja točka u našim raspravama; zapravo, neki od nas čak su sanjali o obitelji koja se sastoji od pet članova. Nažalost, ti su snovi naglo raspršeni neodoljivim utjecajem lupusa. Njegov značajan utjecaj na njezin život natjerao ju je da donese tešku odluku da nema još jedno dijete s Dejanom, unatoč njegovoj nepokolebljivoj želji za petim dodatkom u našoj obitelji.
Dok je izgovarala te riječi, lice joj je pokazivalo mješavinu osjećaja, što je upućivalo na njihov zajednički dogovor da on preuzme odgovornost za njezino peto dijete. Izvanredni pomaci koje su do sada napravili ponekad mogu spriječiti daljnje napredovanje, potičući razmišljanje o optimalnom putu naprijed. Počevši od lakta, nelagoda se postupno širi do kuka i na kraju obuzima cijelo njezino biće. Tijekom tih mučnih dana, ona je potpuno lišena svake kontrole.
Sa 17 godina njihov najstariji sin Kića hrabro preuzima ulogu čuvara svoje mlađe braće i sestara. To u meni izaziva neizbježan nalet bijesa. Susret s bolešću i njezinim posljedicama nedvojbeno je iskren. Razmišljajući o sadašnjosti i budućnosti, u meni počinje bujati osjećaj bijesa. Neshvatljiva je pomisao da će propustiti Manjino vjenčanje, Matijin prvi dan škole ili Kićinu maturu. Osjećam se kao da me izjedaju pesimistične sile koje postoje samo da priguše moja vlastita iskustva.
Usred dubine očaja izranja tračak nade, probijajući se kroz suze i utješne zagrljaje. Upravo u tim dragocjenim slučajevima skupljam hrabrosti da potvrdim sebi: “Posjeduješ snagu da ovo pobijediš.” Jelenino zapanjujuće otkriće ostavilo je cijeli studio opčinjen. Uz primanje profesionalnog savjetovanja, također je potražila utjehu u području duhovne obnove, bitnoj komponenti u njezinoj potrazi za trijumfom nad ovim izazovnim poglavljem, dodatno osnaženom nepokolebljivom privrženošću i podrškom svojih voljenih.
Tijekom predavanja dr. Ivica Jeremić, glasnogovornik Zavoda za reumatologiju, dao je opsežan prikaz lupusa, rasvjetljavajući njegove karakteristike i atribute. Prema objašnjenju liječnika, lupus je klasificiran kao autoimuno stanje, gdje naše tijelo pogrešno identificira organe kao vanjske elemente i započinje napad na njih, što rezultira štetom. Iako ova bolest ima sposobnost utjecati na različite organe, uključujući kosu i nokte, uglavnom se manifestira na koži, kostima i bubrezima.
Rjeđe se utjecaj lupusa može proširiti na organe poput mozga, crijeva i pluća. Brojni čimbenici pridonose manifestaciji lupusa, a istraživanja pokazuju da su osobe s genetskom predispozicijom podložnije njegovoj pojavi. Infekcije su identificirane kao potencijalni okidači za lupus u ovoj skupini. Osim toga, razni elementi uključujući traumu, povećanu razinu stresa, određene lijekove, izlaganje suncu i zagađenje okoliša mogu doprinijeti razvoju lupusa.
Izvor: Cenzurisano.info