[ad_1]
Francuska i Nemačka se nalaze u političkoj i ekonomskoj krizi, što ugrožava celu Evropu
Nemačka se suočava sa političkom nestabilnošću, a mogući pad vlade će pokrenuti intenzivnu predizbornu kampanju
“Kada Francuska i Nemačka napreduju, napreduje cela Evropa. Kada ne napreduju, dolazi do velikog zastoja“, rekao je bivši francuski predsednik Žak Širak pre skoro četvrt veka. Sada, kada se dve najveće sile Evropske unije (EU) nalaze u političkoj i ekonomskoj krizi, celoj Evropi je jasno koliko su istinite reči Širaka.
Šta bi Širak, koji je umro 2019, rekao o trenutnom stanju čuvenog francusko-nemačkog motora koji je decenijama pokretao Evropu? Izgleda da nije došlo samo do trenutnog posrnuća, već do totalnog kolapsa.
Blic preporučuje
Francuski predsednik Emanuel Makron je u petak imenovao novog premijera, svog lojalnog centrističkog saveznika Fransoa Bajrua. On će imati težak zadatak da pokuša da sastavi stabilnu vladu.
Foto: AP/ Ludovic Marin, AP/ Markus Schreiber, Shutterstock / Ringier
Kolaps vlade u Nemačkoj i Francuskoj
U međuvremenu, deficit Francuske je na putu da ove godine premaši 6,1% BDP-a, što je više nego duplo više od granice evrozone, javni dug iznosi 110% BDP-a i raste, a Francuska je ocenjena kao manje kreditno sposobna od Grčke.
U Nemačkoj je došlo do kolapsa “semafor koalicije” pod teretom ideoloških kontradiktornosti i pritiska višestrukih kriza izazvanih invazijom Rusije na Ukrajinu.
Ko god da postane kancelar nakon izbora 23. februara, moraće da se pozabavi ekonomijom sa najlošijim učinkom, opterećenom visokim troškovima energije i radne snage.
Usporavanje saradnje sa ključnim trgovinskim partnerom Kinom takođe je zadalo udarac nemačkom izvozu, dok je veoma važna automobilska industrija sporo razvijala električna vozila i sada se suočava sa pretnjom promene carina pod Donaldom Trampom.
S obzirom da Francuska ne može da održi nove parlamentarne izbore do jula, a Nemačka će verovatno biti bez nove vlade do juna, politička groznica u vrhu dve najuticajnije zemlje EU neizbežno će otežati donošenje odluka unutar Unije.
Foto: Sarah Meyssonnier, pool / Tanjug/AP
Kriza u Nemačkoj i Francuskoj koči celu EU
Pariz i Berlin su ključna osovina moći EU, koja pokreće politiku i definiše glavne konture njene agende. Pošto Francuska i Nemačka nisu u stanju da donesu velike političke odluke zbog nedostatka jakih vlada, blok bi se mogao suočiti sa velikim kolapsom.
Paralelne ekonomske i fiskalne nevolje dve zemlje takođe će teško uticati na EU. Neki analitičari veruju da bi dve najveće ekonomije bloka – koje čine 41 odsto ukupnog BDP-a EU od 27 članica – mogle da se smanje do kraja 2025.
Tajming ne može biti gori, jer se Evropa suočava sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću.
Kada je nemačka vlada doživela kolaps prošlog meseca, analitičari nisu bili iznenađeni što je “semafor koalicija” propala, već što je trajala toliko dugo.
Kada je kancelar Olaf Šolc 6. novembra otpustio ogorčenog ministra finansija Kristijana Lindnera zbog višemesečnog spora oko budžeta, on je pokrenuo lanac događaja koji će odrediti budućnost zemlje.
– Da li se usuđujemo da snažno investiramo u našu budućnost kao jake zemlje? Hoćemo li obezbediti radna mesta i modernizovati našu industriju? Da li obezbeđujemo stabilne penzije, pouzdanu zdravstvenu zaštitu i dobru negu? – upitao je prkosni Šolc.
U ponedeljak će se Šolc suočiti sa glasanjem o poverenju vladi. Ako bude izglasano nepoverenje njegovoj vladi, a pretpostavlja se da hoće, predsednik Frank-Valter Štajnmajer će raspustiti parlament, a Nemačka će zvanično krenuti u intenzivnu i kratku predizbornu kampanju.
Foto: KAY NIETFELD / AFP / Profimedia / Profimedia
Merc hoće da transformiše nemačku ekonomiju
Nedavna anketa je pokazala da CDU/CSU desnog centra ima 31% podrške, a krajnje desničarska Alternativa za Nemačku (AfD) 18%, Šolcov SPD 17% i Zeleni 13%.
Ovo znači da će najverovatnije novi kancelar biti Fridrih Merc iz redova CDU.
On je iskoristio vreme da izgradi malo bogatstvo kada je reč o biznisu i obećao je da će izvući Nemačku iz dubokog ekonomskog pada, dok će zauzeti tvrđi stav prema odbrani, Rusiji i migracijama.
Ali pošto CDU/CSU ima male šanse da osvoji apsolutnu većinu, izbor koalicionog partnera će neizbežno uticati na planove ekonomskih reformi.
– Trenutni nemački ekonomski model, u kojem snabdevanje jeftinim fosilnim gorivima i proizvodnja automobila sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem igra centralnu ulogu, izgleda zastarelo, ali političari se retko usuđuju da to otvoreno kažu – rekao je Kai Archajmer, politikolog sa Univerziteta Majnc.
Foto: EPA Filip Singer, AP/ Markus Schreiber / Ringier
Najveća politička kriza u Francuskoj od Drugog svetskog rata
Trenutni politički problemi Francuske, a ova zemlja prolazi kroz najgori period političke nestabilnosti od Drugog svetskog rata, u velikoj meri potiču od Makronove odluke da raspusti parlament nakon što su njegove centrističke snage teško poražene od strane krajnje desničarskog Nacionalnog skupa (RN) Marin Le Pen i Žordana Bardele na evropskim izborima koji su održani u junu.
Na parlamentarnim izborima, Novi narodni front, koalicija levičarskih partija, na čelu sa Žan-Lik Melanšonom, osvojio je najveći broj poslaničkih mesta.
Makronov savez je bio na drugom mestu, a RN na trećem.
Posle višenedeljnog neslaganja i odbijanja da imenuje premijera koji dolazi iz redova levice, Makron je imenovao Mišela Barnijea za premijera.
Međutim, ubrzo je krajnje desničarski RN udružio snage sa levičarskim NFP kako bi srušili Barnijeovu vladu.
Foto: LUDOVIC MARIN – POOL / EPA;
Do kolapsa Barnijeove vlade došlo je zbog budžeta, čiji je glavni cilj bio delimično obnavljanje posrnulih francuskih državnih finansija.
Neki analitičari sada smatraju da će kolaps u Francuskoj i Nemačkoj dovesti do posledica u celoj EU, dok neki kažu da će “francusko-nemački motor obnoviti pogon na proleće sledeće godine”.
– Što je najvažnije, Tramp 2.0 je dao težinu i verodostojnost svemu što je Makron govorio o bezbednosti, odbrani i strateškoj autonomiji. Tandem Pariz-Berlin biće ponovo oživljen. Sa novim, poboljšanim rukovodstvom EU, ovi ljudi će dati Evropi svoj maksimum – rekao je Mudžtaba Rahman iz konsultantske kuće “Eurasia Group”.
(Gardijan)
Blic