Mnogi prave ovu grešku kada pokušavaju da odlede auto: Stručnjak upozorio šta nikako ne bi trebalo da radite

[ad_1]

Sa dolaskom decembra, hladno vreme u Srbiji postaje sve oštrije, a automobili su prvi koji se suočavaju sa posledicama niskih temperatura. Svakog jutra, mnogi vozači se bore sa zaleđenim staklima, što često dovodi do kašnjenja na posao i nervoze.

Iako je uobičajeno posegnuti za sredstvima za odleđivanje ili raznim “brzim” trikovima, neki od njih mogu zapravo izazvati ozbiljnu štetu na vašem vozilu. Stručnjaci upozoravaju da treba biti oprezan, jer određene metode, iako izgledaju kao brzo rešenje, mogu doneti više problema nego koristi.

Stručnjak za automobile Robert Vebster, iz “MyCarGlass-a”, objasnio je na TikToku da mnogi trikovi u kojima korisnici dele brza rešenja za uobičajene probleme postaju viralni. A jedan od najnovijih koji uključuje korišćenje ključale vode ili slane vode za odleđivanje stakala automobila zimi, može zapravo učiniti više štete nego koristi.

“Iako ključala voda može delovati kao brzo i lako rešenje za zaleđena stakla automobila, ona može izazvati ozbiljnu štetu na vašem vozilu. To je zato što nagla promena temperature između hladnog stakla i ključale vode stvara termalni stres, što može izazvati pucanje ili lomljenje stakla.

Ključala voda može dovesti do pukotina

Kako kaže, šoferšajbne su napravljene od laminiranog stakla koje, iako može podneti normalne stresove, može biti osetljivo na ekstremne temperaturne promene. Štaviše, šteta možda neće biti odmah vidljiva, ali tokom vremena mogu se pojaviti pukotine koje se šire.

“Ključala voda može takođe uticati na gumene okvire oko vaših prozora, što može dovesti do curenja i rupa. Ovi problemi mogu biti skupi za popravku i izazvati dugoročne štete”, dodaje on.

Problem je i slana voda za topljenje leda

Takođe je naglasio da korišćenje slane vode za topljenje leda ima svoje probleme. Naime, so je korozivna i može uticati na boju automobila, stakla i metalne komponente.

“So može da prodre čak i kroz najsitnije pukotine i čipsove na vašem vetrobranskom staklu, uzrokujući njihovo širenje. Takođe može uzrokovati rđu na karoseriji automobila, što je skupo i teško za popraviti”, objasnio je on.

Umesto ovih trikova, savetuje, vozači bi trebalo da koriste sigurna rešenja kao što su strugač za led ili sprej za odleđivanje – oba su dizajnirana da otopljavaju stakla automobila bez izazivanja štete.

(Kurir/Blic)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com

[ad_2]
Krstarica

Check Also

Drama u školskom dvorištu: Naoružan muškarac uleteo i napao roditelje, decu odmah zaključali u zgradu

Dvadesetogodišnji mladić uhapšen je nakon što je navodno pokušao da napadne jednog roditelja na igralištu …