Misteriozna bolest slična gripu izazvala je zabrinutost, nakon što je jedan muškarac hospitalizovan sa simptomima koji uključuju visoku temperaturu, anemiju i otežano disanje.
ANSA je saopštila da je u Luki, u Italiji, hospitalizovan čovek sa simptomima sličnim onima misteriozne bolesti, koji je živeo u Kongu.
Misteriozna bolest slična gripu ubila je najmanje 71 osobu u Demokratskoj Republici Kongo od kraja oktobra.
Zbog toga je u petak Svetska zdravstvena organizacija (SZO) poslala stručni tim u provinciju Kvango, gde se bolest pojavila, preneo je Britanski medicinski žurnal (BMJ). Epidemiolozi veruju da je to respiratorna bolest jer pacijenti obično imaju simptome slične gripu, uključujući temperaturu, glavobolju, curenje iz nosa i kašalj, otežano disanje i anemiju.
Italijanska agencija ANSA objavila je juče da je muškarac hospitalizovan u gradu Luka sa simptomima sličnim onima misteriozne bolesti. Muškarac je ranije boravio u Demokratskoj Republici Kongo, a hospitalizovan je u bolnici San Luka u Luci od 22. novembra do 3. decembra, a otpušten je nakon oporavka.
– Čovek koji se vratio u Luku radi u Kongu 700 km od područja gde je dokumentovana epidemija. Hospitalizovan je sa temperaturom i anemijom i sada je dobro – rekao je Spartako Sani, šef odeljenja za infektivne bolesti bolnice San Luka u Luci. Italijanski epidemiolozi juče su ponovo kontaktirali pacijenta radi dodatnih testova.
Ministarstvo zdravlja Demokratske Republike Kongo saopštilo je da ima vrlo malo informacija o bolesti, osim da je stotine ljudi zaraženo i da je većina umrlih među osobama mlađim od 18 godina.
Prema rečima ministra zdravlja Samjuela-Rodžera Kambe, oko 40 odsto smrtnih slučajeva bilo je među decom mlađom od pet godina, od kojih je većina „već krhka zbog neuhranjenosti“. Zdravstvene vlasti još ne znaju kako se bolest prenosi, ali su pozvale ljude da peru ruke sapunom, izbegavaju masovna okupljanja i ne diraju tela preminulih.
– Ne znamo da li imamo posla sa virusnom ili bakterijskom bolešću – rekao je Dieudonne Mvamba, generalni direktor Nacionalnog instituta za javno zdravlje, tokom onlajn brifinga za štampu.
Većina obolelih je koncentrisana u okrugu Panzi u provinciji Kvango, na udaljenosti od oko 700 kilometara od glavnog grada Kinšase. Reč je o teško dostupnom području gde praktično ne postoji zdravstvena infrastruktura, pa je SZO poslala svoj tim na teren da prikupi uzorke za laboratorijska ispitivanja. U okrugu Panzi je pre dve godine bila velika epidemija pegavog tifusa, a oko 40 odsto stanovništva bilo je neuhranjeno.
– U toku su svi napori da se identifikuje uzrok bolesti, razumeju načini njenog prenošenja i što pre pruži odgovarajući odgovor – rekao je dr. Matšidiso Moeti, regionalni direktor SZO za Afriku.
Trenutno, Demokratska Republika Kongo, jedna od najsiromašnijih zemalja na svetu u kojoj ima samo dva lekara na 10.000 stanovnika, takođe se suočava sa najgorom epidemijom virusne bolesti Mpok (ranije poznate kao boginje majmuna), koja je odnela 1.200 života. od januara 2023.
Demokratska Republika Kongo se takođe smatra jednim od „rodnih mesta novih bolesti“. Na primer, u katoličkoj misiji Jambuku duboko u tropskoj šumi, oko 1000 kilometara severno od Kinšase, belgijski lekar i naučnik Peter Piot otkrio je 1976. virus ebole, koji izaziva istoimenu zaraznu bolest.
Štaviše, sada se veruje da su se neki od prvih slučajeva infekcije HIV/AIDS-om dogodili posle Prvog svetskog rata u Leopoldvilu (današnja Kinšasa).
Izvor: Srbija Danas/Jutarnji