[ad_1]
Mađarski ministar najavio mapu puta za uvođenje sistema EES do 31. januara i interoperabilnost do 2027. godine
Usvojene strateške smernice za zakonodavno i operativno planiranje u oblasti slobode, bezbednosti i pravde, za narednih pet godina
Blic
U Briselu je održan sastanak ministara unutrašnjih poslova EU, tokom kog je razgovarano o novom evropskom digitalnom graničnom sistemu Sistem ulaska/izlaska (EES) i interoperabilnosti između IT sistema EU za sprovođenje zakona.
Mađarski ministar unutrašnjih poslova Šandor Pinter rekao je nakon sastanka da će do 31. januara postojati mapa puta na osnovu koje će moći da se nastavi rad na uvođenju sistema EES i dodao da bi do 2027. godine trebalo da se postigne interoperabilnost.
Blic preporučuje
Tokom sastanka države članice EU podržale su predlog mađarskog predsedavanja o potrebi izrade nove mape puta koja ce minimizirati očekivane posledice.
Kako se navodi u saopštenju Saveta EU, Evropska komisija i agencija EU za upravljanje velikim IT sistemima u oblasti bezbednosti i pravde eu-Lisa izvestili su ministre EU o daljem putu za pokretanje rada EES, a Komisija je dostavila informacije o svom predlogu za postepeno uvođenje ovog sistema.
Šta je ESS?
EES je automatizovani IT sistem za registraciju osoba koje nisu državljani EU, a putuju u EU radi kraćeg boravka, prema kom će granični službenici skenirati otiske prstiju ili fotografisati one koji prvi put prelaze granicu, a ove informacije ce biti snimljene u digitalnom fajlu.
Sistem EES, kojem će u većini slučajeva biti podložni i građani Srbije prilikom prelazaka granica EU, razlikuje se od Evropskog sistema putnih informacija i autorizacije (ETIAS), koji ce zahtevati od zainteresovanih putnika da popune kratak formular, a podnošenje zahteva za ETIAS putnu dozvolu koštaće sedam evra.
Pinter je na konferenciji za novinare podsetio da je sistem EES trebalo da stupi na snagu 10. novembra, ali da je to odloženo, navodeći da će eu-Lisa obezbediti ažurirani plan do 31. januara i da se Savet EU sa tim saglasio.
– Tako da ćemo do 31. januara imati mapu puta na osnovu koje cemo nastaviti rad. A onda može da stupi na snagu i ETIAS – poručio je Pinter.
EES je deo šireg spektra IT sistema za borbu protiv kriminala i bezbednost granica koje EU treba da primeni u narednih nekoliko godina.
To uključuje ETIAS sistem za odobrenje putovanja, sistem koji ce proveravati bezbednosne, migracijske i zdravstvene rizike koje predstavljaju ljudi koji nisu državljani EU, a kojima nije potrebna viza za ulazak u šengenski prostor.
Navodeći niz pitanja o kojima se razgovaralo na sastanku, Pinter je rekao i da je mađarsko predsedavanje izvestilo ministre o ministarskom forumu EU-Zapadni Balkan, koji je održan u Budvi 28. i 29. oktobra 2024. godine, kao i o sedmoj ministarskoj konferenciji Budimpeštanskog procesa, ne navodeći detalje.
On je dodao da se razgovalo i o saradnji sa trećim zemljama i jačanju te saradnje, naročito kada je reč o izazovima koje predstavljaju migracije.
Istovremeno je ocenio da je danas napravljen važan korak kada je, nakon više od decenije pregovora o pristupanju Rumunije i Bugarske Šengenom prostoru, konačno zaključen taj proces pošto su ministri EU odlučili da od 1. januara 2025. godine ukinu kontrole na unutrašnjim kopnenim granicama sa tim zemljama.
Komesar za unutrašnje poslove i migracije Magnus Bruner rekao je na konferenciji za novinare da je napravljen ogroman korak ka poboljšanju EU time što je doneta odluka o ukidanju kopnenih graničnih kontrola sa Rumunijom i Bugarskom, naglasivši da je Šengenski prostor jedno od najvećih dostignuća EU.
Tokom sastanka ministri su usvojili strateške smernice za zakonodavno i operativno planiranje u oblasti slobode, bezbednosti i pravde, koje će oblikovati pravac politike EU u ovoj oblasti u narednih pet godina.
Savet nije uspeo da postigne saglasnost oko kompromisnog teksta mađarskog predsedavanja za uredbu za sprečavanje i borbu protiv seksualnog zlostavljanja dece.
Razgovaralo se i o unutrašnjoj bezbednosti, pristupu podacima za efikasno sprovođenje zakona, kao i o azilu i migracijama.
– Komisija je dala najnovije informacije o sprovođenju reformi u oblasti migracija i azila, seta zakona EU koji je usvojen u maju ove godine. Države članice i Komisija trenutno preduzimaju pripremne korake da se ovi zakoni primenjuju od juna 2026. Na osnovu smernica Komisije, države članice su pripremile nacionalne planove implementacije u kojima se utvrđuju radnje i rokovi za primenu zakona – poručuje se u saopštenju Saveta EU.
Ministri za unutrašnje poslove sastali su se danas u okviru Saveta EU za pravdu i unutrašnje poslove, a sutra će biti održan i sastanak ministara pravde EU.
(Tanjug)
Blic