Kako ruske snage nastavljaju svoj napredak ka strateškom logističkom čvorištu Pokrovsk u istočnoj Ukrajini, približavaju se i rudniku koksa, ključnom za ukrajinsku čeličnu industriju.
Ruske trupe su se približile na oko 12 kilometara od Pokrovska, savladavajući iscrpljenu ukrajinsku odbranu superiornim brojem vojnika i opremom. Hiljade stanovnika su pobegle, a ključne saobraćajne i železničke veze sa drugim gradovima su u opasnosti da budu prekinute.
Oko 10 kilometara zapadno od centra grada nalazi se rudnik koji proizvodi specijalni tip uglja potreban za proizvodnju koksa, suštinskog elementa u proizvodnji čelika – sektora koji je, posle poljoprivrede, drugi po značaju u zarađivanju deviza za Ukrajinu. Prema trgovinskim podacima, izvoz metala doneo je skoro 2 milijarde dolara u prvih osam meseci ove godine, novac koji je ključan za opstanak Ukrajine, više od dve i po godine nakon početka rata.
Oleksandr Kalenkov, predsednik ukrajinskog udruženja čeličana, izjavio je da bi gubitak rudnika u Pokrovsku, jedinog domaćeg izvora koksa, mogao ozbiljno ugroziti proizvodnju čelika.
– Mogli bismo proizvesti do 7,5 miliona metričkih tona čelika do kraja godine, a za sledeću godinu smo planirali povećanje proizvodnje na preko 10 miliona. Ali ako izgubimo Pokrovsk, pašćemo na 2-3 miliona tona – rekao je on.
Ovo upozorenje podseća na to kako Rusija cilja ukrajinsku ekonomiju, predstavljajući ne samo teritorijalnu, već i egzistencijalnu pretnju. Anatolij Starovojt, šef udruženja za proizvodnju koksa Ukrkoks, izjavio je da je Ukrajina u 2023. godini proizvela oko 3,5 miliona tona koksa koristeći isključivo ugalj iz Pokrovska.
– Ne znamo gde ćemo nabavljati ugalj ako Pokrovsk bude zauzet. Teško je uvoziti ugalj, posebno preko mora, jer to nije jednostavno u sadašnjim uslovima – rekao je Starovojt.
Uvoz i izvoz
Ukrajina ima nekoliko dubokovodnih luka na Crnom moru, ali čeličanama bi bilo teško da uvoze velike količine uglja zbog vojnog rizika, kao i zbog činjenice da su luke namenjene za izvoz, a ne za uvoz. To bi, takođe, povećalo troškove proizvodnje za proizvođače čelika, dodao je Kalenkov.
– Naravno, biće uvoza, ali neće biti dovoljan – rekao je on.
Kao najverovatnije alternative za snabdevanje naveo je Sjedinjene Države i afričke zemlje, uključujući Južnoafričku Republiku. Neki proizvođači već gomilaju zalihe kao meru predostrožnosti protiv mogućih poremećaja u snabdevanju.
“Nadomestili smo manjak na domaćem tržištu uglja uvozom sirovina, ali održavamo visoke rezerve“, navela je u saopštenju kompanija Arselor Mital Krivoj Rog, najveći ukrajinski proizvođač čelika.
Kompanija je deo Arselor Mital S.A., multinacionalne korporacije za proizvodnju čelika sa sedištem u Luksemburgu.
Izvor iz čelične industrije je rekao da proizvođači pokušavaju da pronađu alternativne izvore koksa u Ukrajini u slučaju da rudnici Pokrovska budu zauzeti, ali da će uvoz biti neizbežan, što će povećati troškove proizvodnje i učiniti ukrajinski čelik manje konkurentnim.
Ukrajina je proizvela više od 4,3 miliona tona valjanih čeličnih proizvoda od januara do avgusta 2024. godine, od kojih je 66% izvezeno. Zemlje EU činile su 72% ukupnog izvoza, prema podacima ukrajinskog sindikata čeličana.