(MAPA) “NEKOMPETENTNA BUDALA” Ključne vojne baze Kremlja u Siriji ugrožene, Putin POBESNEO: “Većina ruske flote pobegla iz luke”

[ad_1]

Otkako je Moskva vojnom intervencijom 2015. pomogla Asadu da povrati veći deo zemlje, nakon protesta širom nacije koji su počeli četiri godine ranije, Rusija je zadržala značajnu vazdušnu bazu na severozapadu Sirije i pomorski objekat u mediteranskoj luci Tartus.

Blic preporučuje

Dok je Asad, najodaniji saveznik Rusije na Bliskom istoku, pobegao u Moskvu – a Kremlj je rekao da je odluku o davanju političkog azila Asadu doneo lično predsednik Vladimir Putin – kako piše “Gardijan”, deluje da se Rusija okrenula diplomatiji da sačuva svoj uticaj u Siriji, upuštajući se u aktivnosti sa pobunjenicima, predvođenim moćnom islamističkom grupom Hajat Tahrir al Šam (HTS) koje je svega danima ranije držala za teroriste.

“Rusija želi dogovor”

Britanski politikolog Mark Geloti, autor knjige “Putinovi ratovi”, rekao je da je ton Moskve prema islamistima u Siriji postao „mnogo blaži“, čak i pre Asadovog pada, preneo je “Dojče vele” (DW).

– Rusija se verovatno nada dogovoru sa HTS-om – rekao je on i dodao da su Rusima njihove baze važne radi aktivnosti u Sredozemlju i Africi.

Ruski brod "Veliki Ustjug" u bazi Tartus u Siriji u septembru 2019.

Foto: Alexander Zemlianichenko, File / Tanjug/AP

Ruski brod “Veliki Ustjug” u bazi Tartus u Siriji u septembru 2019.

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da ruske vlasti preduzimaju sve “neophodne korake da uspostave kontakt u Siriji sa onima koji su sposobni da osiguraju bezbednost vojnih baza”. Naglasio je da je trenutno prerano govoriti o održavanju ruskog vojnog prisustva u Siriji. Ranije je izvor iz Kremlja rekao ruskim državnim medijima da su se lideri sirijske opozicije dogovorili da garantuju bezbednost ruskih vojnih baza i diplomatskih institucija u Siriji.

Prema ruskoj agenciji TASS, sirijski pobunjenici su već preuzeli punu kontrolu nad provincijom Latakija u kojoj se nalaze dve njene najznačajnije baze, Tartus i Hmeimim.

Posmatrači kažu da je sada ključno pitanje da li će Rusija uspeti da se dogovori sa novim liderima Sirije da zadrži svoje baze.

Sirijski pobunjenici slave u Damasku pad Bašara al Asada

Foto: Omar Sanadiki / Tanjug/AP

Sirijski pobunjenici slave u Damasku pad Bašara al Asada

– Pretpostavljam da Rusija želi da zadrži baze, ako može, putem pregovora. Resursi koje mogu da ponude su novac, razmena dobara, nafta i gas, ograničeni broj plaćenika. Ono što je važno je da li bi sirijska koalicija uopšte uzela u obzir bilo šta od njih – rekla je Dara Masikot, saradnica Fondacije Karnegi za međunarodni mir.

Šta Rusija ima u Siriji?

Dve najznačajnije ruske vojne baze u Siriji su pomorska baza Tartus na Mediteranu i vazdušna baza Hmeimim kod lučkog grada Latakija. Obe su među najvažnijim vojnim ispostavama Kremlja.

Tartus joj omogućava pristup luci sa toplom vodom, dok je Moskva koristila vazdušnu bazu Hmeimim kao polaznu tačku za letove svojih vojnih izvođača u Afriku i iz nje, navodi “Gardijan”.

Mapa - ruske baze u Siriji

Foto: Ringier Origami

Mapa – ruske baze u Siriji

Rusija je izgradila Tartus 1977, u vreme Hladnog rata. Uglavnom je bila neaktivna od raspada SSSR-a, sve do ruske intervencije u sirijskom građanskom ratu 2015, nakon čega je Moskva dve godine kasnije potpisala ugovor o zakupu na 49 godina i proširila objekat. Izgradnja baze Hmeimim na sirijskom aerodromu 2015. bila je znak produbljavanja odnosa između Moskve i Damaska. Ruski analitičar Anton Mardasov je napisao u izveštaju za Bliskoistočni institute 2020. da je Rusija koristila bazu Hmeimim ne samo za napade na sirijske pobunjenike, već i da podrži plaćenike u Libiji, Centralnoafričkoj Republici i Sudanu.

Kako navodi “Post”, Manbidž je nekada bila američka baza koju je Rusija preuzela 2019, nakon što su je SAD napustile. Rusija je koristila bazu u Kobaniju za nadgledanje sporazuma o prekidu vatre sa Turskom.

Ruski vojni položaji na sirijskoj Golanskoj visoravni

Foto: by Origami / Ringier Origami

Ruski vojni položaji na sirijskoj Golanskoj visoravni

Rusija tvrdi da je rasporedila desetine hiljada vojnika u Siriji. Iako deluje da ih je tamo stacionirano manje od početka rata u Ukrajini, neke trupe su ostale, navodi “Vašington post”. Rusija je imala i nekoliko drugih vojnih objekata u Siriji, prema odbrambeno-obaveštajnoj firmi “Džejns”, uključujući dve vazdušne baze u središtu zemlje i dve lokacije za PVO sisteme S-400.

Takođe, prema Centru za istraživanje i obrazovanje Alma, Rusija je rasporedila najmanje 12 ispostava na sirijskoj Golanskoj visoravni, blizu granice sa Izraelom.

Da li Rusija povlači vojnu imovinu?

Uništeni sirijski vojni brodovi u Latakiji, Sirija, 10.12.2024.

Foto: Aaref WATAD / AFP / / Profimedia

Uništeni sirijski vojni brodovi u Latakiji, Sirija, 10.12.2024.

Ruske trupe su već napuštale baze u Manbidžu i Kobaniju, kako je u ponedeljak izvestila sirijska novinska agencija NPA.

Masikot je rekla da je od ponedeljka većina ruske vojne imovine ostala u dve glavne baze.

– Ako dođe do evakuacije, to će biti očigledno – rekla je ona.

Zasad nema dokaza o velikom povlačenju iz Tartusa ili Hmeimima, uprkos talasu izveštaja – među kojima ruskih i ukrajinskih vojnih blogera – koji sugerišu da Rusija napušta svoje baze. Prema ukrajinskim obaveštajcima, Rusija izvlači svoje oružje i vojnu opremu i evakuiše osoblje iz sirijskih vojnih baza, preneo je “Juronjuz”.

“Da bi se povukli iz Sirije, Rusi su rasporedili karavan vojno-transportnih aviona, koji utovaruju preostale vojnike, oružje i vojnu opremu”, navela je ukrajinska vojna obaveštajna služba (HUR) u saopštenju.

Rojters navodi, pozivajući se na satelitske snimke baze Tartus, da deluje da su najmanje tri ratna broda napustila luku i usidrila se oko 13 km dalje od obale. Institut za proučavanje rata (ISW) citirao je navode analitičara OSINT-a M.T. Andersona, koji je rekao da je većina ruske flote pobegla iz luke i da je usidrena osam kilometara dalje od obale.

“Satelitski snimci od 9 decembra takođe pokazuju da su ruski brodovi – verovatno fregata ‘Admiral Gorškov’ iz klase “gorškov”, fregata ‘Admiral Grigorovič’ iz klase ‘grigorovič’, podmornica ‘Novorosijsk’ klase ‘kilo’ i tanker ‘Vjazma’ iz klase “kalinjingradnjeft’ – u stanju pripravnosti na bezbednom mestu oko osam kilometara zapadno od luke”, naveo je ISW.

Ove izveštaje nije još moguće nezavisno potvrditi. “Juronjuz” navodi da je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov rekao da će ruski ratni brodovi ostati u njihovoj bazi u Tartusu.

Šta bi gubitak luke značio za Kremlj?

Gubitak vojnog prisustva u Sirji bio bi veliki udarac za Rusiju. Geografski i strateški to je ključna lokacija za Moskvu za tranzit vojnih sredstava u afričke zemlje gde sprovodi operacije, piše “Juronjuz”.

ISW navodi da bi gubitak ruskih vojnih baza u Siriji “verovatno poremetio rusku logistiku, napore snabdevanja i i rotaciju Afričkog korpusa, posebno slabeći ruske operacije i projekciju moći u Libiji i podsaharskoj Africi”.

Samo bi gubitak Tartusa imao značajan uticaj na rusku mornaricu, koja pokušava da održi trajno prisustvo u istočnom Mediteranu. Gubitkom te luke – kao i sličnih objekata u Crnom moru ranjivih zbog rata u Ukrajini – Rusija bi morala da preraspodeli brodove i podmornice u Baltičko more, navode analitičari “Džejnsa”.

Vladimir Putin u ruskoj vazdušnoj bazi u Sirjii Hmeimim  11. decembra 2017.

Foto: MICHAEL KLIMENTYEV/SPUTNIK/KREMLIN / POOL / EPA;

Vladimir Putin u ruskoj vazdušnoj bazi u Sirjii Hmeimim 11. decembra 2017.

Prema Konu Koglinu, autoru knjige “Asad: Trijumf tiranije”, Putinov glavni motiv za intervenciju u Siriji 2015. je bila zaštita dve glavne ruske vojne baze. Inače, kako je naveo, Putin je bio nezadovoljan Asadom i “odbacio ga je kao nekompetentnu budalu”, nakon što su ga savetnici ubedili da interveniše i spase ga. Takođe, Baza Tartus je bila od posebne vrednosti jer je ruskoj mornarici pružala jedini direktan izlaz u Mediteran, rekao je Kon, a preneo “Telegraf”.

Druge strane baze u Siriji

I druge nacije imaju vojne objekte u Siriji.

Strane vojne baze u Siriji

Foto: by Origami / Ringier Origami

Strane vojne baze u Siriji

Kako navodi “Post”, u američkoj bazi Tanf na sirijskoj granici sa Jordanom smeštene su snage za specijalne operacije.

Turska ima baze u i oko Idliba – uporišta grupe HTS – na severu Sirije.

Ali, ruske baze su daleko veće po obimu, strateškom značaju i ranjivosti, dodaje list.

[ad_2]
Blic

Check Also

(VIDEO) Oluja kakva nije viđena do sad HRLI ka Evropi! Meteorolozi se sa ovakvim paklom još nisu suočili, vetrovi će se kretati nenormalnom brzinom

Zastrašujuće. Velika Britanija se priprema za jednu od najjačih oluja u poslednjih nekoliko decenija, jer …