Lažna puška poslata na veštačenje? Šok tvrdnje Đinđićevog telohranitelja: Na oružju je bila krv…

Premijer Srbije Zoran Đinđić ubijen je 12. marta 2003. godine ispred zgrade Vlade Srbije, a prema zvaničnoj verziji, na njega su ispaljena dva hica. Milan Veruović telohranitelj premijera koji je ranjen tada, tvrdi da je bio više od dva hica, kao i da je na veštačenje poslata lažna puška.

Zvanično, oružje iz kojeg je ubijen Zoran Đinđić nalazi se u depou Specijalnog suda. Snajper koji je pripadao Jedinici za specijalne operacije (JSO), a iz kojeg je, prema sudskoj presudi, Zvezdan Jovanović usmrtio Đinđića, ima bogatu ratnu istoriju iako joj je izbrisan fabrički broj.

Puška marke “hekler&koh G-3”, poznata i kao automatski snajper, 13. marta 2003. zakopana je na gradilištu u Novom Beogradu, ali je pronađena dve nedelje kasnije.

Veštačenja urađena u Srbiji, a potom i u nemačkom institutu u Vizbadenu, utvrdila su da su oba metka ispaljena prilikom atentata ispaljena iz ove puške.

Tokom prethodnih godina bilo je pokušaja da se ospori činjenica da je upravo iz ove puške ubijen premijer. 

Likvidator objašnjavao kako se pripremao

U iskazu datom policiji Zvezdan Jovanović je naveo da su mu pušku doneli Dušan Spasojević Šiptar ili Milorad Ulemek.

Policiji je ispričao da je na Iriškom vencu na Fruškoj gori desetak dana pre atentata “upucao” pušku. Upucavanje se obično radi kada se nekoliko metaka ispali sa tačno izmerene daljine u streljačku metu. Ako su pogoci grupisani, ali nisu u centru mete, vrše se korekcije nišanskih sprava.

Foto: EPA

 

Jovanović je pušku “upucao” jednim ispaljenim hicem u list novina zakačenih na stablo sa neutvrđene daljine. Na policijskom snimku načinjenom nakon hapšenja Zvezdana Jovanovića, prilikom rekonstrukcije tog događaja, vidi se da je Zvezdan pogodio taj pravougaoni list novina usred srede.

Snimak na kom Jovanović govori o pripremi atentata na Đinđića u prisustvu advokata, istražnog sudije, tužioca i inspektora na Fruškoj Gori ponovo je došao u žižu javnosti.

Reč je o snimku koji je emitovan tokom akcije “Sablja”, ali je godinama bio zabranjen za prikazivanje.


Treći metak

Međutim, 21 godinu od ubistva Đinđića, pozadina atentata po izjavama premijerovog saradnika ima sporne tačke.

Niz kontroverzi se pojavilo u javnosti, poput teorije o ”trećem metku”.  Milan Veruović koji je u to vreme bio obezbeđenje Đinđiću, i sam žrtva ovog napada, na suđenju je doveo u pitanje optužnicu i tvrdio su 12. marta 2003. godine ispaljena tri metka, a ne dva, što je još sedam pripadnika Đinđićeve pratnje potvrdilo.

Eksperti Instituta u Vizbadenu sproveli su analizu i utvrdili da je Đinđić ubijen hicima “vinčester 308” iz puške “hekler&koh G-3”, te tvrde da nije bilo trećeg hica koji je čuo Veruović, već se radilo o zvuku metka koji je rikošetirao.

– U Vizbaden je odneta puška s plastičnim kundakom, na kojoj nije bilo tragova krvi koje su na uviđaju pominjali istražni sudija i kolega. To nije puška s drvenim kundakom koju su videli neposredni očevici kad je atentator iznosio iz zgrade i koja je kasnije pronađena. Puška i čaure su zamenjeni – rekao je Veruović u jednom od intervjua.

Foto: Informer video printscreen

 

Veruović je tvrdio da premijer Đinđić nije pogođen iz Gepratove ulice, kako je to zvanično prihvaćeno.

– Mnogo je dokaza s lica mesta i izjava svedoka koji usmeravaju na teorije da su postojala najmanje dvojica snajperista. Đinđić nije pogođen iz Admirala Geprata, kako se to navodi u zvaničnoj verziji. O tome postoje brojni dokazi, pre svega ulazna i izlazna rana na premijerovom telu. Ali i nemušto objašnjenje obdukcioniste Dušana Dunjića i sudskog veštaka Milana Kunjadića, koji su pokušali na sudu da nas uvere da na parčetu metka nađenom ispred zgrade Vlade nije bilo tragova krvi – rekao je Veruović.

 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook,
Instagram,
Youtube,

Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:




Informer

Check Also

Ovo je spisak zabranjenih pesama na svadbama u Srbiji: Bend otkrio da mlade neće ni da čuju za njih

Slušaj vest Mimo prostrane lepe sale, usluge i hrane, na raspoloženje zvanica i dobru atmosferu …