KIJEV MOŽE BRZO DA NAPRAVI NUKLEARNU BOMBU?! “Sa dometom od 1.000 kilometara, uništila bi ruske baze”: Jednom su napravili kobnu grešku, sad se pominje ARMAGEDON


Vesti

Svet

Može li Ukrajina da napravi nuklearnu bombu? “Sa dometom od 1.000 kilometara, uništila bi ruske baze”

Britanski list “Tajms” objavio je izveštaj o navodnom razvoju nuklearne bombe u Ukrajini

U prošlosti, Ukrajina je bila treća najveća nuklearna sila na svetu, ali se odrekla svog nuklearnog naoružanja uz garancije Rusije, SAD i Britanije

Može li Ukrajina da razvije nuklearnu bombu i planira li Kijev to da uradi u narednim mesecima? Ovo je pitanje koje se širi svetom nakon što je britanski “Tajms” objavio da postoji izveštaj koji potvrđuje navode o nuklearnom naoružavanju. Zvanični Kijev je to odmah demantovao, ali sumnje su opstale, naročito zbog povratka Donalda Trampa u Belu kuću i njegovog odnosa sa Vladimirom Putinom.

Nuklearni ratFoto: Shutterstock, ALEXEY NIKOLSKY / SPUTNIK / KREM / Ringier

Nuklearni rat

Ukrajina može da razvije nuklearnu bombu?

Blic preporučuje

Ukrajina bi mogla da razvije primitivnu nuklearnu bombu za nekoliko meseci ukoliko novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp obustavi američku vojnu pomoć, objavio je “Tajms”, pozivajući se na dokument ukrajinskog Ministarstva odbrane.

Autor ovog izveštaja je Oleksij Ježak, šef odeljenja Nacionalnog instituta za strateške studije pri Savetu za nacionalnu bezbednost i odbranu, i navodno tvrdi da bi Ukrajina mogla brzo da proizvede osnovni plutonijumski uređaj koristeći tehnologiju sličnu američkoj bombi “Debeljko”, bačenoj na Nagasaki 1945. godine.

.

Foto: BANDZRIO, Tanjug / AP / shutterstock

.

Na ove navode brzo je reagovalo Ministarstvo spoljnih poslova Ukrajine.

– Ukrajina se pridržava NPT (Sporazuma o neširenju nuklearnog oružja), mi ne posedujemo, ne razvijamo i ne nameravamo da stvaramo nuklearno oružje. Ukrajina blisko sarađuje sa IAEA i potpuno je transparentna u monitoringu, koji isključuje upotrebu nuklearnih materijala u vojne svrhe – poručio je portparol ministarstva Georgij Tihi.

Kako se Kijev odrekao nuklearnog naoružanja

Ukrajina je Sporazum o neširenju nuklearnog oružja (NPT), o kom govori Tihi, potpisala 1994. godine.

Kao bivša članica Sovjetskog Saveza, Ukrajina je nekada imala nuklearni program. Nakon raspada Sovjetskog Saveza, Ukrajina je postala treća najveća nuklearna sila na svetu i imala je oko jedne trećine bivšeg sovjetskog nuklearnog oružja, sistema isporuke i značajnog znanja o njegovom dizajnu i proizvodnji.

Kijev je ranije posedovao oko 130 interkontinentalnih balističkih raketa sa po šest bojevih glava, 46 interkontinentalnih balističkih raketa UR-100N, 46 raketa RT-23 sa po deset bojevih glava, kao i 33 teška bombardera – ukupno oko 1.700 nuklearnih bojevih glava koje su ostale na ukrajinskoj teritoriji.

U periodu kada se nuklearno naoružanje nalazilo na teritoriji Ukrajine, Rusija je kontrolisala sekvencu lansiranja i održavala operativnu kontrolu nuklearnih bojevih glava i svog sistema naoružanja.

Nuklearne snage

Foto: Shutterstock, BLACKDAY Alamy / RAS Srbija

Nuklearne snage

Tokom 1994. godine, zvanični Kijev je pristao da Ukrajina potpiše Sporazum o neširenju nuklearnog oružja, u zamenu za garancije Rusije, Sjedinjenih Država i Ujedinjenog Kraljevstva da će poštovati ukrajinsku nezavisnost i suverenitet u postojećim granicama.

Ukrajina se tada odrekla svog nuklearnog naoružanja i uzdala se u poštovanje sporazuma.

Rusija je 2014. godine napala Ukrajinu i anektirala poluostrvo Krim, a puna invazija na ovu zemlju počela je 24. februara 2022. godine. Od tada, ruski predsednik Vladimir Putin je anektirao još četiri ukrajinske oblasti – Hersonsku, Zaporošku, Donjecku i Lugansku i neretko preti upotrebnom nuklearnog oružja.

Pitanje koje se sada postavlja je – može li Ukrajina uopšte da razvije nuklearnu bombu?

“Za par meseci mogu da naprave bombu i unište ruske baze”

U dokumentu koji je objavio “Tajms” se navodi da bi, umesto izgradnje velikih postrojenja za obogaćivanje uranijuma, Ukrajina mogla da koristi plutonijum iz potrošenih gorivnih šipki iz svojih nuklearnih reaktora.

– Masa reaktorskog plutonijuma dostupnog Ukrajini može se proceniti na sedam tona. Ta količina materijala dovoljna je za stotine bojevih glava sa taktičkim efektom od nekoliko kilotona – navodi se u dokumentu i ističe da bi takva bomba bila dovoljna da uništi rusku vazduhoplovnu bazu.

.

Foto: AP/ Russian Defense Ministry Press Service, AP/ Vyacheslav Prokofyev, Shutterstock/ Semyon Prudiy / Ringier

.

Iako zapadni analitičari veruju da bi Ukrajini bilo potrebno najmanje pet godina da razvije nuklearno oružje, ukrajinski ekspert Valentin Badrak tvrdi da bi Ukrajina mogla da napravi sopstvene balističke rakete za manje od godinu dana.

Za šest meseci Ukrajina će moći da pokaže da je u stanju da napravi balističke rakete dugog dometa. Imaćemo rakete sa dometom od 1.000 kilometara – tvrdi Badrak.

Galeoti: Ukrajina ima 2 izbora – NATO ili nuklearna bomba

Prema rečima poznatog istoričara i stručnjaka za ruske tajne službe Marka Galeotija, Ukrajina sada ima samo dve opcije da obezbedi sebi sigurnost – NATO ili nuklearno oružje.

Galeoti je ocenio da je s novom američkom administracijom zaustavljanje rata moguće, ali da bi situacija bila vrlo neizvesna bez naknadnih diplomatskih aktivnosti po pitanju rešenja konflikta.

Donald Tramp

Foto: CNP/ABACA / Abaca Press / Profimedia / Profimedia

Donald Tramp

A to Tramp možda ne razume – kaže Galeoti, koji je umereno optimističan po pitanju mogućnosti prekida vatre.

On smatra da bi Tramp, zadovoljan svojim ličnim uspehom ako uspe da zaustavi borbe u Ukrajini, mogao pogrešno da protumači situaciju i zapravo omogući ruskom predsedniku Vladimiru Putinu da u pravo vreme ponovno udari na Ukrajinu.

Iz tog razloga, kaže Galeoti, Ukrajina mora sebi da neki način da obezbedi zaštitu.


Blic

Check Also

"Не желим да кажем зашто сам дала отказ" Кућна помоћница Драгане Мирковић испричала све о певачици и њеном дому

Певачица Драгана Мирковић недавно је објавила да се након више од две деценије брака развела …