Unuk preminule starice otkriva da je radnica u Domu za stare ukrala venčani prsten sa ruke njegove bake
Porodica nema zahtev za novčanu nadoknadu, već traže samo povratak prstena koji ima sentimentalnu vrednost
“Kada smo došli na prepoznavanje tela u kapelu, primetili smo da baka nema burmu. Kontaktirali smo odmah Dom za stare “Odiseja” na Altini, gde je baka umrla. Ispostavilo se da je, kako nam je direktor doma kasnije rekao, radnica dok je presvlačila baku skinula venčani prsten sa njene ruke Ukrala ga je! To nas je jako potreslo”.
Ovako počinje priču za “Blic” Darko Jordanoski, unuk preminule starice. Kako nam kaže, naknado je saznao da je prsten ukrala radnica koja je tu bila zaposlena honorarno, i to prilikom presvlačenja tek preminule bake.
Kakvo tvrdi Jordanoski, pošto je ukrala burmu, radnica je nestala. On je došao i u posed snimka na kome se, tvrdi, ta krađa i vidi.
Darko je na sahranu bake došao iz Amerike, on je i pokrenuo celu proceduru i kaže da neće da odustane, prvo zbog nepravde, drugo, jer taj prsten ima sentimentalnu vrednost za porodicu.
Umrla dva dana nakon što je smeštena u dom
Prema njegovim rečima, baka je u Domu za stare “Odiseja” na Altini, naselju na periferiji Beograda, primljena 30. decembra 2024. godine, a samo nakon dva dana, 1. januara 2025, u istom domu preminula je prirodnom smrću.
– Kada smo došli na prepoznavanje tela u kapelu, primetili smo da nije imala burmu na ruci i “pritisli” smo direktora da nam da odgovor. Burma je stara više od 50 godina i za nas ima sentimentalnu vrednost. Porodica ne želi novčanu nadoknadu za ukradeni prsten, već samo želimo da nam prsten bude vraćen – izričit je Darko.
Oglasio se direktor doma
Da je prsten ukraden potvrdio je za “Blic” i direktor doma “Odiseja” Zoran Štrbac.
– Da, desio se nesrećni slučaj da je radnica koja je radila honorarno ukrala prsten. Mi smo pokušali na sve načine da dođemo do prstena, ali radnica je negirala da ga je ukrala. Ja priznajem i osećam ogromnu odgovornost i sramotu. Kao odgovorno lice učiniću sve što je moguće da sredim tu sramotu. Ja i jesam učinio sve sa naše strane – izjavio je direktor doma Zoran Štrbac.
Snimak krađe?
Na video snimku sa nadzornih kamera, koji je dostavljen našoj redakciji, vidi se, tvrdi unuk Darko, pomenuta radnica, čije je ime poznato redakciji, kako presvlači pokojnu baku i skida prsten sa njene desne ruke.
Na snimku se čuje i nečiji glas, prvo muški, a zatim i ženski:
“Eto, evo ti. Evo ti, skida. Evo prijatelju, nema šta da gledaš više. Sve ti u pi**u je**m”, čuje se muški glas, a zatim i ženski: “Uh što volim, je**m li vam seme u pi**u”.
Deluje kao da neko komentariše dok snima ekran sa snimkom sa kamere.
Šta kaže radnica
Inače, direktor Štrbac je, kako tvrdi, dva puta išao na adresu na kojoj je prijavljena pomenuta radnica.
– Dva puta sam išao kod njenih roditelja pokušavajući na sve načine da dođem do prstena. Roditelji nisu mogli da pomognu, stari su i oni – kaže.
Kasnije u razgovoru, on je istakao je da je honorarna radnica preko svoje majke poručila da ne želi da priča i da prsten nije ukrala, ali da će da plati koliko je potrebno.
“Blic” je pokušao da stupi u kontakt i sa radnicom, ali do objavljivanja teksta ona se nije javljala na telefon ili je prekidala poziv.
Tako se došlo do još jedne činjenice – da se za ovako odgovaran posao zapošljavaju osobe preko noći, bez ikakvog prethodnog razgovora, provere, čak i ugovora?! Podsetimo i na to da je situacija u domovima za stare često vrlo problematična, a nedavno smo imali i veliku tragediju kada je u domu za stare u opštini Barajevo usled požara stradalo osam korisnika.
Kako se zapošljavaju honorarni radnici u domovima za stare?
Kako je objasnio direktor doma za stare “Odiseja” Zoran Štrbac, ova ustanova je otvorena 2013. godine i imala je licencu za rad koja je ponovo obnovljena 2021. godine na šest godina. U domu je trenutno prijavljeno i radi četiri stalna radnika, dok, kako dodaje direktor doma, u radu pomaže i nekoliko privremeno zaposlenih radnika. Uvidom u APR, navodi se da je u domu ukupno smeštan 31 korisnik.
Kako se za ovakve poslove osobe zapošljavaju preko noći i zašto honorarna radnica nije potpisala ugovor o privremenom i povremenom radu?
– Mi s vremena na vreme tražimo honorarne radnike, spletom okolnosti jedne noći je otkazala medicinska sestra zbog bolesti, ta je druga naša medicinska sestra preporučila njenu koleginicu s kojom je ranije radila. Taj dan je radila, uzeli smo od nje kontakt telefon, nismo uzeli ličnu kartu, jer nam je bilo stani pani. Prošlo je 15 do 20 dana i opet nam je bila potrebna. Bila je kod nas nekih pet puta i “uskakala” unazad pet meseci. Inače potpišemo ugovor o privremenim i povremenim poslovima, ali u ovom slučaju nismo potpisali – otkrio je direktor doma.
Ko treba da prijavi slučaj policiji
Kako ističe unuk Darko, on se čuo sa vlasnikom doma, što je i sam vlasnik potvrdio za “Blic”. U razgovoru je, prema navodima unuka, dogovoreno da direktor reši problem i ako je potrebno prijavi policiji, s obzirom da se krađa dogodila u njegovom objektu. Međutim, tu nastaje čitava komplikacija.
Prema rečima direktora doma, on je slučaj prijavio policiji, ali su ga navodno odbili jer on nije oštećeno lice.
– Mi smo slučaj prijavili policiji, ali su nam rekli da mi nismo oštećena strana, a usput su nam rekli, da će i oni teško moći da pokrenu slučaj jer je materijalna vrednost prstena mala. Sa materijalne strane ta burma ne vredi mnogo. Sa ljudske strane ja ne znam šta bih više uradio – rekao je Zoran Štrbac za “Blic”.
S druge strane, unuk Darko je pokrenuo tužbu protiv N.N. lica i čeka naredne korake.
“To nije odšteta, već povraćaj novca za smeštaj”
Kako je direktor Zoran Štrbac rekao za “Blic”, porodici je uplaćena odšteta u iznosu od 500 evra, međutim, unuk Darko je istakao da je u pitanju povraćaj novca za smeštaj koji nije iskorišćen, jer je baka umrla dva dana od kada je tamo smeštena.
Kako dodaje, pravila doma za stare “Odiseja” nalažu da, ukoliko dođe do smrtnog slučaja u periodu od mesec dana korišćenja doma, porodica ima pravo na vraćanje dela iznosa novca.
Izvor: Blic.rs