[ad_1]
Predsednik Rusije Vladimir Putin izjavio je da će Rusija razvijati veštačku inteligenciju (AI) u saradnji sa partnerima iz zemalja BRIKS-a i drugih država. Sberbanka, vodeći ruski igrač u razvoju veštačke inteligencije, saopštila je juče da su se nacionalni AI savezi iz zemalja BRIKS-a — Brazila, Kine, Indije i Južnoafričke Republike — ali i iz Srbije, Indonezije i drugih zemalja koje nisu članice BRIKS-a, priključili Mreži AI saveza.
Ovaj potez Putina je deo nastojanja da konkuriše dominaciji Sjedinjenih Država u jednoj od najperspektivnijih tehnologija 21. veka. Iz Srbije još nije stigla zvanična potvrda o priključivanju ovoj AI mreži, ali samo saopštenje Sberbanke govori o tome koliko je naša država cenjena u svetu, i koliko je napredovala na polju AI tehnologije.
Takođe, ova vest iz Rusije dolazi u trenutku kada je Vladimir Putin izgubio jednog od ključnih saveznika na bliskom istoku, Siriju, što ukazuje na to da je Moskvi preko potrebno da povrati poljuljano poverenje prijateljskih zemlja.
Govoreći na glavnoj ruskoj konferenciji o veštačkoj inteligenciji u Moskvi, Putin je najavio osnivanje nove Mreže AI saveza, koja će objediniti nacionalne saveze i istraživačke institucije iz zemalja BRIKS-a, kao i drugih zainteresovanih država.
– Rusija mora da ravnopravno učestvuje u globalnoj trci za stvaranje moćne veštačke inteligencije. Upravo na takvim naprednim rešenjima sada rade ruski naučnici. Pozivamo naučnike iz celog sveta na saradnju – rekao je Putin
Zapadne sankcije, usmerene na ograničavanje pristupa Rusije ključnim tehnologijama, ozbiljno su ugrozile ambicije zemlje u oblasti veštačke inteligencije. Glavni svetski proizvođači mikročipova obustavili su isporuke u Rusiju, što je stvorilo značajne prepreke za tehnološki napredak.
SAD i Kina: Svetski lideri u oblasti AI
SAD i Kina ostaju vodeće svetske sile u oblasti veštačke inteligencije. Novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp imenovao je specijalnog savetnika za AI i kriptovalute kako bi obezbedio tehnološko i ekonomsko liderstvo Amerike.
Ipak, saradnja Rusije i Kine mogla bi promeniti dinamiku u globalnoj trci za razvoj AI. Rusija je među desetak zemalja, uključujući SAD, Kinu, Veliku Britaniju i Izrael, koje razvijaju sopstvene generativne modele veštačke inteligencije.
Rusija na globalnim AI rang-listama
Prema globalnom indeksu veštačke inteligencije Tortoise Media, koji ocenjuje 83 zemlje na osnovu primene i investicija u AI, Rusija se nalazi na 31. mestu, daleko iza SAD i Kine, ali i članica BRIKS-a poput Indije i Brazila.
Alat Vibrancy AI univerziteta Stanford, koji procenjuje 36 zemalja po 42 pokazatelja razvoja AI, rangirao je Rusiju na 29. mesto. Ovo ukazuje na potrebu za značajnim naporima kako bi zemlja ojačala svoje pozicije u ovoj oblasti.
Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook,
Instagram,
Youtube,
Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti na:
[ad_2]
Informer