Jednog od glavnih atentatora na Đinđića, država sklonila na tajnu lokaciju i dala mu novi identitet

Predsednik Vlade Srbije Zoran Đinđić ubijen je u atentatu 12. marta 2003. godine. Ove godine obeležena je 21 godina od ubistva premijera Srbije, a ovaj atentat doveo je do vanrednog stanja u Srbiji i policijske akcije “Sablja”.

Pre tri godine mediji su tvrdili da su svedok saradnik na suđenju za ubistvo premijera Zorana Đinđića, Miladin Suvajdžić zvani Đura Mutavi (55), i nekadašnji pripadnik JSO, zaštićeni svedok u procesu za ubistvo Ivana Stambolića, Nenad Šare zvani Škene, “sklonjeni u Ameriku”. A kako se navodi, njihove identitete znaju samo tajne službe zemlje u kojoj se nalaze.

– Đuri Mutavom je data mogućnost da uđe u program zaštite pod drugim identitetom. Najpre je promenio ime u Mladen Đurić, ali njegovo pravo ime i adresu znaju samo njegova uža porodica i služba za zaštitu svedoka države u kojoj živi. Čak i naša služba malo zna o njemu. On i Škene su u državi koja ima ugovor sa Srbijom, jer i mi njihove mafijaše pokajnike držimo pod nekim drugim identitetom. Koliko sam čuo, negde su u Americi. Obično im se ponude velike zemlje poput Amerike, Kanade i Australije. Tamo nemaju stalnu zaštitu. Nešto su plaćeni i imaju posao. To je najbolja varijanta za njih. Nema ih nigde, ne postoje više – rekao je za Alo izvor koji je učestvovao u istragama za ubistvo premijera Đinđića.

Zoran Đinđić
Zoran Đinđić / Izvor: Printscreen/YouTube/Insajder Video

Iako su imali kriminalnu prošlost, ovim svedocima dat je status zaštićenih svedoka, a na pitanje tadašnjeg sudije Specijalnog suda u Beogradu zbog čega je to tako, sudija je kratko odgovorio da su između dva zla, birali upravo ono manje.

Miladin Suvajdžić zvani Đura Mutavi, poslednji put se u javnosti pojavio na suđenju za ubistvo Slavka Ćuruvije, a tokom bekstva koristio se lažnim dokumentima izdatim na ime Zorana Ilića, Radenka Ilića, Boška Balaća, Draga Ćerketa, Dragana Obradovića, Darka Petrovića i Kojice Pavlice.

Najmanje se zna o Nenadu zvanom Škene, koji je radio kao šef obezbeđenja Milorada Ulemeka Legije, a ono po čemu je ostao upamćen jeste upravo snimak sa Fruške gore, gde je u jeku policijske akcije “Sablja” pokazao gde je zakopano telo ubijenog Ivana Stambolića.

Posmrtni ostaci Stambolića pronađeni su u rupi zalivenoj krečom na Fruškoj gori, otkopanoj pre 21 godine.

Predsednik Predsedništva Srbije u vreme “velike” Jugoslavije, otet je i ubijen 25. avgusta 2000. godine, a sumnja se da su zločin počinili osuđeni pripadnici “crvenih beretki”.

Ono što budi sumnju jeste činjenica da je na Frušku goru dovedena nepoznata osoba sa fantomkom na glavi, pri čemu je na uviđaju insistirala da joj ne skidaju fantomku, držeći se toga da se plaši za bezbednost supruge i dece. S druge strane, činjenica je da u tom momentu, Škene nije imao decu. A kasnije na pitanje istražnog sudije o identitetu tri osobe koje su ubile Ivana Stambolića, nije hteo ni da odgovara.

U ulozi svedoka saradnika, Škene se pojavio još samo na suđenju za ubistvo Stambolića, gde je svedočio iza zatvorenih vrata.

Izvor: Srbija Danas

Check Also

Velika tužba protiv Mete: Idu na sud zbog kupovine Instagrama i WhatsAppa

Slušaj vest Sudija Džejms Bozberg iz Vašingtona odbacio je pokušaj Mete da zaustavi ovu tužbu …