Putin sastao se sa predsednikom Kine Si Đinpingom i naglasio partnerstvo njihovih zemalja
Lideri iz Indije, Irana, Južne Afrike i Turske takođe prisustvuju samitu
Vladimir Putin, kojeg je Zapad izolovao a Međunarodni krivični sud obeležio kao mogućeg ratnog zločinca, domaćin je za 36 svetskih lidera iz nacija poput Kine, Indije i Irana, koji su došli u Kazanj okviru samita grupe BRIKS.
Kako piše “Gardijan”, samit je organizovan da prikaže Moskvu kao sve samo ne izolovanu. List dodaje da je generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš razbesneo mnoge na Zapadu – uključujući Ukrajinu – svojom odlukom da prisustvuje samitu kao što je i 2023. Iz svetske organizacije su rekli da će Gutereš ponoviti svoj stav da je invazija na Ukrajinu kršenje Povelje UN.
Blic preporučuje
Moskva je rekla da će trodnevnom, 16. samitu BRIKS-a, prisustvovati predstavnici iz 36 zemalja, što ga čini najvećim međunarodnim skupom čiji je domaćin Putin, otkako je pokrenuo invaziju na Ukrajinu. Rusija ove godine predsedava grupom, podseća “Gardijan”.
Ovakav skup, skoro tri godine od invazije na Ukrajinu, naglašeni je signal autokrate da je daleko od izolovanog i da iza njega stoji nova koalicija zemalja, piše CNN.
Na skupu nacije koje se nadaju promeni u ravnoteži moći
Samit, koji je počeo u utorak, prvi je sastanak grupe velikih ekonomija u usponu – Brazila, Rusije, Indije, Kine i Južne Afrike – otkako se u januaru ove godine proširila na Egipat, Ujedinjene Arapske Emirate, Etiopiju i Iran. Argentina je podnela zahtev ali se povukla nakon svojih predsedničkih izbora.
Novi kandidati su u različitim fazama priključenja, uključujući Tursku i Saudijsku Arabiju.
Samit naglašava sve veću konvergenciju nacija koje se nadaju promeni u globalnoj ravnoteži moći i – u slučaju nekih poput Moskve, Pekinga i Teherana – direktno se suprotstavljaju Zapadu na čelu sa SAD. Upravo će tu poruku Rusija i Kina projektovati u narednim danima: da je Zapad taj koji je izolovan na svetskoj sceni sa svojim sankcijama i savezima, dok “globalna većina” zemalja podržava njihove napore da izazovu američkog globalno vođstvo, piše CNN.
“Duboko prijateljstvo” Rusije i Kine
Putin se u utorak sastao sa predsednikom Kine Sijem Đinpingom na samitu i posle tvrdio da je partnerstvo njihovih zemalja “model kako treba da se grade odnosi između država”. Si je pozdravio Putina u Kazanju kao dragog prijatelja, hvaleći “duboko” prijateljstvo između dve zemlje.
Foto: Kirill Zykov/Photo host brics-russia2024.ru / Tanjug/AP
– Svet prolazi kroz duboke promene kakve nisu viđene u poslednjem veku, a međunarodna zajednica je haotična i isprepletena – rekao je Si, dodajući da su kinesko-ruske veze “ubrizgale snažan podsticaj razvoju, revitalizaciji i modernizaciji dve zemlje”.
Putin je rekao da želi da ojača veze sa Kinom kako bi uneo veću globalnu stabilnost.
– Nameravamo da dodatno povećamo koordinaciju na svim multilateralnim platformama kako bi osigurali globalnu bezbednosti i pravičan svetski poredak – rekao je on Siju.
Foto: Kirill Zykov/Photo host brics-russia2024.ru / Tanjug/AP
Na samitu Modi, Pezeškijan, Erdogan…
Među drugim liderima koji su došli na samit su indijski premijer Narendra Modi i predsednici Irana i Južne Afrike Masud Pezeškijan i Siril Ramafoza. Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan potvrdio je svoj dolazak, dok ga je brazilski Lula da Silva otkazao nakon što se iznenada povredio u svojoj kući, ali je Putin rekao da će on učestvovati preko video linka. Erdogan je u utorak rekao da želi da unapredi saradnju sa BRIKS-om.
Foto: Alexander Nemenov/Pool Photo / Tanjug/AP
– Verujem da će samit u Kazanju značajno doprineti ovim naporima… Zemlje BRIKS-a, poput Turske, su i članice G20 i pokrivaju 30 odsto teritorije planete i 45% njenog stanovništva. Proizvode oko 40% svetske nafte, pokrivaju 25% izvoza i dve petine svetske proizvodnje. Ove brojke naglašavaju važnost platforme BRIKS-a – rekao je on.
Iako BRIKS ima veći kombinovani BDP od G7 ili EU, njegov udeo u kapitalu i naknadni uticaj na glasanje u institucijama poput Međunarodne banke za obnovu i razvoj i dalje su znatno manji, jer se glasačka moć svake zemlje članice meri na osnovu njenog finansijskog doprinosa Svetskoj banci, ukazuje “Gardijan”.
Foto: Maxim Shipenkov/Pool Photo / Tanjug/AP
Modi je rekao da želi brzo i mirno rešenje ukrajinskog konflikta. On je bio u Kijevu u avgustu, a u julu u Moskvi u pokušaju da podstakne pregovore sa Nju Delhijem kao potencijalnim posrednikom, ali je od tada bilo malo pomaka.
Ramafoza, koji je takođe nastojao da preuzme ulogu posrednika u konfliktu, pohvalio je Moskvu kao “vrednog saveznika” i prijatelja “koji nas je podržavao od samog početka u borbi protiv aparthejda”. Predsednik Egipta Abdel Fatah el Sisi je na susretu sa Putinom pozdravio rusku podršku njihovim ekonomskim projektima od kojih je glavni, kako je rekao, bila prva egipatska nuklearna elektrana u El Dabi na mediteranskoj obali, koju je izgradio Rosatom.
Foto: Maxim Shemetov, Pool Photo / Tanjug/AP
Među drugima koji će prisustvovat samitu su palestinski predsednik Mahmud Abas, kao i lideri Alžira, Azerbejdžana, Belorusije, Indonezije i Meksika.
“Globalna većina”
“Gardijan” navodi da će jedan od glavnih ciljeva samita biti da se ubrzaju načini za smanjenje broja dolarskih transakcija i tako umanji sposobnost SAD da koriste pretnju sankcijama da nametnu svoju političku volju. Putin je u utorak, tokom sastanka sa predsednicom Nove razvojne banke BRIKS-a i bivšom predsednicom Brazila Dilom Rusef, rekao da upotreba lokalnih valuta umesto dolara ili evra “pomaže da se ekonomski razvoj oslobodi od politike što je više moguće u kontekstu današnjeg sveta”.
Foto: Alexander Nemenov/Pool Photo / Tanjug/AP
Rusija tvrdi da grupa sada predstavlja globalnu većinu koja može da čini značajni element budućeg novog svetskog poretka.
– BRIKS može da bude izlaz iz američkog totalitarizma i stvaranje puta u multilateralizam. BRIKS može da bude rešenje za suočavanje sa dominacijom dolara i ekonomskim sankcijama zemalja – rekao je Pezeškijan.
Foto: Maxim Shipenkov/Pool Photo / Tanjug/AP
Kako piše “Gardijan”, Indija i Brazil unešto dele želju za oslobađanjem od dominacije dolara, ali ne u istoj meri kao Kina ili Rusija. Lula da Silva je, na primer, insistirao da BRIKS “nije protiv nikoga”. Brazil savetuje da se Venecuela ne primi u grupu u okviru napora da se spreči da alijansa postane čisto antizapadna, dodaje list. Predsednik Venecuele Nikolas Maduro je stigao u Kazanj ranije, nenajavljen. On je nazvao BRIKS “epicentrom novog multipolarnog sveta” , kako su prenele ruske agencije.
Zemlje učesnice Samita BRIKS-a usvojile su danas Kazanjsku deklaraciju koja sadrži zajedničke ocene stanja u svetu i dugoročne ciljeve.
“Ovaj samit je poklon Putinu”
Aleks Gabujev, direktor Centra Karnegi, ocenio je da je samit BRIKS-a već poklon Putinu.
On je za “Forin afers” napisao da će poruka sa skupa biti “ne samo da je (Rusija) daleko od toga da bude izgnanik na međunarodnoj sceni, već je sada i ključni član dinamičke grupe koja će oblikovati budućnost međunarodnog poretka”.
Foto: Alexander Nemenov/Pool Photo / Tanjug/AP
“Gardijan” podseća da Putin nije mogao da prisustvuje poslednjem samitu BRIKS-a u Johanesburgu zbog naloga MKS za hapšenje, jer je Južna Afrika potpisnica Rimskog statuta. Putin se možda generalno nada da se svetska dešavanja okreću u njegovu korist, sa mogućim povratkom Trampa u Belu kuću nakon izbora u novembru i potencijalno povoljnim rezultatom parlamentarnih izbora u Gruziji ovog vikenda.
Sve o izborima u Americi 2024. možete pratiti na sajtu “Blica”.
Blic